Jagged Alliance 2

Oto po wielu latach oczekiwań mamy w końcu do czynienia z kontynuacją wspaniałej gdy taktycznej jaką niewątpliwie była Jagged Alliance. Nie ma chyba szanującego się gracza, który nie kojarzyłby (w mniejszym lub większym stopniu) tego tytułu. Mimo że sam grałem w tę grę nie dłużej niż może pół godziny to jednak świadomie czekałem na ukazanie się jej drugiej części.

Oto po wielu latach oczekiwań mamy w końcu możliwość zagrania w kontynuację wspaniałej gry taktycznej, jaką niewątpliwie była Jagged Alliance. Nie ma chyba szanującego się fana strategii, który nigdy nie zetknął się z tym tytułem. Mimo że sam grałem w tę grę nie dłużej niż może pół godziny, to jednak niecierpliwie czekałem na ukazanie się jej drugiej części. Można powiedzieć, że Jagged Alliance 2 kupiłem właściwie „w ciemno”, opierając się głównie na opiniach znajomych i recenzjach. Z satysfakcją stwierdzam, że się nie zawiodłem. Tym bardziej, że TopWare oferuje produkt w polskiej wersji językowej.

Przekład jest dobrze opracowany, ale dotyczy on jedynie tekstu pisanego – dialogi pozostały angielskie. Szkoda, że dystrybutor nie pokusił się również o podłożenie głosów, ale być może na przeszkodzie stały środki finansowe. Przejdźmy teraz do fabuły gry. W pewnym małym fikcyjnym państwie Arulco doszło do przewrotu, którego przywódczynią jest bezwzględna Deidranna. W wyniku tego zamieszania dotychczasowy władca kraju - Enrico Chivaldori abdykował i skrył się gdzieś w dżungli. Jednak po pewnym czasie zgromadził on pewną sumę pieniędzy i zapragnął pomóc swemu ludowi. Nie stać go jednak było na stworzenie armii, dlatego zatrudnił właśnie Ciebie - specjalistę od akcji dywersyjnych i organizatora działań małych grup złożonych z najemnych żołnierzy. Przed Tobą wiele potyczek i starć z wojskami złej władczyni. Fundusze, którymi dysponujesz na początku nie są zbyt duże, ale wystarczą na wynajęcie paru ludzi. Nie będą to może mistrzowie w swoim fachu, ale po pewnym czasie nabiorą doświadczenia. Każdy z zespołów operacyjnych może zawierać maksymalnie sześć osób. Warto się zatroszczyć o to, by w każdym z nich był lekarz. Przydałby się także jakiś osiłek, który zajmie się „fizyczną robot” (wyważanie drzwi, przestawianie skrzyń itp.). Następnie w kolejności powinien być człowiek posiadający umiejętności otwierania zamków, naprawiania mechanizmów i dokonywania sabotażu. Teraz już tylko potrzebny jest ktoś, kto potrafi dobrze strzelać na dystans jako osłona dla następnych dwóch kolesiów, będących po prostu w miarę dobrymi najemnikami z opanowaną umiejętnością strzelania na krótkim i średnim dystansie. Taki oddział jest najbardziej optymalny. Pewnie zajmie Ci trochę czasu zanim go skompletujesz i wyszkolisz. To tylko przykład dylematów przed jakimi staniesz w czasie gry.

Wszystkim zarządzasz za pomocą laptopa. Za jego pomocą zatrudniasz najemników, sprawdzasz dochody, czytasz listy i zwiedzasz strony internetowe. Prosty w obsłudze i przystępny. Wśród witryn, które przejrzysz, będą sklepy z bronią, agencje zrzeszające najemników, a także strony pozwalające ci ubezpieczyć agentów. Polega to na tym, że jeśli jakiś najemnik zginie w czasie akcji będziesz mógł odzyskać część pieniędzy przeznaczonych na jego honorarium. Jest też strona z usługami pogrzebowymi. Wiadomo kiedy z takich usług się korzysta. Mapa. Na tym ekranie kierujesz „podróżami” swoich ludzi. By myśleć o dalszej grze musisz zająć jakieś lotnisko i kopalnie. Na początek w sam raz będzie Drassen. Opór nie jest w nim wielki, ale pewnie bez paru sesji save/load się nie obejdzie. Reszta już zależy od woli, ale północ kraju jest łatwiejsza do zdobycia niż strefa centralna i południowa. Lotnisko przyda Ci się, by móc zamawiać i odbierać różne towary takie jak broń itp... Z kolei kopalnie to źródło twojego dochodu. Jeśli przejmiesz jakąś część miasta, poświęć trochę czasu na szkolenie samoobrony. Albo wynajmij najemników, których celem będzie wyłącznie to. Możesz także nakazać niektórym twoim ludziom, by sami ćwiczyli jakąś umiejętność (opcja „praktyka”). Pewną modyfikacją tej opcji jest uczeń/nauczyciel. Pozwala ona na to, by jakiś dobry najemnik szkolił w czymś innego - słabszego w danym fachu. Dzięki temu nauka przebiega sprawniej niż w czasie zwykłej praktyki.

Twoim podstawowym sposobem przemieszczania są "nogi". Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać znajdowane gdzie niegdzie pojazdy. Skracają one czas podróży i pozwalają efektywniej wykorzystać najemników w czasie trwania ich kontraktów. Walka. Ta faza gry to kwintesencja JA2. Twoim celem jest pozbycie się wszystkiego co wrogie w sektorze. Głównym celem jest znalezienie i opanowanie dobrych pozycji z których będzie się prowadziło ostrzał. Warto jednak wiedzieć, że jeśli to my się bronimy - przeciwnik sam będzie podchodził pod nasze pozycje. Z kolei jeśli on się broni, a my atakujemy jego sektor, to może być inaczej - to on będzie zaczajony i będzie czekał na nasz ruch. Każdy z najemników ma w danej turze określoną ilość punktów, które może wykorzystać na różne sposoby. Np. na ruch, atak, czy przeładowanie broni. W czasie akcji może przytrafić się twoim najemnikom wiele przygód. Zarówno tych miłych jak i tych przykrych. Często będziesz zmuszony opatrywać rannych pod ogniem karabinów przeciwnika lub obmyślać plan szturmu budynku.

Przyjdzie ci walczyć w różnego rodzaju sceneriach poczynając od pustyni, a kończąc na dżungli. Nie zabraknie także zabudowań. W czasie wolnym od walki będziesz mógł poznawać teren już w trybie „real-time” i prowadzić jakby normalne życie (rozmawiać z ludźmi, handlować itp.). Broni w JAGGED ALLIANCE 2 jest bardzo dużo. To zresztą możesz ustawić w opcjach przed rozpoczęciem rozgrywki. Samej amunicji też jest wiele typów, więc domorośli militaryści poczują się jak w domu. Wybór zależy do ciebie i od pieniędzy, które posiadasz. Na koniec wspomnę jeszcze tylko o wymaganiach gry. Nie korzysta ona z akceleratora, ale i tak wygląda bardzo ładnie. Wskazany jest jednak szybki procesor. Im szybszy tym lepszy, bo czasami komputer zbyt długo oblicza posunięcia przeciwnika. Tak więc, jeśli kochasz gry strategiczne nie powinieneś się ociągać z kupnem tego tytułu.