JVC prezentuje nową kamerę HD i stację dokującą

Firma JVC zaprezentowała nową kamerę cyfrową z rodziny Everio - model GZ-HD7 - którą wyposażono w 60-gigabajtowy dysk twardy oraz możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 1920 x 1080i. Ponadto producent przedstawił stację dokującą CU-VD40, pełniącą funkcję nagrywarki oraz stacjonarnego odtwarzacza DVD.

Nowa kamera cyfrowa JVC dołączy do wąskiego grona dostępnych na rynku urządzeń umożliwiających nagrywanie filmów w rozdzielczości HD (1980 x 1080i). Nowość, która oferowana jest w dwóch kolorach (czarnym - GZ-HD7-B i srebrnym - GZ-HD7-S) wyposażona została w potrójną matrycę 3CCD o przekątnej 1/5 cala i rozdzielczości 3 x 0,57 miliona pikseli oraz dysk twardy o pojemności 60 GB, umożliwiający zapisanie do pięciu godzin materiału HD (do siedmiu godzin w rozdzielczości 1440 x 1080i). Urządzenie potrafi również wykonywać zdjęcia, które przechowamy na kartach pamięci SD/SDHC (możemy też na nich zapisać do 25 minut wideo w trybie SP, czyli 1440 x 1080i) oraz podejrzymy na wbudowanym, 2,8-calowym, panoramicznym (16:9) wyświetlaczu LCD o rozdzielczości 269 tysięcy pikseli.

Producent wyposażył ponadto kamerę w optyczny system stabilizacji obrazu (OIS), obiektyw Fujinon, pozwalający na 10-krotne powiększenie optyczne oraz zestaw złączy: 1 x HDMI, 1 x iLINK i 1 x USB. Całość została zamknięta w obudowie o wymiarach 91 x 77 x 186 mm i waży 665 gramów. Warto też dodać, że do dyspozycji użytkownika oddano kilka różnych typów baterii (BN-V815, BN-VF823, VU-V840KIT, VU-V856KIT) z których najpojemniejsza powinna pozwolić na maksymalnie 5 godzin i 40 minut pracy.

JVC prezentuje nową kamerę HD i stację dokującą

Nowa kamera HD i stacja dokująca od JVC

Wraz z premierą nowej kamery HD, firma JVC przedstawiła kolejną stację dokującą o oznaczeniu CU-VD40, przeznaczoną do współpracy z kamerami cyfrowymi z linii Everio. Urządzenie komunikuje się z nimi za pomocą interfejsu USB 2.0 i pozwala na wypalenie (bez udziału komputera) na płytach DVD materiału przechowywanego na ich dyskach twardych. Napęd, który mierzy 171 x 56 x 262 mm i waży 1,4 kg, może pracować zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej. Wyposażony został w 2-megabajtową pamięć podręczną oraz wyjście HDMI i Component, pozwalające na bezpośrednie podłączenie do telewizora (dołączono nawet pilota). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać nowość jako zewnętrzną nagrywarkę współpracująca z komputerem.

Jeżeli chodzi o prędkości zapisu i odczytu to przedstawiają się one następująco:

Zapis:

DVD-R - maksymalnie 8x

DVD-R DL - maksymalnie 4x

DVD-RW - maksymalnie 4x

Odczyt :

DVD-R - maksymalnie 12x

DVD-RW - maksymalnie 12x

DVD-R DL - maksymalnie 8x

CD-R - maksymalnie 10x

CD-RW - maksymalnie 10x

DVD-ROM - maksymalnie 5x

CD-ROM - maksymalnie 10x

Everio GZ-HD7 powinna się pojawić na rynku japońskim w połowie przyszłego miesiąca, natomiast stacja dokująca CU-VD40 pod jego koniec. Niestety nie wiadomo, kiedy nowości trafią na rynek europejski.

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.