Jaguar bez problemów


Obserwuj konflikty

Jaguar oferuje wiele korzyści, ale tuż po instalacji bądź przygotowany na przydarzające się konflikty programów. Ich objawy to problemy z wystartowaniem, błędy przy uruchamianiu aplikacji oraz niedziałające funkcje programów, z którymi zwykle nie ma kłopotów. W większości przypadków rozwiązaniem okazuje się przeprowadzenie aktualizacji programów powodujących konflikty. Uaktualnienia można zwykle znaleźć na stronach webowych producentów.

Niektóre rzeczy ładowane podczas startu systemu (wyszczególnione w tablicy Login Items w preferencjach systemowych) szczególnie łatwo powodują konflikty w Jaguarze. W naszych testach rola czarnej owcy przypadła Transport Managerowi Palma. Najlepiej przenieść takie rzeczy z Login Items w inne miejsce i przechować je tam do czasu pojawienia się uaktualnionych wersji.

Konflikty powodować miały także dodatki umieszczane przez różne programy w głównym menu po prawej stronie. Dlatego Apple wprowadził w Jaguarze zabezpieczenia, które nie pozwalają na dodawanie ikonek do paska menu. Można jednak je złamać instalując Menu Extra Enableer (darmowy,Ęwww.unsanity.com/download.php?product=mee). O tej sprawie piszemy szerzej na stronie 10.

Przyspiesz pomoc

Problemy mogą też powodować pliki pochodzące z OS X 10.1, które rezydują w twojej teczce Home (~). Jeśli na przykład Help Viewer wywraca się na starcie lub działa nadzwyczaj powoli, spróbuj usunąć aliasy plików pomocy innych firm niż Apple. Możesz je znaleźć w ~: Library: Documentation: Help oraz w ~: Library: Preferences: Apple Help Prefs. Wyrzuć także plik com.apple.help.plist w ~: Library: Preferences, jeśli tam jest.

Bądź aktualny

Jaguar może mieć także problemy z obsługą niektórych urządzeń zewnętrznych. Może się na przykład zdarzyć, że napęd CD-RW nie będzie widoczny z poziomu iTunes czy Toasta. Częste są kłopoty z obsługą kart i urządzeń SCSI. Najlepszą metodą w tym przypadku jest instalacja aktualnych wersji sterownika i/lub firmware'u dostarczanych przez producentów sprzętu. Jednak w niektórych przypadkach rozwiązanie może przynieść dopiero uaktualnienie samego Jaguara.