Iran do Google'a: przywróćcie "Zatokę Perską", albo pójdziemy do sądu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu poinformowało o zamiarze pozwania do sądu firmy Google. Powód? Brak nazwy "Zatoka Perska" na Mapach Google.

Zwiedzając nasza planetę za pomocą Map Google możemy zauważyć, że akwen znany nam wszystkim pod nazwą Zatoka Perska nie jest podpisany. Po wpisaniu tej nazwy w polu wyszukiwania pojawia się jednak na jego środku czerwona "pinezka" ze znaną nam wszystkim nazwą:

Jak się właśnie okazało, nie spodobało się to Iranowi. Tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało bowiem, że jeżeli firma Google nie przywróci nazwy "Zatoka Perska", pozwie ją do sądu.

"Jeśli Google nie przywróci temu obszarowi nazwy Zatoka Perska, narazi się na poważne straty" - ostrzegł giganta Ramin Mehmanparast, rzecznik irańskiego MSZ.

W odpowiedzi na te groźby rzecznik Google odcinając się od wszelkich podtekstów politycznych wyjaśnił, że po prostu nie wszystkie szlaki wodne mają nadaną nazwę (niestety nie wymienił innych przykładów poza bohaterem tego artykułu). Przyznać jednak trzeba, że to trochę dziwne jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż znajdująca się obok Zatoka Omańska została nazwana.

Być może na decyzję Google wpływ miał fakt, że z nazwą "Zatoka Perska" (Iran, dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja, przyjął ją w latach 30. ubiegłego wieku) jest pewien problem, gdyż część krajów arabskich nazywa ten kontrowersyjny akwen "Zatoką Arabską".