JVC RX-E111RSL

Zestaw RX-E111RSL jest unowocześnioną wersją systemu znanego u nas pod nazwą Cinema 100. Jest to połączenie odtwarzacza DVD XV-E100 ze wzmacniaczem RX-E100R. Całości dopełniają niezmienione głośniki - SP-PW100 i SP-X100.


Zestaw RX-E111RSL jest unowocześnioną wersją systemu znanego u nas pod nazwą Cinema 100. Jest to połączenie odtwarzacza DVD XV-E100 ze wzmacniaczem RX-E100R. Całości dopełniają niezmienione głośniki - SP-PW100 i SP-X100.

BRZMIENIE

Zestaw ma standardowe wady sprzętu tej klasy. Głośnik niskotonowy jest słaby, nie potrafi wykazać się ani w stereo, ani przy dźwięku wielokanałowym. W stereo jest prawie nieobecny, co powoduje, iż mimo ustawienia wysokiego punktu odcięcia w głośniku i we wzmacniaczu słyszymy go tylko przy bardzo wąskim zakresie pasma. W trybie stereo całość brzmi dosyć dziwnie, to znaczy głośniki główne radzą sobie przyzwoicie z wyższymi i średnimi partiami, za to niżej jest już tylko "dziura" i coś, co od czasu do czasu odzywa się chrapliwie i to nie zawsze wtedy, gdy się tego spodziewamy. W trybie wielokanałowym zastrzeżenia mam również do subwoofera, który nie potrafi uzupełnić efektownie całości. Zaczyna się film - czołówka, napisy, pierwsze dialogi - wrażenie na początku jest nie najgorsze. Ładna przestrzeń i sporo detali. Przychodzi jednak czas na mocniejsze uderzenie w bardziej dynamicznej scenie i doznajemy podobnego zawodu jak w trybie stereo. Bas jest bardzo płytki i słaby. Niewiele dają regulacje punktu odcięcia, wzmocnienia i podbicia tonów niskich.

ESTETYKA WYKONANIA

Przycisków JVC ma niewiele, jednak dzięki zastosowaniu różnych systemów menu pozwalają one na pełną obsługę funkcji wzmacniacza. Odtwarzacz DVD ma podobny wygląd włącznie z przyciskami, które rozłożono w tych samych miejscach. Zestaw głośnikowy jest standardowy, składa się z pięciu niewielkich głośników głównych i subwoofera. Wszystkie kolumny główne są identyczne, centralna jest przystosowana do ustawienia poziomego, ma jednak podobnie jak pozostałe kolumny niesymetrycznie zainstalowany głośnik. Wszystkie mają taką samą jednodrożną budowę z głośnikiem o przekątnej 50 mm. Głośnik niskotonowy ma klasyczną budowę otwartą ze 150-mm membraną skierowaną do przodu, podobnie jak umieszczony poniżej otwór bass-refleksu. Interesujący jest zestaw regulatorów i przyłączy umieszczonych na tylnej ściance subwoofera. Oprócz standardowej regulacji wzmocnienia, odcięcia i włącznika zawiera on jeszcze komplet ośmiu zacisków dla kolumn przednich. Cztery to wejścia sygnału, cztery - wyjścia. Służą one do podłączenia wzmacniacza niemającego specjalnego wyjścia dla subwoofera.

PANEL TYLNY

Sporą część tylnej ścianki urządzenia zajmują cztery gniazda euro, zamiast dobrze znanych wejść. Wynika to z ciekawego podejścia do idei podłączenia dodatkowego sprzętu. Skoro wzmacniacz ma być sercem domowego systemu audio-wideo, to co będzie do niego podłączone? JVC doszło do wniosku, iż głównie urządzenia wyposażone w złącza euro, które są uniwersalne, bo obsługują różne formaty wideo i dźwięku i to w obu kierunkach. Jeśli nasz zestaw będzie standardowy, to rzeczywiście jest to spore uproszczenie, jednak zapomniano o zwykłych wejściach analogowych. Mamy do dyspozycji tylko jedno złącze dwukierunkowe, uzupełnione dwoma wejściami cyfrowymi, z których jedno zostanie od razu zajęte przez odtwarzacz DVD.