Inżynier na zamówienie

We wrześniu ciąg dalszy rekrutacji na tzw. zamawiane kierunki studiów. Wielu uczelniom nie udało się obsadzić wszystkich wolnych miejsc.

Program "kierunków zamawianych", którego celem jest wykształcenie dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy potrzebnych na rynku pracy absolwentów kierunków technicznych, informatycznych i matematycznych, uruchomiony został pilotażowo w październiku 2008 roku. Jego łączny budżet do 2013 roku wynosi 1,5 mld zł. W 2008 roku pula na wsparcie przyszłych inżynierów, matematyków i fizyków wyniosła 85 mln zł. W programie wzięło udział 47 uczelni, na kierunkach zamawianych studiowało ponad dwa tysiące studentów, a stypendia otrzymało ponad tysiąc osób.

W tym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało się zaoferować studentom mało popularnych, lecz potrzebnych gospodarce kierunków studiów zachętę finansową w wysokości 1000 złotych stypendium miesięcznie. Stypendium otrzyma połowa najlepszych studentów studiów stacjonarnych na roku, a będzie ono wypłacane przez dziewięć miesięcy w roku przez okres trzech lat. Budżet na realizację projektu wyniesienie w tej edycji projektu 370 milionów złotych. Początkowo budżet ten miał być o 170 milionów niższy, a finansowanie miało otrzymać 27 najlepszych, złożonych przez uczelnie wniosków, ale ostatecznie na fundusze może liczyć 59 projektów na 42 uczelniach, zarówno publicznych, jak i niepublicznych.

Chcesz wiedzieć więcej, wejdź na Computerworld.pl.