Irista - sieciowy serwis Canona do przechowywania zdjęć

Canon dotychczas mało komu kojarzył się z usługami sieciowymi, będąc głównie rozpoznawany jako producent sprzętu. Czy ten stan rzeczy zmieni otwarta przez firmę usługa Irista, pozwalająca na przechowywanie zdjęć w chmurze?

Irista ma być konkurencją dla takich serwisów jak Flickr czy Dropbox i umożliwiać każdemu przechowywanie zdjęć, dostępnych w każdej chwili. Przewidziano 10 GB miejsca dla użytkowników darmowych, co ma przełożyć się na około pięćdziesiąt tysięcy przeciętnych zdjęć, choć przy większej ich jakości i rozmiarach liczba ta może oczywiście ulec zmniejszeniu. Do korzystania trzeba się zarejestrować, czego można dokonać za pomocą konta na FB, Google+ czy Windows. Ładowanie fotek może odbywać się poprzez panel na stronie lub aplikację, która obsługuje Windows 7, 8 i 8.1

Irista - sieciowy serwis Canona do przechowywania zdjęć

Zgromadzone zdjęcia można dowolnie tagować, segregować czy filtrować. Nie obyło się również bez opcji udostępniania i pobierania zdjęć z sieci społecznościowych. W przyszłości ma być także funkcja ładowania klipów wideo. Póki co Canon ma jeszcze sporo do nadgonienia w stosunku do konkurencji, np. dodanie opcji edycji zdjęć, ale jeśli komuś nie potrzeba więcej niż 10 GB na swoje fotki, serwis będzie jak znalazł.