JDS - nowa wersja konkurenta 'Okien'?

Koncern Sun Microsystems udostępnił drugą wersję swojego systemu operacyjnego, bazującemu na Linuksie - Java Desktop System (JDS). JDS został zbudowany na bazie dystrybucji SuSE firmy Novell. Pakiet zawiera sporo darmowego oprogramowania - m.in. przeglądarkę Mozilla, pakiet biurowy StarOffice oraz zintegrowane środowisko programistyczne NetBeans.

Normalnie roczna subskrypcja systemu kosztuje 100 USD, jednak obecnie Sun ogłosił promocję i obniżył tę kwotę o połowę. Nie wykupując subskrypcji otrzymujemy 90 dni okresu próbnego, w ciągu którego mamy dostęp do uaktualnień systemu, po tym okresie dostęp ten zostaje zablokowany, ale nadal możemy używać zainstalowanego systemu.

Java Desktop System

Java Desktop System

Cała dystrybucja składa się z obrazów 10 płyt, jednak do instalacji wystarczy pobranie pierwszych trzech. Pozostałe to źródła, dokumentacja i dodatkowe narzędzia. Sun zaleca pobranie na początek tylko obrazu pierwszej płyty i sprawdzenie, czy system prawidłowo uruchomi się na naszym komputerze. Jeżeli to się powiedzie, można pobrać resztę brakujących obrazów i rozpocząć instalację.

Aby pobrać JDS, trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem w serwisie firmy Sun.

Strona domowa Sun

Strona domowa JDS

Więcej informacji o JDS


Zobacz również