Ja Robot na poważnie - jakie prawa powinny mieć roboty w XXI wieku?

Robotyzacja na początku XXI wieku postępuje w szybkim tempie. Ciągle powstają jakieś nowe roboty. Już niedługo wizja z takich filmów jak Ja, Robot (opartym na prozie Isaaka Asimova pod tym samym tytułem) nie będzie czystą fantastyką, lecz rzeczywistością. A skoro tak się stanie, potrzebne jest wyjaśnienie kwestii prawnych dotyczących relacji między ludźmi i robotami. Pierwsza tego typu próba pt. We Robot odbędzie się już w tym roku.

We Robot 2012

21 kwietnia 2012 roku odbędzie się We Robot - pierwsza wielka konferencja na temat praw robotów i ich relacji z ludźmi. Jest ona organizowana na Florydzie przez University of Miami School of Law.

Pamiętacie słynne trzy zasady robotyki Asimova? Jako że roboty za chwilę trafią do naszego codziennego świata, należy zadać istotne pytania i znaleźć właściwe odpowiedzi. I to właśnie próbują osiągnąć organizatorzy naukowej konferencji.

Zobacz również:

  • Kosmiczna autostrada? Przy Księżycu pojawią się roboty i stacje benzynowe
  • Samsung zorganizuje w przyszłym miesiącu pierwsze w historii forum 6G

We Robot - tematyka konferencji

Na konferencji zostanie podjęta kwestia interpretacji prawa wobec robotów. Jakie tematy pojawia się na konferencji na Florydzie? Pojawią się m.in. takie tematy jak wpływ robotów na miejsca pracy, sposób użycia robotów do kontroli bezpieczeństwa publicznego (np. roboty w więzieniach)oraz w zastosowaniu militarnym, a także prawna odpowiedzialność zachowań robotów i prywatność naszych danych zbieranych przez roboty.

Czy nadszedł czas na roboty?

XXI wiek nadchodzi.Roboty potrafią już nam robić nawet śniadania. Jak myślicie, czy wizja z takich filmów jak Sztuczna inteligencja czy Ja Robot jest już bardzo bliska naszej codzienności?

Czy według was roboty przyniosłyby nam więcej pożytku czy raczej przysporzyły więcej nowych problemów?