Jaguar na wolności

Apple udostępnił nową wersję systemu opracyjnego Mac OS X, oznaczoną symbolem 10.2 i znaną pod nazwą kodową Jaguar.

Jaguar na wolności

Programiści Apple wprowadzili do nowej wersji ok. 150 zmian i poprawek, w porównaniu z poprzednią edycją. Mac OS X 10.2 wyposażono m.in. w nowy "silnik" graficzny o nazwie Quartz, potrafiący np. wykorzystać funkcje akceleratorów grafiki do przyspieszania procesu renderowania interfejsu użytkownika.

Twórcy systemu wykorzystali także dostępny w poprzednich wersjach Mac OS moduł Sherlock, pozwalający na wygodny dostęp do usług internetowych. Dzięki współpracy z takimi firmami, jak eBay czy Moviefone z Sherlockiem zintegrowano dodatkowo mechanizmy, pozwalające np. na szybkie złożenie oferty w aukcji internetowej w serwisie ebay.com, itp. Możliwe jest także skorzystanie z usług typu Yellow Pages, pozwalających na szybkie wyszukanie w Internecie danych teleadresowych firm i instytucji.

Ponadto do nowej wersji systemu wprowadzono szereg poprawek, mających zwiększyć szybkość jego działania, stabilność i wygodę uzytkowania. W systemie znalazła się także szósta wersja oprogramowania multimedialnego Quick Time oraz mechanizmy obsługujące nową wersję protokołu IPv6.

Wraz z wprowadzeniem na rynek Jaguara, Apple zamierza także udostępnić szereg nowych aplikacji, wykorzystujących możliwości nowego systemu. Będą to m.in.: oprogramowanie do obsługi poczty elektronicznej, klient Instant Messaging, technologia pozwalająca na szybsze i dokładniejsze wykrywanie i identyfikację urządzeń pracujących w sieci oraz aplikacja o nazwie "Inkwell", rozpoznająca pismo odręczne.

Cena nowego systemu wynosi 169 Euro.

Najnowszą wersję systemu będzie można przetestować w salonie Apple przy ul. Polnej 54 w Warszawie już w najbliższą sobotę (24 sierpnia 2002 r.).

Więcej informacji:

http://www.apple.com/uk/macosx

http://www.apple.com.pl