JAK TO ZROBIĆ: Starsze programy w Windows 7

Windows 7 zyskuje popularność z każdym miesiącem. Zmieniamy system dla większej szybkości i stabilności, nowych funkcji czy pakietu Essentials. Niektórych do zmiany zmusił też kupiony laptop lub nowy sprzęt w biurze. Co jednak ze starym oprogramowaniem? Czy $Siedem$ sobie z nim radzi?

W wielu przypadkach tak! Większość aplikacji, które działają w systemach XP i Vista, nie sprawia problemu w Windows 7. Czasem trzeba jednak pokombinować trochę z ich ustawieniami.

By mieć pewność, że program, z którego korzystasz działa w nowym środowisku, możesz skorzystać z Windows 7 Compatibility Center. W przygotowanym przez Microsoft katalogu, możesz przejrzeć aplikacje podzielone na kategorie tematyczne lub wpisać nazwę programu w wyszukiwarce. Inny sposób, to wejść na stronę producenta aplikacji i tam dowiedzieć się więcej.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]

Jeśli okaże się, że Twój program nie radzi sobie w systemie Windows 7, masz jeszcze przynajmniej cztery możliwości:

1) Możesz uruchomić program w trybie zgodności z systemem XP. Kliknij prawym przyciskiem myszy plik programu lub skrót do programu w menu Start i wybierz Właściwości. Teraz kliknij kartę Zgodność i wybierz opcję Uruchom ten w program w trybie zgodności..., decydując się na jeden ze starszych systemów Windows. Zatwierdź zmiany i ciesz się programem, jeśli wszystko działa.

JAK TO ZROBIĆ: Starsze programy w Windows 7

2) Możesz też zaktualizować wersję programu do nowszej wersji. Często z sentymentu trzymamy na dysku stare programy, które dobrze nam służą. Technologia idzie jednak do przodu, a po bliższym poznaniu, nowe wersje aplikacji są często jeszcze lepsze. Jeśli nie można go uaktualnić, wymień program na jakąś ciekawą alternatywę.

3) Jeśli sprawa jest szczególnie ważna, możesz zainstalować Windows 7 na osobnej partycji, dzięki czemu możliwy będzie wybór między XP i Windows 7 przy każdym włączeniu komputera.

JAK TO ZROBIĆ: Starsze programy w Windows 7

Windows Virtual PC

4) Aktualizując do wersji Windows 7: Business lub Ultimate, możesz też pobrać i zainstalować Wirtualną maszynę Windows z modułem Windows XP, dzięki czemu będziesz mógł włączyć niezgodne z Siódemką aplikacje w wirtualnej maszynie PC.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać. Przenosząc się ze starszego komputera z XP na nowy działający w środowisku Windows 7, najczęściej zmieniamy też wersję naszego Windowsa z 32 na 64-bitową. I o ile 16-bitowe programy z lat 90-tych radzą sobie jakoś w środowisku 32-bit, na najnowszym komputerach nie będą już działać.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: