Inwestycje pod lupą

Departament Sprawiedliwości USA wszczął śledztwo mające wyjaśnić los 135 mln USD, które Microsoft miał zainwestować w firmę Corel.

Jak poinformował rzecznik Microsoftu, Jim Cullinan, koncern otrzymał wezwanie z Departamentu Sprawiedliwości w sprawie praktyk monopolistycznych, dotyczące sprawy inwestycji w Corela. Microsoft został zobligowany do przedstawienia sądowi wszystkich dokumentów związanych z tą sprawą. "Współpracujemy z rządem, by móc dostarczyć mu wszystkie potrzebne informacje" - powiedział J. Cullinan.

W październik ub.r. Microsoft zgodził się zainwestować w mniejszego i przynoszącego straty rywala, firmę Corel, która jest producentem programu WordPerfect - konkurenta MS Word na rynku edytorów tekstu. Działania te miały na celu przyspieszenie prac nad nową wersją WordPerfecta oraz rozwój innych programów w ramach platformy .NET (dot NET) Microsoftu.

Krótko po tym, gdy Microsoft podjął decyzję o inwestycji w konkurenta, Corel wstrzymał większość projektów związanych z oprogramowaniem przeznaczonym na platformę systemową Linux, informował The Wall Street Journal. Decyzja ta wzbudziło wątpliwości Departamentu Sprawiedliwości, Linux jest bowiem głównym konkurentem microsoftowego systemu operacyjnego Windows. W ciągu ostatniego roku sąd federalny wielokrotnie oskarżał największego producenta oprogramowania o łamanie ustaw antymonopolowych. Na udzielenie wyjaśnień w obecnej sprawie Microsoft otrzymał termin do końca miesiąca.