JArKaos - oddyssey through O2

Takiego programu jeszcze nie było! Nikt nie może się oprzeć tej niesamowitej mieszance dźwięków i obrazów. Znany ze wspaniałych, audiowizualnych przedstawień-koncertów Jean Michel Jarre dostarczył do naszych rąk produkt, umożliwiający samodzielne reżyserowanie obrazu i miksowanie muzyki. Uruchom Odyssey Through O2 i wyrusz w podróż do magicznego świata JArKaos.

Takiego programu jeszcze nie było! Nikt nie może się oprzeć tej niesamowitej mieszance dźwięków i obrazów. Znany ze wspaniałych, audiowizualnych przedstawień-koncertów Jean Michel Jarre dostarczył do naszych rąk produkt, umożliwiający samodzielne reżyserowanie obrazu i miksowanie muzyki. Uruchom Odyssey Through O2 i wyrusz w podróż do magicznego świata JArKaos.

W ubiegłym miesiącu odbyła się premiera niecodziennej, stworzonej wspólnie przez belgijską firmę Arkaos i Jean Michel Jarre'a produkcji. W błędzie jest ten, komu wydaje się, że na rynku pojawiła się kolejna, zwyczajna płyta CD ojca chrzestnego muzyki elektronicznej. Otóż nie i to podwójnie!

Po pierwsze, płyta jest tworem kolektywnym i składają się na nią zremiksowane przez najsłynniejszych DJ-ów utwory JMJ z płyty Oxygen 7-13. Sam mistrz występuje tylko w czterech krótkich odsłonach, które stanowią wprowadzenie do kolejnych części dysku. Wśród wykonawców przeróbek jego przebojów znalazły się takie gwiazdy współczesnej muzyki elektronicznej, jak Apollo Four Forty, Tetsuya "TK" Komuro, Dj Cam, Resistance D i wielu innych. Nad całością prac aranżacyjnych czuwał jeden z najsłynniejszych francuskich DJ-ów - Claud Monnet.

Po drugie, Odyssey Through O2 nie jest zwyczajną płytą muzyczną! Najnowsze wydawnictwo JMJ jest absolutną rewelacją nie tylko na rynku muzycznym, ale również wśród tytułów multimedialnych. Poza 17 utworami muzycznymi na dysku umieszczono program, umożliwiający użytkownikom komputerów PC tworzenie własnych obrazów-teledysków, zsynchronizowanych z muzyką z płyty. Aplikacja jest niezwykle łatwa w użyciu, pobawić się w miksowanie obrazu i dźwięku może zatem każdy, niezależnie od płci, wieku, wykształcenia i zainteresowań. Odyssey Through O2 składa się jest z trzech faz i zakończenia. Płyta zawiera trzy dema (po jednym dla każdej fazy), wykonane przez samego JMJ.

JAK TO DZIAŁA?

Po uruchomieniu programu, pojawia się panel składający się z czterech podstawowych części. Po lewej stronie pulpitu umieszczono pasek narzędzi (otwieranie, zapisywanie wychodzenie z programu itd.). Tuż za nim znajduje się okno z rozwijanymi trzema dodatkowe pulpitami (górnym, na którym wyszczególniono wszystkie utwory, i dwoma dolnymi - jednym z grafiką, którą można wykorzystać do tworzenia obrazów, drugim - z efektami służącymi do miksowania). Prawą górną część panelu zajmuje mały ekran, dolną - klawiatura. Na klawiszach przedstawiono dostępne do wyboru odwzorowania obrazów i efektów wizualnych. Już zestawy te dają ogromne możliwości. Lecz jakby tego było mało, możemy w bardzo prosty sposób skonfigurować własny układ obrazów i efektów. Wszystkie czynności związane z konfiguracją własnego układu klawiatury odbywają się za pomocą myszki. Na początek należy utworzyć nowy zestaw (najwyższy przycisk na pasku narzędzi), potem wystarczy tylko przenieść obrazy i efekty wizualne z dolnych paneli na klawiaturę. Następnie z górnego panelu wybieramy utwór, przy którym będziemy wprawiać w ruch nasze fantazje i do zabawy. Ostrzegam, zabawa wciąga bezwarunkowo. Przy dobrej karcie muzycznej, głośnikach i wyłączonym świetle można przeżyć wprost niesamowity odjazd. Płyta jest nie tylko doskonała pod względem muzycznym, ale również graficznym - choć to może brzmi nieco dziwnie. Polecam wszystkim miłośnikom muzyki elektronicznej i dobrej zabawy. Rzecz jest niecodzienna i warto mieć ją w swojej bibliotece!

Program nie ma specjalnych wymagań sprzętowych, można się nim bawić zarówno na komputerach klasy PC, jak i Mac. Niezbędna jest karta muzyczna - im lepsza, tym ciekawsza zabawa, procesor minimum Pentium 60 MHz lub większy, zwykła karta graficzna, a jeśli chodzi o system - wystarczy środowisko Windows 3.11 lub Windows 95.

Dystrybutor:

Sony Music Entertaiment Polska, ul. Grochowska 341 bud 28, Warszawa 03-822

Życzę dobrej zabawy!