Jak Europejczycy spędzają czas

Jak podał Eurostat, europejskie biuro statystyczne, kobiety w Unii Europejskiej poświęcają pracom domowym znacznie więcej czasu niż mężczyźni, kosztem pracy zawodowej. W czasie wolnym Europejczycy, niezależnie od płci, najczęściej oglądają telewizję.

W badaniu wykorzystano dane z 16 krajów UE oraz z Norwegii i Rumunii, dotyczące osób od 20 do 74 roku życia. W obliczaniu czasu poświęcanego pracy brano pod uwagę wszystkie dni w roku - także weekendy i święta.

Polki średnio poświęcają na pracę 2,5 godziny dziennie, a Polacy 4 godziny i 15 minut. Pracom domowym panie poświęcają w naszym kraju średnio 5 godzin dziennie, a panowie o połowę mniej. Na zakupy kobiety poświęcają 10% czasu, a mężczyźni 15%. Uczestniczą także w drobnych domowych naprawach, sprzątaniu i pracach ogrodowych. Polscy mężczyźni na gotowanie poświęcają ok. 18% całego czasu poświęconego na domowe obowiązki, co stawia ich w europejskiej czołówce obok Hiszpanów. Polkom gotowanie zajmuje 32% domowego czasu.

Włoszki i Hiszpanki na sprawy domowe poświęcają o 200% więcej czasu niż mężczyźni.

Najbardziej pracowici są mieszkańcy Litwy i Łotwy - kobiety pracują tam średnio 3,41 godziny dziennie, a mężczyźni ok. 5 godzin.

Kobiety w Europie częściej niż mężczyźni zmywają naczynia, robią pranie i prasowanie oraz opiekują się dziećmi. Kobiety mają mniej czasu wolnego - średnio 4-5 godzin dziennie, podczas gdy mężczyźni - ok. 5,5 godzin dziennie.

W wolnym czasie najczęstszą rozrywką jest oglądanie telewizji - w Polsce przez 48% czasu, w pozostałych krajach od 30% do 50%. Kobiety są bardziej towarzyskie - w większości badanych krajów chętniej niż mężczyźni spotykają się ze znajomymi. Kolejną rozrywką bardziej popularną wśród kobiet niż mężczyzn jest czytanie - panie w naszym kraju poświęcają jej 9% wolnego czasu, a panowie 6%. Mężczyźni wolą sport - przeznaczają nań 8% wolnego czasu, podczas gdy kobiety 6%. W Polsce tylko 2 kobiety na 4 mężczyzn jeżdżą samochodem.