Iomega: dwa nowe formaty

Przedstawiciele firmy Iomega poinformowali o planach wprowadzenia na rynek dwóch nowych formatów nośników magnetycznych - Digital Capture Technology (DCT) oraz Removable Rigid Disk (RRD). Ten pierwszy oferował będzie nośniki o pojemności 1,5 GB, drugi pozwoli na zmagazynowanie nawet 35 GB danych.

Iomega: dwa nowe formaty

Iomega DCT - nośnik oraz dysk

Nośniki DCT pierwszej generacji będą miały ok. 1,5 GB pojemności - dostępne będą zarówno w postaci kartdridży (podobnie jak np. dostępne dziś Pocket Zip Iomegi), jak i kart PC (które będzie można podłączyć bezpośrednio do komputera, czy innego urządzenia). Nośniki DCT przeznaczone będą dla użytkowników domowych - według przedstawicieli Iomegi, wśród kompatybilnych z nimi produktów już wkrótce znajdą się cyfrowe kamery, aparaty fotograficzne, przenośne odtwarzacze wideo oraz audio, a nawet telewizory.

Premiera formatu DCT odbędzie się na targach CES (Consumer Electronics Show), zaplanowanych na styczeń przyszłego roku. Z dostarczonych przez przedstawicieli firmy informacji wynika, że pojedynczy dysk będzie kosztował ok. 10 USD, zaś karta PC - ok. 150 USD.

35 GB w kieszeni

Iomega: dwa nowe formaty

Iomega RDD - nośnik oraz dysk

Drugi produkt przeznaczony będzie raczej dla klientów korporacyjnych. "Nośniki Removable Rigid Disk będą miały 35 GB pojemności. Będą one przeznaczone przede wszystkim dla małych i średnich firm. Nośniki mają postać kartdridża, zawierającego talerze, na których zapisywane są dane oraz silnik - głowica będzie umieszczona w kompatybilnym z RRD napędzie" tłumaczy Scott Sheehan, wiceprezes Iomega. Zdaniem Sheehana, nowy typ nośniki będzie alternatywą dla wykorzystywanych dziś w firmach taśm do backupowania danych.

Z przedstawionej przez Iomega dokumentacji wynika, iż odczyt danych z nośników RRD będzie odbywał się z prędkością 18 MB/s, zaś czas dostępu wynosić będzie 13 milisekund. Co więcej, z nośników tych będzie można uruchomić system (RRD są więc "bootowalne") - Iomega opracowała nawet specjalny system, "boot and run", który pozwala na uruchomienie systemu bezpośrednio z jego zarchiwizowanej kopii.

Oficjalna premiera nowego formatu odbędzie się na targach Comdex 2003, które za tydzień rozpoczynają się w Las Vegas. Iomega zaprezentuje tam nie tylko działające nośniki i napędy RRD, ale także ich pełną kompatybilność z serwerami Della, HP, czy IBM. Wprowadzenie nośników i napędów do sprzedaży planowane jest na I kwartał 2004 r. Napędy RDD (wyposażone w interfejsy USB, ATAPi, SCSI lub Serial ATA) kosztować mają ok. 350 USD, zaś nośniki - od 39 do 49 USD.