Islandia chce korzystać z otwartego oprogramowania

Islandia rozpoczęła projekt, którego ostatecznym celem jest migracja wszystkich instytucji publicznych z oprogramowania własnościowego do otwartego. Pierwsze na liście są wszystkie ministerstwa, ratusz miasta Reykjavik oraz szpital narodowy, które staną się wzorem dla innych.

Islandia Open Source

Tryggvi Bjorgvinsson jest szefem projektu, który ma za zadanie propagowanie oraz analizowanie jakości darmowych i otwartych alternatyw dla programów płatnych. Projekt obejmuje rekomendowanie otwartych standardów i wskazywanie przykładów migracji, którymi wkrótce staną się wszystkie ministerstwa, miasto Reykiavik i szpital narodowy - czytamy na stronie Komisji Europejskiej.

Polecamy: Richard Stallman: "Oprogramowanie powinno szanować naszą wolność"

Szkolnictwo Islandii już obecnie przechodzi migrację do otwartego oprogramowania. W roku szkolnym 2011-2012 dwie nowe szkoły średnie zaczęły korzystać wyłącznie z darmowego i otwartego oprogramowania. Oznacza to, że już obecnie 5 z 32 istniejących na Islandii szkół średnich nie używa oprogramowania własnościowego.

Zobacz też: Nvidia dołączyła do Linux Foundation

Również inne instytucje państwowe Islandii korzystają wyłącznie z otwartego oprogramowania. Już niedługo wszystkie służby publiczne mają do nich dołączyć i dać przykład sektorowi prywatnemu. Więcej informacji o islandzkim projekcie migracji do open source znajdziecie w j. angielskim na stronie biura premiera Islandii.

Rezygnacja z oprogramowani własnościowego może przynieść duże zyski, ale wiąże się z koniecznością znalezienia otwartego oprogramowania, które je zastąpi. Myślicie, że system operacyjny Linux i inne otwarte alternatywy są na tyle dojrzałe, by zastąpić wszystkie płatne programy?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: