Jack Tramiel, twórca Commodore nie żyje

Jack Tramiel zmarł 8 kwietnia w wieku 83 lat. Był założycielem i wieloletnim prezesem firmy Commodore, która stworzyła m.in. popularny mikrokomputer Commodore 64. Przez kilkanaście lat był również właścicielem Atari.


Jack Tramiel (na zdjęciu z synami) urodził się w 1928 roku w Łodzi jako Idek Tramielski (niektóre źródła podają Jacek Trzmiel lub Idek Trzmiel). Był polskim żydem i w czasie drugiej wojny światowej trafił do łódzkiego getta, a następnie do obozu w Oświęcimiu. Udało mu się przeżyć ten tragiczny okres i w 1947 roku wyemigrował do USA.

Pierwsze kroki Commodore

W 1955 roku Tramiel wyjechał do Kanady, gdzie w Toronto założył firmę Commodore International. Zajmowała się ona sprowadzaniem, a później także produkującą maszyny do pisania. Po jakimś czasie firma ta zaczęła produkować kalkulatory i pracować nad komputerami. W 1960 roku została przeniesiona do Doliny Krzemowej w Kalifornii.

Kalkulatory Commodore były popularne, ale pracowały w oparciu o układy scalone z Texas Instruments. Firma ta szybko sama wypuściła własne kalkulatory, które były tańsze i zaczęły wypierać urządzenia Tramiela. Postanowił on więc kupić firmę MOS Technology produkującą układy scalone, by nie być już więcej zależnym od dostawców podzespołów.

Mikrokomputery Commodore

Po przejęciu firmy MOS wszystkie siły skupiono na pracach nad mikrokomputerami. Jednym z pierwszych efektów był Commodore PET, który pozwolił firmie uzyskać 700 mln dolarów przychodu oraz 88 mln dolarów zysku w 1983 roku. W 1984 roku zyski firmy zbliżyły się do miliarda dolarów.

Innym produktem firmy Tramiela było Commodore 64. Urządzenie to stało się jednym z najlepiej sprzedających się komputerów w historii. Od 1982 do 1994 roku sprzedano 17 mln urządzeń tego typu. Mimo sukcesów Jack Tramiel został zwolniony ze stanowiska prezesa firmy w 1984 roku. Było to efektem starcia z udziałowcami.

Polecamy: Commodore 64 powraca! Już w sprzedaży

Tramiel i Atarii

Po odejściu z Commodore, Tramiel kupił Atari Corp. od Time Warner Communications i zaczął ostrą rywalizację ze swoją poprzednią firmą na rynku mikrokomputerów. Atari osiągało pewne sukcesy, ale w 1996 roku, z powodu kłopotów finansowych, jego właściciel musiał je sprzedać firmie JTS. W tym samym roku Tramiel przeszedł na emeryturę i wraz z żoną osiadł w Monte Sereno w Kalifornii.

Zobacz też: Commodore przedstawia komputer...Amiga Mini. Komuś zakręciła się łezka w oku?

_____

Źródło zdjęcia: Onet.pl