Ipla 1.0.1

Najnowsza odsłona multimedialnej platformy Ipla, oznaczonej numerem 1.0.1 umożliwia oglądanie nowych seriali, kabaretów i innych ciekawych programów telewizyjnych. Wszystko to dostajesz bezpłatnie.


Najnowsza odsłona multimedialnej platformy Ipla, oznaczonej numerem 1.0.1 umożliwia oglądanie nowych seriali, kabaretów i innych ciekawych programów telewizyjnych. Wszystko to dostajesz bezpłatnie.

Ipla 1.0.1

Informacje:http://ipla.pl Cena: bezpłatny

Ipla jest rodzimą, multimedialną platformą interaktywną, powiązaną z Ipla.tv, która znajduje się obecnie w fazie rozwojowej beta. Usługa oferuje strumieniowe odtwarzanie materiałów wideo (w tym transmisje na żywo), zawiera bazę filmów VoD (Video-on-Demand) oraz komunikator i czat internetowy.

Korzystanie z platformy jest bardzo proste. Po pobraniu instalatora i zainstalowaniu programu musisz jedynie utworzyć bezpłatne konto (tym samym wyrażasz zgodę na otrzymywanie biuletynu informacyjnego, który, trzeba zauważyć, przekazuje raczej niewiele informacji). Platforma współpracuje jedynie z Windows (dodatkowo wymagany jest Windows Media Player 10 lub nowszy oraz DirectX 9). Korzystanie z Ipla jest wprawdzie bezpłatne, lecz materiały wideo są sponsorowane i podczas odtwarzania program wyświetla tu i ówdzie banery reklamowe. Momentami jest ich naprawdę sporo.

Ipla wymaga do odtwarzania strumieni wideo łącza o przepustowości co najmniej 512 Kb/s - wtedy możesz oglądać materiały w trybie LQ (low quality), natomiast jeśli dysponujesz połączeniem o prędkości 1 Mb/s lub szybszym, to odtwarzane filmy będą już w jakości HQ (high quality). Obraz można dostosowywać do swoich wymagań - możesz wybrać tryb standardowy (w proporcji 4:3) lub panoramiczny (16:9). Opcja z pewnością przydatna, zwłaszcza podczas oglądania materiałów w trybie pełnoekranowym, na panoramicznym monitorze.

Szeroka oferta

Ipla 1.0.1

Ipla 1.0.1

Co sprawia, że Ipla jest warta uwagi? Na rynku dostępnych jest przecież mnóstwo bezpłatnych, strumieniowych odtwarzaczy wideo. Przede wszystkim jest to bogata oferta programowa, która ciągle jest rozszerzana o nowe pozycje. Obecnie ramówka obejmuje ponad czterdzieści kanałów tematycznych. Wśród nich, od pewnego czasu, dostępne są popularne seriale telewizyjne (Rodzina zastępcza, Tylko miłość, Samo życie, Daleko od noszy, Włatcy Móch, Świat według Kiepskich czy Fala zbrodni), kabarety, programy publicystyczne (Interwencja), wydarzenia (Polsat Wydarzenia), sport (Euro 2008) i wiele innych. Jak głosi hasło twórców platformy - dla każdego coś miłego - aczkolwiek oferta schlebia zdecydowanie popularnym gustom.

Poza możliwością oglądania wybranych kanałów, otrzymujesz do dyspozycji komunikator internetowy, który pozwoli ci m.in. kibicować wspólnie ze znajomymi podczas oglądania meczów piłkarskich oraz czat i newsy, których jednak poziom i tematyka nie są zadowalające i przypominają aktualności z serwisów w rodzaju pudelek.pl. Nawiasem mówiąc, podczas transmisji meczów z czerwcowych mistrzostw Europy w piłce nożnej zauważalne było kilkusekundowe opóźnienie w stosunku do obrazu otrzymywanego w telewizorze.

Nieco nowości

Program Ipla doczekał się ostatnio aktualizacji, do wersji 1.0.1, która, poza licznymi poprawkami, wnosi także kilka nowości.

Pierwszą ważną nowością jest dodanie w programie wyszukiwarki, którą możesz wykorzystać do odnalezienia dowolnego materiału filmowego znajdującego się w serwisie. Dodano też tzw. opóźnienie rejestracji i logowania, dzięki czemu możesz oglądać wybrane filmy bez potrzeby logowania się w serwisie. Uproszczeniu uległ dość skomplikowany i uciążliwy instalator produktu - do niezbędnego minimum zredukowano ilość okien pojawiających się podczas instalowania.

Nowa wersja Ipla potrafi także wyszukiwać dodatkowe serwery, na których przechowywane są materiały wideo, co przydaje się wtedy, gdy wystąpi błąd źródła, np. zaniknie sygnał. Do platformy wprowadzono także stacje radiowe. Niestety, jest też nowość, która nie spodoba się pewnie większości użytkowników, mianowicie w nowej wersji aplikacji wdrożono także system emisji reklam. Użytkownik więc nie jest już "nękany" wyłącznie banerami (notabene zajmującymi pokaźną przestrzeń okna programu), ale także zmuszony będzie do ich obejrzenia przed rozpoczęciem właściwej emisji, jak w zwykłym telewizorze. Polityka taka podyktowana jest oczywistym faktem, że platforma musi się z czegoś utrzymywać, a rosnąca liczba dostępnych materiałów wymaga nowych sponsorów.

Szereg poprawek usuwa jedynie dostrzeżone błędy aplikacji i są one niewidoczne dla użytkownika. Jak zapewniają twórcy, usprawniono także wydajność platformy.

Ipla jest bardzo ciekawym programem, oferującym zestaw dodatkowych funkcji, które próżno szukać u konkurencji. Platforma działa stabilnie, jakość prezentowanych materiałów filmowych jest na dobrym poziomie. Jedynym mankamentem są wszechobecne reklamy. Niestety, coś za coś. Na szczęście jest to wada, do której można się z czasem przyzwyczaić.

Plusy:

  • bogata oferta materiałów wideo
  • transmisje na żywo
  • platforma jest bezpłatna
  • opcje dodatkowe w postaci komunikatora i czatu

Minusy:

  • sporo banerów reklamowych

Ocena: 8/10

Podsumowanie: Ipla jest ciekawą platformą multimedialną, która potrafi sprawić, iż nie oderwiesz wzroku od komputera przez kilka godzin.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: