Iran oskarża: robak Stuxnet to "spisek Zachodu"

Na wczorajszej konferencji prasowej, rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast oświadczył, że wierzy, iż za robakiem Stuxnet stoi zachodni spisek. Iran oskarża zachodnie kraje o stworzenie i dystrybucję robaka, który zainfekował dziesiątki tysięcy komputerów w tym kraju, włączając w to komputery irańskiej elektrowni atomowej.


Więcej o Stuxnet:

Tutaj atakował Stuxnet - powiększ. (źrodło: ebiquity.umbc.edu)

Polecamy:

"Politykom Zachodu trudno jest tolerować postęp irańskiego pokojowego programu atomowego" - powiedział Mehmanparast w podsumowaniu przemówienia opublikowanego na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych - "Zachodnie kraje próbują zatrzymać irańskie działania przez wszczynanie wojny psychologicznej i ciągłe ataki, lecz Iran pod żadnym pozorem nie odda swoich praw za pomocą takich środków. Nic nie spowoduje opóźnień w irańskich działaniach atomowych".

W ostatnich dwóch tygodniach, irańscy urzędnicy potwierdzili, że Stuxnet zainfekował przynajmniej 30 tys. systemów Windows w kraju, a pomiędzy nimi były też systemy używane przez pracowników elektrowni atomowej Bushehr. Iran zaprzecza do tej pory, jakoby robak uszkodził placówkę lub spowodował opóźnienia w jej ukończeniu.

Zobacz również:

  • Wszystkie numery, których nie powinno się odbierać [AKTUALIZACJA]

W poniedziałek, Ali Akbar Salehi, który dowodzi Irańską Organizacją Energii Atomowej, powiedział, że chociaż Bushehr nie osiągnie pełnych zdolności produkcyjnych przed 2011 r., to już w grudniu 2010 r. osiągnie 40% swoich możliwości.

Czy trwa technologiczna wojna?

Kraje Europy Zachodniej i USA podejrzewają, że irański program atomowy jest przykrywką dla wzbogacania uranu do poziomu paliwa dla broni atomowej.

Iran rozpoczął swoją kampanię, by winą za Stuxnet obarczyć przemyślany spisek wymierzony w państwa arabskie. W ostatni weekend Heydar Moslehi, Minister Wywiadu, twierdził m.in. że "wrogie siły szpiegowskie" były odpowiedzialne za Stuxnet.

Irańscy specjaliści ds. zabezpieczeń powiedzieli, że złożony kod Stuxnet i jego cel - przejęcie kontroli na systemem przemysłowym SCADA, wskazują na pracę dużej grupy programistów wspieranych przez państwo, a duża liczba infekcji w Iranie wskazuje, że atakujący dokładnie wiedzieli, który kraj chcą zaatakować.

Stuxnet - najlepszy malware w historii

Żadne z tych podejrzeń nie zostało potwierdzone przez badaczy, który rozpracowali kod Stuxnet, jednak niektórzy zauważyli ślady, które wskazują na Izrael lub na próby przekierowania winy na ten kraj.

Stuxnet, który został po raz pierwszy wypuszczony w czerwcu 2009 r., ale przez cały rok pozostał w ukryciu, jest opisywany jako "przełomowy", bo jako pierwszy tak dobrze radzi sobie z wykrywanie systemów SCADA i przeprogramowaniem kontrolerów sprzętu">}}radzi sobie z wykrywanie systemów SCADA i przeprogramowaniem kontrolerów sprzętu, które monitorują i zarządzają maszynerią w fabrykach, elektrowniach, rurociągach i bazach wojskowych.