JVC DLA-SX21E

Projektor JVC wykonany w technologii D-ILA łączy zalety urządzeń LCD i DLP.

Projektor JVC wykonany w technologii D-ILA łączy zalety urządzeń LCD i DLP.

W projektorach kina domowego są wykorzystywane cztery technologie. Najpopularniejsze wśródkinomanów są urządzenia DLP. Mają wiele zalet, spośród których największe to: spójny, jednorodny obraz, dobry kontrast oraz naturalne odwzorowanie barw. Z kolei LCD pozwala na uzyskanie żywych kolorów, w odróżnieniu od DLP widz nie musi obawiać się o tzw. efekt tęczy, który dla wielu osób dyskwalifikuje modele DLP. Trzecią grupą produktów są coraz mniej popularne CRT. Mają wiele zalet i równie dużo wad. Pozwalają na osiągnięcie przepięknych, naturalnych barw, plastycznego, kinowego obrazu. Generują jednak obraz o stosunkowo niskiej jasności, wymagają precyzyjnego strojenia, a dobre modele kosztują ogromne pieniądze. Najmniej popularną technologią jest LCOS, przez JVC nazywana D-ILA. Skrót LCOS oznacza Liquid Crystal on Silikon. Jest to technologia łącząca zalety metod generowania obrazu stosowane w LCD i DLP. Projektor LCD tworzy obraz, wykorzystując w tym celu matryce ciekłokrystaliczne. Ciekłe kryształy są przyporządkowane - jeden każdemu pikselowi. Światło przechodzi przez panele (najczęściej trzy - czerwony, zielony i niebieski), a ciekłe kryształy poddane modulacji elektrycznej przepuszczają lub blokują wiązkę przechodzącą następnie przez obiektyw. Z kolei DLP działa na innej zasadzie. To technologia korzystająca z milionów mikrolusterek, które odchylając się maksymalnie o 12Ľ (sterowane są poprzez moduły pamięci SDR bądź DDR), odbijają światło, które przepuszczone przez wirujący, kolorowy filtr tworzy obraz widoczny na ekranie.

Projektory LCOS, podobnie jak LCD, mają trzy układy reprodukujące trzy podstawowe kolory. Ciekłe kryształy są umieszczone na odbijającej powierzchni luster, przepuszczają lub odbijają światło, tyle że nie przechodzi ono przez panel, lecz odbija się od powierzchni lustra. Jest to więc technologia odbijająca, a nie przepuszczająca światło.

JVC DLA-SX21E

Chipy LCOS oferują bardzo wysoką rozdzielczość - najczęściej SXGA 1365 x 1024 piksele. Dzięki temu obraz jest bardzo precyzyjny. Druga zaleta to minimalne przerwy między pikselami. Piksele widoczne na ekranach modeli LCD, a nawet DLP, w przypadku projektorów LCOS praktycznie się nie pojawiają. Ponadto nie trzeba przepuszczać obrazu przez filtr (jak w urządzeniach DLP). Pozwala to uniknąć występującego niekiedy efektu tęczy, który zdaniem części widzów całkowicie dyskwalifikuje modele DLP. Trzecia zaleta to jeszcze większe wygładzenie krawędzi pikseli niż w modelach DLP.

W połączeniu z bardzo dobrym odwzorowaniem barw wszystkie te cechy sprawiają, że obraz z projektora LCOS cechuje duża naturalność, a charakter prezentacji jest zbliżony do modeli kinowych.

Projektory LCOS mają też wady. Nie gwarantują tak dobrego kontrastu, jak modele DLP (można to poprawić, stosując ekran zwiększający współczynnik kontrastu). Ze względu na wysoki koszt układów są to produkty droższe od konkurencyjnych rozwiązań. Ponadto lampy w projektorach LCOS pracują zwykle nie dłużej niż 2000 godz. (są przy tym zazwyczaj droższe od stosowanych w modelach LCD i DLP).

JVC DLA-SX21E

Nie przystaje poziomem wykonania do ceny i jakości projektora. Kawałek plastiku średniej jakości, nie ma podświetlanych klawiszy i jest przeciętnie precyzyjny.

Projektor JVC DLA-SX21E, w stosunku do typowych projektorów wykonanych w technologii LCOS, oferuje bardzo wysoką rozdzielczość - SXGA+ 1400 x 1050 pikseli. Dzięki temu obraz jest bardzo precyzyjny. Druga zaleta jest związana z minimalnymi przerwami między pikselami. Łączeń punktów obrazu praktycznie nie widać. Testowany projektor JVC wyposażono w zaawansowany układ progresywnego skanowania, który automatycznie wychwytuje różnice między materiałem filmowym a telewizyjnym i dobiera parametry wyświetlania tak, aby zachować optymalną płynność i spójność obrazu. Ponadto sygnał pochodzący ze źródeł wideo (niekomputerowych) zostaje oczyszczony z szumów i wzmocniony w celu uzyskania lepszego nasycenia barw oraz szerszej skali szarości. Ciekawy jest także specjalny układ optyczny PBS, który wyposażono w układy PBS rozdzielające strumień światła na komponenty RGB (czerwony, zielony, niebieski), minimalizując tym samym rozpraszanie ścieżki światła i tłumiąc odbicia w pryzmacie. Dzięki temu możliwe jest także uzyskanie wysokiej jasności na poziomie 1500 ANSI lumenów i dobrego współczynnika kontrastu 800:1. Jedyne minusy, jakie możemy wytknąć produktowi, to wysoka cena i przeciętna głębia czerni. Wyciszenie układu chłodzącego także odstaje od najlepszych w tej kategorii i w tej materii inżynierowie JVC mają jeszcze pole do popisu.

Informacje

Typ projektor

Cena 50 000 zł

Wymiary 29,8 x 12,4 x 36 cm

Waga 5,9 kg

Dystrybutor AVC sp. z o.o. http://www.avc.com.pl

Funkcje korekcja zniekształceń trapezu w pionie i poziomie, tryb projekcji odwróconej i tylnej, stopklatka, zoom, cyfrowe przesuwanie obrazu z DVD, progresywne skanowanie

Złącza komponent, VGA, DVI-D, S-Video, kompozyt, wejście i wyjście RS-232, 5 V, do podłączenia pilota na kablu

Trwałość lampy 2000 godz.

Kontrast 800:1

Głośność 35 dB