JBL Balboa

Niedrogi pełnowymiarowy zestaw kolumn 5.1 o ciekawym wzornictwie i solidnej budowie.

Niedrogi pełnowymiarowy zestaw kolumn 5.1 o ciekawym wzornictwie i solidnej budowie.

JBL Balboa

Amerykański producent zestawów głośnikowych JBL wprowadził do swojej oferty nową linię kolumn Balboa. Wypełnił w ten sposób lukę w asortymencie - do tej pory nie miał budżetowego zestawu, jaki szczególnie cenią sobie polscy użytkownicy, z pełnowymiarowymi kolumnami podłogowymi. Kolumny Balboa (w komplecie z aktywnym subwooferem) kosztują 3099 zł. Do naszych testów trafił taki zestaw: 2 przednie podłogowe Balboa 30, centralny Balboa Center, 2 monitory efektowe Balboa 10 oraz subwoofer Balboa Sub.

Pod względem estetyki kolumny prezentują się doskonale. Nie są specjalnie udziwnione, bliżej im do klasycznych form. "Podłogówki" po zdjęciu maskownic wydają się dość szerokie. Z czarnymi maskownicami wyglądają dużo smuklej, a logo producenta jest niewielkim, lecz efektownym elementem dekoracyjnym. Układ przetworników jest dość nietypowy. Kopułka wysokotonowa jest identyczna we wszystkich kolumnach zestawu. Membranę wykonano z laminatu tytanowego, a przed uszkodzeniami mechanicznymi chronią ją dwa poziome, plastikowe łuki. Przetwornik średniotonowy jest nadzwyczaj skromny, ma membranę celulozową o średnicy 10 cm. Przetwornik basowy to już mocniejsza konstrukcja z celulozową, 17-centymetrową membraną. Kolumny są 3-drożne - co w tym przedziale cenowym nie jest często spotykane.

Zwykle producenci decydują się na konstrukcje 2 lub 2,5-drożne, w których bas i średnie tony generuje pojedynczy przetwornik. Kolumna centralna oraz monitory wyposażono w podobne przetworniki, z tym że nie ma w nich głośników niskotonowych. Subwoofer przypomina modele dołączane do zestawów 5.1 tego typu. Ma 20-centymetrowy głośnik zamontowany na spodzie obudowy, która umieszczona jest na wysokich nóżkach. Można w nim regulować płynnie poziom głośności i częstotliwość odcięcia w zakresie 50-150 Hzoraz skokowo fazę. Głośnik zasila 100-watowy wzmacniacz. Jakość wykonania wszystkich kolumn jest po prostu wzorowa. Jedynym minusem jest to, że są one tylko w jednej wersji wykończenia - jasnej okleinie imitującej drewno bukowe. Kolumny główne stoją na zintegrowanych z obudową plastikowych, srebrnych nóżkach.

JBL Balboa

Wszystkie głośniki zestawu są ekranowane, tak więc nie będą zniekształcać obrazu przy bliskim ustawieniu obok telewizora kineskopowego. Gniazda w kolumnach są pojedyncze, metalowe i pozłacane. Ich rozstaw jest dość bliski, tak więc trudno będzie wykorzystać widełki. Kable pozbawione końcówek lub z wtykami bananowymi można podłączyć bez najmniejszych problemów. Brzmienie kolumn w dużym stopniu zależy od stopnia ich wygrzania. Zaraz po rozpakowaniu grały bardzo źle. Zarzutów nie mieliśmy tylko do pasma wysokotonowego, a zwykle w tanich kolumnach jest ono najsłabszym ogniwem. Tymczasem w zestawie Balboa soprany są niezwykle przejrzyste i ulotne, a jednak nie popadają w metaliczność i ostrość.

Wyposażenie całego zestawu w te same kopułki wysokotonowe wpływa rewelacyjnie na tworzenie obszernej sceny dźwiękowej bogatej w subtelne detale. Kolumna centralna ma duże możliwości dynamiczne, a partie dialogowe brzmią z niej czysto i wyraźnie. Najsłabiej wypadają kolumny podłogowe. Choć w miarę ich wygrzewania, czyli im dłużej grały, ułomności brzmienia stopniowo ustępowały, to jednak nie zostały wyeliminowane całkowicie.

Wyniki testów

Dźwięk 4/5 - Obszerny, eksponujący skraje pasma

Wygląd 5/5 - Efektowny

Wykonanie 5/5 - Perfekcyjne

Opłacalność 4/5 - Cena odpowiada oferowanym możliwościom

Werdykt 4/5

Zakres średniotonowy ciągle był zbyt słabo wyeksponowany. Kolumny grały skrajami pasma. Mają bardzo dobrą sekcję wysokotonową i silnie zaakcentowany bas. Środkowe tony są wycofane, co szczególnie słychać przy odtwarzaniu muzyki. Podczas oglądania filmów i słuchania wielokanałowych nagrań efekt ten jest mniej słyszalny. Subwoofer dobrze wypełnia swoje zadanie. Gra basem, który nie każdemu przypadnie do gustu, bo niskie tony są tłuste i przeciętnie zróżnicowane. Nie są jednak rozwlekłe i to praktycznie bez względu na ustawiony poziom ich natężenia.

Dlaczego

Nie są to kolumny o neutralnym brzmieniu. Tworzą efektowne wrażenia przestrzenne, a głośnik centralny pracuje wzorowo. Brakuje lepszej ekspozycji zakresu średniotonowego.

Główni rywale

Tannoy Fusion - 3325 zł (bez subwoofera)

Klasyczna, elegancka forma. Dobre przetworniki gwarantujące brzmienie efektowne i poprawnie zbalansowane.

Celestion F30+F10+F35c+S80 3500 zł

Zestaw kolumn o klasycznym wyglądzie. Piękne wykonanie i uniwersalne, dobre brzmienie.

Informacje

Typ kolumny 5.1

Cena 3090 zł

Dystrybutor P.H. Ryszard Bałys,http://www.rb.com.pl

Funkcje subwoofer z regulacją głośności, fazy, częstotliwości odcięcia, wejścia niskopoziomowe, wejścia/wyjścia wysokopoziomowe

Złącza w subwooferze nakrętki plastikowe, w kolumnach satelitarnych pojedyncze, metalowe i pozłacane