JBL Studio L

Kolumny dla wymagającego kinomana, których inspiracją były profesjonalne, studyjne zespoły głośnikowe.

Kolumny dla wymagającego kinomana, których inspiracją były profesjonalne, studyjne zespoły głośnikowe.

W ofercie JBL pojawiła się seria kolumn Studio L przeznaczonych do kina domowego, w której producent zastosował wiele rozwiązań znanych z konstrukcji koncertowych. Ze względu na wyposażenie czy konfigurację z pewnością nie można ich zaliczyć do urządzeń typowych. Istotną cechą nowej serii JBL jest liczba występujących w niej modeli. Jest ich aż 8, tak więc łatwo można dobrać zestaw, który sprawdzi się i w małym, i bardzo dużym pomieszczeniu. Do redakcyjnych testów trafiła konfiguracja przeznaczona do nagłośnienia powierzchni ok. 20-35 m2: kolumny podłogowe L880, centralna LC 2, surround L820 oraz jedyny w serii, ale potężny subwoofer L8400P. Zdejmując maskownice z kolumn, od razu widać, że modele JBL wyposażono niezwykle bogato. W każdej z nich (oprócz subwoofera) zainstalowano 4 lub nawet 5 głośników, bo są to konstrukcje 4-drożne. Daje to możliwość pracy poszczególnych przetworników w małym zakresie częstotliwości, co z kolei sprawia, że każdy z nich może zagrać czysto nawet przy dużym wysterowaniu. Jednak uzyskanie spójnego brzmienia kolumn wymagało poprawnego zestrojenia głośników, co przy tej liczbie przetworników było zadaniem trudnym - konstruktorzy JBL wywiązali się z niego znakomicie. Cechą charakterystyczną serii Studio L jest zastosowanie w nich superwysokotonowego głośnika, którego pasmo przetwarzania dochodzi do 40 kHz. Jego kopułka została wykonana z mylaru i zamknięta w aluminiowej obudowie, której wylot przypomina kształtem głośniki tubowe.

Obudowy wszystkich kolumn są bardzo solidne. Ich grube ścianki wykonano z MDF-u pokrytego fornirem wiśniowym, bukowym lub jesionowym. Wysokie prawie na metr podłogowe L880 stoją na wychodzących poza podstawę plastikowych, srebrnych nóżkach. Mają tylko jeden wylot tunelu bas-refleks umieszczony na przodzie, tak więc nie pojawia się sztuczne podbicie basu, nawet gdy kolumny ustawione są blisko ściany.

Dlaczego - Bardzo dobra jakość wykonania i zastosowanych komponentów. Brzmienie wyrównane, dynamiczne.

Dlaczego - Bardzo dobra jakość wykonania i zastosowanych komponentów. Brzmienie wyrównane, dynamiczne.

Wyposażono je w dwa głośniki basowe o średnicy 16 cm, jeden 10-centymetrowy średniotonowy i parę wysokotonowych (w tym jeden superwysokotonowy). Obudowy L880 są klasyczne w formie, natomiast kolumna centralna LC-2 i monitory surround L820 są bardzo płaskie. Mają zaledwie 12,7 cm głębokości i zostały przystosowane do montażu ściennego (w komplecie znajdują się specjalne wieszaki). One również są konstrukcjami 4-drożnymi, z tą różnicą, że mają obudowy zamknięte. Natomiast subwoofer to solidna kolumna basowa z 30-centymetrowym głośnikiem o pofałdowanej membranie zamontowanej na gigantycznym gumowym zawieszeniu. Zastosowano taką konstrukcję głośnika, bo pracuje on w obudowie zamkniętej, tak więc aby wytworzyć mocne natężenie basu, membrana musi pracować z ogromnym wychyleniem. W osiągnięciu tego pomaga wmontowany w subwoofer wzmacniacz o mocy RMS 600 W. Kolumna niskotonowa ma pełen zestaw regulacji fazy, częstotliwości odcięcia i głośności. Potrafi odtworzyć niskie tony o częstotliwości schodzącej do 22 Hz. Brzmienie tego zestawu kolumn bardzo nam się spodobało. Testowaliśmy już wiele zestawów JBL, lecz ten zdecydowanie był najlepszy. Kolumny grają bardzo równo, a spójność całego pasma jest doskonała. Zestaw brzmi ciekawie i dość nietypowo. Góra jest dynamiczna, twarda, bardzo detaliczna, podczas gdy dolne zakresy są dość miękkie, lecz również szybkie. Taka kombinacja nie zdarza się często.

Główni rywale

Mission Volare 10 770 zł

Doskonałe kolumny zarówno do kina domowego, jak i odsłuchu stereo. Jakość wykonania rewelacyjna.

Dali Suite 12 270 zł

Atrakcyjnie wyglądające kolumny o uniwersalnym, mocnym brzmieniu. Nowoczesna i staranna budowa.

Informacje

Typ kolumny 5.1

Cena 12 300 zł

Dystrybutor RB,http://www.rb.com.pl

Funkcje subwoofer z regulacją głośności, fazy, częstotliwości odcięcia, wejścia niskopoziomowe, wejścia/wyjścia wysokopoziomowe

Złącza w subwooferze nakrętki plastikowe, w kolumnach podwójne metalowe i pozłacane