Jaguar bez problemów

Trudno pracować efektywnie, kiedy przestaje pracować twój komputer. Ale ze wszystkim można sobie poradzić. Mac OS X 10.2 oferuje także nowe funkcje, które pomogą rozwiązać ewentualne problemy.


Trudno pracować efektywnie, kiedy przestaje pracować twój komputer. Ale ze wszystkim można sobie poradzić. Mac OS X 10.2 oferuje także nowe funkcje, które pomogą rozwiązać ewentualne problemy.

Na bóle właścicielskie

Kilka zmian w oknie Info (¤-I) Findera może skutecznie zapobiec jednym z najczęstszych i najbardziej denerwujących kłopotów, jakie sprawia OS X: komunikatom o błędzie "Nie masz odpowiednich przywilejów dostępu", które zwykle pojawiają się przy próbie otwarcia, przeniesienia bądź usunięcia jakiegoś pliku. Aby skutecznie się ich pozbyć, musisz stać się właścicielem pliku, co pozwoli ci go otwierać i zmieniać. (Pamiętaj jednak, że niektóre pliki, np. w teczce systemowej, lepiej pozostawić w spokoju.) Brzmi to prosto, tylko jak to zrobić?

Część okna Info w OS X 10.1 określająca przywileje pokazuje właściciela pliku i uprawnienia grupowe, ale nie daje żadnych możliwości wprowadzenia modyfikacji. Aby ich dokonać, musisz skorzystać z terminalu lub jakiegoś dodatkowego programu, takiego jak XRay (10 dolarów, www.brockerhoff.net/xray). Jaguar jest pod tym względem wygodniejszy: w oknie Info danego pliku możesz zmienić jego właściciela. Wystarczy, że klikniesz w trójkąt Ownership & Permissions i kiedy pojawi się odpowiednia opcja, klikniesz na kłódkę, aby odblokować dostęp do potrzebnych ustawień. Potem z rozwijanego menu Owner wskaż siebie jako właściciela. Teraz będziesz mógł również zmienić ustawienia dostępu dla właściciela.

Dyski bez problemów

Możliwość zmiany właściciela i ustawień dostępu jest bardzo pomocna, ale pod warunkiem, że wiesz, który plik wymaga modyfikacji i na czym mają one polegać. A nie zawsze łatwo to stwierdzić. Jeśli np. podczas próby podmontowania dysku zobaczysz komunikat o błędzie typu - 192, pewnie nie od razu pomyślisz: "Aha, błąd dostępu!" A najpewniej o to chodzi.

Jaguar także tu okazuje się pomocny. Uruchom Disk Utility (w Applications: Utilities) i zaznacz zakładkę First Aid. Następnie wybierz aktualny dysk startowy. Zobaczysz dwie nowe opcje: Verify Disk Permissions oraz Repair Disk Permissions. Jeśli wciśniesz przycisk Verify, First Aid wyświetli listę błędów dostępu oraz poda prawidłowe ustawienia. Kliknij na guzik Repair, aby wprowadzić te poprawki.

Podobny efekt możesz osiągnąć w systemie 10.1.5 stosując applowskie Repair Privileges (do pobrania zhttp://docs.info.apple.com/article.html?artnum=106900). Narzędzie to przywraca standardowe ustawienia dostępu do oprogramowania instalowanego przez Apple'a. Jednak w przeciwieństwie do First Aid nie potrafi pokazać, na czym będą polegać zmiany przed ich wprowadzeniem. Aktualna wersja oznaczona 1.1 nie działa pod Jaguarem, więc First Aid nie ma tu konkurencji.

Instalacja bez obaw

Ulepszony Installer Jaguara rozwiązuje pewną irytującą kwestię. Załóżmy, że na dysku startowym z OS X 10.1.5 doprowadziłeś do takiego bałaganu, że jedyną radą wydaje się ponowna instalacja systemu operacyjnego. Sięgasz do płytę instalacyjną, która jednak najprawdopodobniej zawiera starszą wersję systemu. To oznacza, że dokonasz - przynajmniej chwilowo - downgrade'u, wrócisz do niższej wersji systemu. Nawet jeśli Installer pozwoli wykonać taką operację, Apple stanowczo to odradza, sugerując wymazanie całej zawartości dysku.

Installer Jaguara zwiera nową opcję archiwizacji, która pozwoli uniknąć tak radykalnego rozwiązania. Opcja archiwizacji przypomina czystą reinstalację w OS 9. Zapisuje ona używany do tej pory system w teczce Previous System (w razie potrzeby można z niczego wystartować). Na dysku pojawia się zaś świeża kopia Jaguara. Jeśli będziesz chciał skorzystać z tej metody, zaznacz odpowiedni dysk w tablicy Select a Destination Installera, przyciśnij guzik Options i wybierz Archive and Install zamiast Upgrade Mac OS X.