JDeveloper od Oracle za darmo!

Firma Oracle zamierza udostępnić swoje narzędzie JDeveloper 10g za darmo. Decyzja ma zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu na konferencji JavaOne, odbywającej się w San Francisco.

Do tej pory za licencję na JDevelopera dla jednego programisty trzeba było zapłacić 995 USD. 28 czerwca ma być dostępna nowa wersja 10g i od tej pory narzędzie ma być darmowe. Rick Schultz z Oracle określa JDevelopera jako zintegrowane środowisko programistyczne (IDE), wyposażone w mechanizmy modelowania UML i inne narzędzia do tworzenia aplikacji biznesowych. JDeveloper jest już dojrzałym produktem i teraz, po obniżce ceny, będzie ogólnie dostępny dla społeczności używającej Javy.

Schultz zapewnia, że krok ten nie jest desperacką próbą walki ze zdobywającym coraz większe uznanie open-sourceowym Eclipse'm, a raczej ma przybliżyć narzędzie deweloperom oraz, przy okazji, zaznajomić szersze ich grono z linią produktów Fusion. Fusion składa się z serwera aplikacyjnego, portalu oraz oprogramowaniu integrującego i zarządzającego identyfikacją.

Ostatnio inne firmy, jak np. Borland, BEA, czy Macromedia, postanowiły postawić na Eclipse'a, natomiast Oracle nie zamierza porzucać swojego narzędzia i będzie je dalej rozwijać. Oracle współpracuje już z Eclipse Foundation, lecz, jak twierdzi Schultz, JDeveloper to coś więcej niż IDE i nie jest dla niego bezpośrednim konkurentem.

Oprócz tego, na konferencji JavaOne Oracle ma ogłosić swoją chęć przewodzenia projektowi stworzenia narzędzi dla platformy Eclipse, ułatwiającej tworzenie aplikacji wykorzystujących JavaServer Faces (JSF). Firma ma też zamiar dołączyć do projektu Apache MyFaces (darmowej implementacji JSF).

Witryna internetowa Oracle


Zobacz również