J-2X - rakietowy silnik, który zabierze nas w przyszłości na Księżyc?

Oto kolejny rok do powrotu człowieka na Księżyc. NASA właśnie przeprowadziła test silnika rakietowego J-2X, który ma być głównym elementem przyszłych amerykańskich misji kosmicznych.

J-2X

J-2X - przyszłość misji kosmicznych

Udany 500-sekundowy test odpalenia silnika to kolejny krok w konstrukcji systemu Space Launch System (SLS), który ma pomóc powrócić człowiekowi na Księżyc. System ten ma zastąpić wycofane z użycia promy kosmiczne (niedawno odbył ostatni lot Atlantis) oraz zbyt drogi program Constellation.

J-2X to kluczowy element SLS

J-2X ma zostać wykorzystany jako zapasowy silnik systemu SLS (Space Launch System), który będzie w stanie wynieść w kosmos zarówno misje bezzałogowe, jak i załogowe misje dookoła Księżyca.

Zobacz również:

  • Tak wygląda najpotężniejsza rakieta NASA [Zobacz zdjęcia]
  • Miliarder zapłacił SpaceX. Pierwszy komercyjny spacer kosmiczny jeszcze w tym roku

Orion 2.0 będzie latać na silniku J-2X

NASA planuje też przeprowadzić test statku kosmicznego Orion, który zostanie wyprodukowany przez Lockheed Martin Space Systems w 2014 roku. Orion był częścią anulowanego niedawno programu Constellation, ale NASA przystosowała Oriona tak, by pasował do SLS - Orion będzie więc unoszony przez silnik J-2X. NASA na 2014 zapowiada lot bezzałogowy, który ma dwa razy okrążyć Ziemię i wylądować na powierzchni oceanu.

J-2X - co to za silnik?

J-2X to silnik rakietowy o sile 294 tys. 490 funtów (lbf), który wykorzystuje płynny tlen i płynny wodór jako paliwo. Silnik J-2X został wyprodukowany przez Pratt & Whitney Rockedyne. Oryginalny silnik J-2 został użyty w rakiecie Saturn V i Saturn 1B, które są znane z programów Apollo i Skylab.

Czy wreszcie wrócimy w kosmos?

Już za kilka lat to właśnie silnik J-2X będzie obsługiwał kosmiczne misje. Pierwszy test silnika podobno zakończył się sukcesem. Może po wielu latach znów człowiek wróci w kosmos? Niestety nawet jeżeli wszystko się uda, to musimy na to jeszcze długo zaczekać. Jak myślicie czy wrócimy w kosmos, czy to kolejna technologia opracowana przez NASA, która nie zostanie wykorzystana ze względu na zbyt duże koszty?