Itanium uśmierci x86?

Choć architektura IA-64 istnieje już od ponad 10 lat, ciągle ma problemy z zaistnieniem na rynku - mimo rozmaitych akcji promocyjnych Intela. Wydaje się jednak, że firma właśnie znalazła wyjście z kłopotliwej sytuacji i wkrótce rozpocznie się agresywna promocja IA-64. Czy możemy spodziewać się inwazji komputerów wyposażonych w procesory z serii Itanium?

We wrześniu ma zostać ogłoszona informacja o oficjalnym zawiązaniu grupy noszącej nazwę Itanium Solutions Alliance. Należeć będą do niej tacy giganci, jak Intel, Microsoft, Red Hat, NEC, HP, Novell czy Oracle. Celem grupy jest promocja platformy IA-64 - wchodzące w jej skład firmy mają zamiar finansowo wspierać programistów zainteresowanych portowaniem aplikacji na architekturę Itanium.

Zdaniem Intela takie stowarzyszenie powinno powstać już dawno. Przedstawiciele korporacji twierdzą wręcz, że Intel przecenił swoje siły jako firmy wyznaczającej standardy. Choć zdawało się, że rynek powinien bez większych oporów przejść z x86 na IA-64, w rzeczywistości nigdy do tego nie doszło.

W skład aliansu wchodzi m.in. Microsoft, producent Windows nie zamierza jednak udostępniać uaktualnienia Windows Server 2003 R2 dla procesorów zgodnych z IA-64. Tym niemniej serwerowa odmiana Windows Vista (zwana uprzednio Longhorn Server) ma już współpracować z CPU z rodziny Itanium.


Zobacz również