Iplex.pl - bezpłatna wypożyczalnia filmów online

Operator serwisu iplex.pl umożliwił internautom oglądanie dostępnych tam filmów bez żadnych opłat. W tej internetowej wypożyczalni wideo, uruchomionej w lutym 2008 r., dostępnych jest obecnie ok. tysiąc materiałów, obejmujących filmy i programy telewizyjne. Do obejrzenia dowolnej pozycji z katalogu serwisu wystarczy obejrzenie poprzedzającej go reklamy.

W katalogu iplex.pl znaleźć można zarówno kino komercyjne, jak i bardziej ambitne, a oprócz tego produkcje o tematyce historycznej, przyrodniczej, kabarety i bajki. "Wojna polsko-ruska", "Mała Moskwa", "Stara baśń", "Ogniem i mieczem", "Underworld", "Gomorra", "Inwazja barbarzyńców" to niektóre z dostępnych w wypożyczalni obrazów. Filmy zagraniczne wyświetlane są z oryginalną ścieżką dźwiękową i polskimi napisami. Operator serwisu zapowiada, że w najbliższych tygodniach jego zasoby powiększą się o seriale i koncerty.

Koniec z płatnościami

Dotychczas za obejrzenie filmu należało zapłacić: w wypadku filmu fabularnego - nawet do 9 zł. Odtwarzanie wideo od dziś nie wymaga wnoszenia żadnych opłat, co więcej - nie trzeba się nawet logować (zobacz, dlaczego iplex.pl zrezygnował z modelu płatnego).

Zobacz również:

  • Netflix - najlepsze horrory, które obejrzysz w 2023 roku [MAJ]

Finansowanie mają zapewnić serwisowi emitowane w nim reklamy. Widz, aby odtworzyć wybrany materiał, będzie musiał obejrzeć poprzedzającą go reklamę a następnie odpowiedzieć na zadane po niej pytanie. "Blok reklam składać się może z maksymalnie pięciu spotów, jednak dołożymy wszelkich starań, aby przed filmem wyświetlana była tylko jedna reklama" - zapewnia Iplex. Filmy nie będą przerywane dalszymi reklamami.

Wymogi techniczne

Filmy nie są pobierane i zapisywane na komputerze lokalnym - pliki przesyłane są strumieniem wideo i gromadzone w pamięci operacyjnej, a odtwarzane w dedykowanym Playerze Iplex. Odtwarzacz może dostosować jakość wyświetlanego filmu do przepustowości łącza internetowego, jakim dysponuje użytkownik. W zależności od szybkości transferu do klienta wideo może być przesyłane w jakości niskiej (ok. 184 kb/s, łącze 256 kb/s), średniej (384 kb/s, wystarczające dla łącza DSL 512 kb/s), wysokiej (644 kb/s w wypadku posiadania połączenia 1 Mb/s) lub ultra (1024 kb/s dla najszybszych łącz).

Z wirtualnej wypożyczalni mogą korzystać użytkownicy systemów operacyjnych Windows i Mac OS X (z zainstalowanym środowiskiem Sun Java), używający przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Opera i Safari. Iplex informuje jednak, że w wypadku użycia ostatniego z wymienionych programów mogą pojawić się "sporadyczne problemy". Ich usunięcie ma potrwać do końca kwietnia 2010 r. - do tego czasu operator zaleca używanie programu Mozilli.

Co do systemów Linux, to na chwilę obecną prowadzone są testy kompatybilności oprogramowania odtwarzającego.

Jak już wspomnieliśmy, zakładanie konta w iplex.pl nie jest wymagane. Serwis namawia jednak to tego - z posiadaniem profilu wiążą się dodatkowe korzyści, m.in. możliwość przeglądania historii obejrzanych filmów oraz edycji komentarzy zamieszczanych pod materiałami.

Równocześnie ze zmianą modelu biznesowego, usługa przeszła lifting wizualny. Zmodyfikowano kolorystykę serwisu; dodano też nowe elementy interfejsu (np. zakładki z podziałem na sekcje tematyczne i najpopularniejsze materiały). Użytkownik może polecić film znajomym np. za pośrednictwem komunikatora Gadu-Gadu i serwisów Facebook, MySpace czy Grono - wystarczy kliknąć wybrany przycisk funkcyjny dostępny pod każdym z filmów.

Czy to się opłaci

Arkadiusz Świerczewski, współtwórca iplex.pl, uważa, że treści audiowizualne udostępnione internautom bezpłatnie przyniesie obopólne korzyści. "Reklamodawcy zyskują uważnego odbiorcę swoich spotów, a sami użytkownicy mają dobre skojarzenia z oglądaną reklamą, gdyż dzięki niej otrzymują rzeczywistą wartość. Co więcej, nasi widzowie to grupa ludzi, która nie chce już oglądać telewizji z jej sztywną ramówką i natarczywymi reklamami. Iplex.pl to przykład, że można inaczej" - mówi Świerczewski.

Więcej informacji: Iplex.pl

Konkurencja nie śpi...

... i przystępuje do kontrataku. Kilka godzin po ogłoszeniu przez Iplex.pl bezpłatnej oferty VoD ruszyła wirtualna wypożyczalnia Vod.onet.pl. W tym należącym do portalu Onet.pl serwisie można będzie obejrzeć polskie i zagraniczne seriale oraz programy telewizyjne TVN. Podobnie jak Iplex, usługa Onetu jest skierowana wyłącznie dla gości odwiedzających go z terytorium Polski (IP rozpoznawane jako polskie). Jak na razie, wszystkie materiały dostępne są za darmo, jednakże regulamin serwisu przewiduje wprowadzenie modelu płatnego.

Informacje: Vod.onet.pl

Aktualizacja: 04 lutego 2010 15:16

Artykuł rozszerzyliśmy o informacje o uruchomieniu konkurencyjnej usługi - vod.onet.pl


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: