Jagged Alliance 3D - zapowiedź

Po bardzo długiej nieobecności, jak burza, nadchodzi wiadomość o nadchodzących dwóch grach z kultowej serii Jagged Alliance. Za całość odpowiedzialne są aż trzy firmy: Game Factory Interactive Ltd. (wydawca gier w części Europy i Stanów Zjednoczonych), MiST Land (rosyjska grupa młodych, dynamicznych programistów) oraz Strategy First (twórcy m.in. Disciples: Scared Lands czy Europa Universalis). Co z tego wyniknie? Czy kolejne części będą równie udane jak poprzednie? Czy trzecia odsłona kultowej strategii sprawi, że zapomnicie o innych grach taktycznych? Część wątpliwości na pewno rozwieje Jagged Alliance 3D...

Jagged Alliance 3D - zapowiedź

Strzelania za stodołą

Na wstępie trzeba powiedzieć, że JA3D to projekt wymagający od twórców ogromnej odpowiedzialności. Wielu graczy uważa zapoczątkowaną przez zespół Sir-Tech Software w 1994 roku serię Jagged Alliance za przedstawiciela gatunku gier taktycznych.

Ogrom fanów zarywało kolejne noce wyzwalając wyspę Metavirę w "jedynce" czy podzieloną republikę Arulco w "dwójce". Mnóstwo graczy dobrze wspomina Unfinished Business i zmagania z korporacją RM&E. Wildfire należy po prostu pominąć milczeniem - każdemu zdarzają się wpadki.

3 grosze

Przekazanie takiej gry jak Jagged Alliance w ręce studia, które ma na koncie same mierne tytuły, jest wielkim nieporozumieniem. Obawiam się, że to może być koniec legendy. Obym się mylił.

Michał Berezowski

Bardzo dziwna jest, że ciężar tworzenia kolejnych części JA zrzucony został na barki niezbyt znanej, rosyjskiej firmy MiST Land. Z pewnością nie należy ona do potentatów rynku rozrywki komputerowej. W końcu tytuły COPS 2170: Power of Law i Paradise Cracked nie są ani znane, ani lubiane.

Na tym nie koniec. Producenci Jagged Alliance 3D twierdzą wręcz, że gra będzie swoistym eksperymentem. Przed czym? Przed JA 3 oczywiście. Jako, że firma wzięła pod skrzydła oba tytuły to najpierw, dzięki 3D, chce sprawdzić reakcje graczy na różne rozwiązania. Może i dzięki temu prawdziwi fani serii, przed premierą "trójki" będą mogli spać spokojnie? Zobaczymy.

Światła, kamery, akcja!

Jagged Alliance 3D - zapowiedź

Piraci na horyzoncie!

Historia Jagged Alliance 3D toczyć się będzie w rejonie Afryki Zachodniej. Nasila się wyścig zbrojeń. Wystarczy powiedzieć, że jeden z krajów dąży do uzyskania kontroli nad arsenałem nuklearnym. Aby tego dokonać potrzebuje bazy surowcowej. Doskonałym celem okazuje się sąsiednie państwo. Szereg intryg doprowadza do jego destabilizacji.

Kraj był demokratyczny, z legalnie wybranym przywódcą na czele. Sytuacja zmieniła się po wyborach. Prezydent przegrał rywalizację ze swoim bratem różnicą 1% głosów. Zwycięzca nie zamierzał kontynuować linii politycznej poprzednika. Demokracja zamieniła się w bezduszną dyktaturę. Poprzedni przedstawiciel państwa musi opuścić kraj. Mija sześć lat.

3 grosze

Moim zdaniem fabuła gry jest oklepana. Ile to już razy obalaliśmy rządy afrykańskich kacyków? Poza tym autorzy nie znają chyba historii Che Guevary. W koncu facet czego się dotknął, to schrzanił.

Michał Maciejuk

Podejmowane w tym czasie próby uzyskania pomocy z rąk organizacji międzynarodowych zawiodły. Eks-prezydent rozpoczyna więc negocjacje z grupą najemników, którzy mają pomóc mu odzyskać władzę.

Sprawa jest niezwykle delikatna - dyktator w oczach rządów innych krajów jest legalnie wybranym przedstawicielem państwa. Nie można dokonać zwykłego morderstwa. Tu trzeba czegoś więcej - gracza, który wykonując szereg misji doprowadzi do destabilizacji kraju i... Tego już dowiecie się sami. Jako ciekawostkę, dodamy tylko słowa autorów, że w JA3D gracz "staje się Che Guevarą czasów współczesnych".

Żar Tropików

Jagged Alliance 3D - zapowiedź

Pojedynek w samo południe

Na początku rozgrywki w Jagged Alliance 3D gracz będzie mógł wybrać jedną z czterech charakterystyk własnej postaci dowódcy (koniec z przepełnionymi humorem testami). Każda będzie otwierała różne warianty walki, a więc również sposoby ukończenia gry.

Oczywiście zabawa w Terminatora lub innego Rambo może doprowadzić jedynie do szybkiej klęski. Aby pomyślnie ukończyć kolejne zadania koniecznością stanie się stworzenie naprawdę dobrze zgranej grupy. Maksymalna liczba najemników na każdą misję wyniesie sześciu komandosów. Każdy z nich zostanie definiowany przez cztery główne kategorie: umiejętności strzeleckie, korzystanie materiałów wybuchowych, posługiwanie się mechanizmami oraz zdolności medyczne.

Oczywiście pojawi się mnóstwo opcji związanych z konfiguracją i modernizacją drużyny. Po każdym wypełnionym zadaniu twoi podopieczni zyskiwać będą punkty doświadczenia i nowe umiejętności. Dzięki zarobionej gotówce będzie można dokupić im odpowiedni ekwipunek i broń. Tej w JA3D na pewno nie zabraknie - autorzy obiecują, że znacznie poszerzyli asortyment środków zagłady.

W grze znajdzie się także niespodzianka dla fanów poprzednich części serii - jak zapowiadają twórcy dokładnie 30 spośród 40 najemników będzie pochodziło z Jagged Alliance 2. Już widzę ten szeroki uśmiech na twarzach graczy, którzy ponownie spotkają się z postaciami: Magica, Shadowa, Fidela czy strażaka Steroida...