IrfanView - instrukcja wykorzystania

IrfanView to bardzo popularna przeglądarka grafik i zdjęć, wyposażona również w liczne opcje edycyjne. Można dzięki niej dokonać retuszu, manipulować kolorami czy też tworzyć panoramy. Oto kilka przykładów.

Aby poprawić kolorystykę fotografii, należy ją załadować (zakładka File, opcja Open). Funkcje związane z edycją znajdują się w menu Image. Po wyborze Color Corrections (skrót klawiaturowy Shift+G) ukazuje się okno dialogowe z suwakami pozwalającymi na regulację jasności, kontrastu, barw podstawowych i innych parametrów. Zmiany widać w czasie rzeczywistym po prawej. "Set default values" resetuje wprowadzone zmiany.

Irfan View - kolorystyka

Irfan View - kolorystyka

Kolejna ciekawa opcja to dodawanie efektów. Znajdują się one w menu Image. Po wyborze Effects otwiera się rozwijana lista, w której widać wszystkie możliwości. Więcej znaleźć można po wybraniu z Effects Browser - otwiera się wówczas okienko dialogowe jak w przykładzie powyżej, gdzie można na podglądzie obserwować wygląd zdjęcia po wprowadzeniu danego efektu. W niektórych można ustawić suwakiem intensywność.

IrfanView - efekty

IrfanView - efekty

Aby wyciąć fragment grafiki i zapisać go jako nowy plik, należy zaznaczyć obszar, trzymając wciśnięty lewy przycisk myszki. W opcji Edit należy wybrać funkcję Cut - Area Outside Selection. Spowoduje to wycięcie wszystkiego, co znajduje się poza polem wyboru. Tak przygotowany fragment można zapisać (File - Save As). Opcja Cut - Selection wycina wybór, który następnie można wkleić do pustego pliku.

IrfanView - wycinanie

IrfanView - wycinanie

Nowy plik tworzony jest przy użyciu opcji Create New (empty) Image w menu Image. Ukaże się okno dialogowe, w którym można wyznaczyć wszystkie parametry nowego obrazka - jego rozmiary w pikselach, paletę kolorów, a także tło. Wybór należy potwierdzić przyciskiem OK, a gdy pusty obrazek jest gotowy, trzeba użyć funkcji Paste z menu Edit. Wycięty fragment zostanie wklejony i można go zapisać.

IrfanView - wycięcie zaznaczenia

IrfanView - wycięcie zaznaczenia

 

IrfanView - wycięty fragment

IrfanView - wycięty fragment

W menu Edit znajduje się także opcja "Show Paint dialog". Otwiera ona narzędzia edycyjne znane z programu Paint, czyli daje możliwość rysowania na zdjęciu, dodawania do niego tekstu (z wyborem czcionki, pogrubiania, itp.), itp. Można również pobierać z sieci wtyczki, dające dodatkowe możliwości aplikacji. Jeśli wprowadzony efekt nie spełnia oczekiwań, można go cofnąć, wybierając funkcję Undo w menu Edit.

IrfanView - show Paint dialog

IrfanView - show Paint dialog

Oczywiście to nie wszystkie możliwości tego atrakcyjnego programu. Zachęcamy do pobrania go i przetestowania wszystkich możliwości.