Jak archiwizować dane na lata


Pendrive

Jak archiwizować dane na lata

Pendrive’y nie nadają się do archiwizowania danych - oferują zbyt niskie pojemności i łatwo je zgubić.

Obecne pendrive'y zapewniają pojemności do 64 GB. Są bardzo trwałe. W przeciwieństwie do konwencjonalnych twardych dysków są odporne na pole magnetyczne i nie straszne im nawet upadki z dużej wysokości.

Pendrive

Żywotność 7 lat

Zalety szybka transmisja danych, przenośność

Wady wysoka cena, niewielka pojemność, duże ryzyko zgubienia

Wady. Niewielkie rozmiary dysków pendrive sprawiają, że łatwo je zgubić. Mogą też paść ofiarą złodzieja. Oprócz tego stosunkowo drogie, w przeliczeniu na koszt zakupu jednego gigabajta pamięci. Nośniki o pojemności 8 GB można nabyć za ok. 60 zł. Modele o pojemności 128 GB kosztują ok. 1300 zł, a więc bardzo dużo w porównaniu z dyskami twardymi.

Zobacz również:

  • Nasza Klasa jutro zniknie z sieci! Masz czas do północy
  • To koniec Teleskopu Hubble’a? NASA nie ma kontaktu z urządzeniem

Żywotność pendrive’ów zależy w decydującym stopniu od ich używania. Każda operacja zapisu lub kasowania danych uszkadza warstwę tlenku. Według specjalistów ratowania danych w firmie Kroll Ontrack pamięć flash ma taką samą trwałość co konwencjonalne twarde dyski.

Podsumowanie. Pendrive nie nadają się do długotrwałego archiwizowania zasobów. Są drogie, mają niewielkie pojemności i nietrudno je zgubić. Przemawia za nimi tylko duża wygoda używania.

Płyty DVD i inne

Jak archiwizować dane na lata

O trwałości nośników tego typu decyduje ich jakość wykonania.

Wśród płyt DVD, CD i Blu-ray występują bardzo duże różnice jakości. Tanie płytki bywają bezużyteczne już po upływie pięciu lat. Lepsze jakościowo, za to droższe nośniki trzymają się do dwudziestu lat. Pojemność krążków sięga od 700 MB (płyty CD) do 50 GB (dwuwarstwowe płyty Blu-ray).

Płyty DVD i inne

Żywotność 20 lat

Zalety opłacalność, długa żywotność

Wady niewielka pojemność

Wady. Nawet drobne rysy na powierzchni nośnika mogą powodować błędy odczytu danych. Oprócz tego nagrywanie krążków trwa stosunkowo długo.

Użytkownicy, którym zależy na ochronie danych, mogą skorzystać z bezpłatnego programu DVDisaster. Zapisuje on na płycie DVD lub innym nośniku dane naprawcze, które umożliwiają odtworzenie zgromadzonych na nim zasobów, gdy zostanie zarysowany.

Podsumowanie. Trwałość nośników zależy od ich jakości. Ponadto są podatne na uszkodzenia. Nośniki CD i DVD nie nadają się do archiwizowania dużych zasobów danych z powodu niewielkiej pojemności. Więcej miejsca zapewniają krążki Blu-ray, jednak są drogie i wymagają odpowiednich napędów.

Pamięć sieciowa (NAS)

Jak archiwizować dane na lata

Pamięć sieciowa (NAS)

Pamięć NAS (Network Attached Storage) to nośnik w sieci lokalnej, a więc nie jest podłączony bezpośrednio do komputera. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że serwer NAS działa nawet wtedy, gdy komputer ulegnie awarii. Oprócz tego dostęp do zarchiwizowanych zasobów mogą uzyskać także inni użytkownicy komputerów w sieci lokalnej. Jeżeli użyjesz kilku dysków, duplikując ich zawartość, zwiększysz znacznie żywotność danych. Wówczas szacuje się ją na ponad 30 lat. Aby uzyskać długoterminową trwałość danych, zastosuj macierz dyskową RAID5.

Pamięć sieciowa (NAS)

Żywotność 30 lat

Zalety długa trwałość, stosunkowo niska cena za GB

Wady wysoki koszt zakupu urządzenia, trudna instalacja

Wady. Twarde dyski stosowane w pamięci NAS mogą ulegać awariom. Oprócz tego istnieje większe zagrożenie kradzieży danych, bo do nośnika można odwoływać się poprzez sieć. Dlatego należy ograniczyć możliwości dostępu.

Podsumowanie. Pamięć NAS to solidny, lecz drogi nośnik. Gdy użytkownik skopiuje swoje dane na kilka dysków, zostaną bezpiecznie przechowane nawet po 30 latach.

Pamięć internetowa

Jak archiwizować dane na lata

Pamięć Online

Dane można gromadzić nie tylko lokalnie, lecz również w Internecie. Serwery firm oferujących takie usługi znajdują się przeważnie w dobrze strzeżonych centrach obliczeniowych i tworzą zapasowe kopie powierzonych im danych. W ten sposób przechowują bezpiecznie dane przez dziesiątki lat. Oprócz tego zarchiwizowanie danych, a także odtworzenie ich z kopii zapasowej jest możliwe z poziomu dowolnego komputera dysponującego łączem internetowym. Dodatkową zaletą jest fakt, że w domu nie zalegają dyski zewnętrzne ani sterty płyt DVD.

Pamięć internetowa

Żywotność nieograniczona (wg informacji operatorów)

Zalety bezpieczne archiwizowanie

Wady długie oczekiwanie na dokończenie transmisji, wysoka cena

Wady. Nie ma gwarancji, że po upływie 30 lat wybrana przez ciebie firma będzie nadal oferowała swoje usługi i to na obecnych warunkach. Na domiar złego uzależnisz się od danej firmy. Gdy podniesie ceny, będziesz musiał je zaakceptować lub zorganizować przeprowadzkę swoich zasobów. Roczny koszt przechowania 100 GB wynosi co najmniej 60 euro. F-Secure obiecuje składować za tę kwotę dowolną ilość danych. Są też firmy, które oferują podobne usługi nieodpłatnie. Lepiej nie powierzać im cennych danych, bo nie ręczą za ich bezpieczeństwo.

Podsumowanie. Pamięć internetowa umożliwia proste archiwizowanie z trwałym, długoterminowym dostępem do plików. Pojemność jest niemalże nieograniczona. Za to trzeba miesiąc w miesiąc uiszczać określoną opłatę. Wgranie dużej ilości zasobów może trwać kilka dni lub nawet kilka tygodni.

Który nośnik jest najlepszy?

Wszystkie wspomniane typy nośników mają swoje wady i zalety. Największe bezpieczeństwo swoich danych uzyskasz, stosując ich kombinację. I tak, krążki DVD sprawdzą się przede wszystkim jako płyty ratunkowe, gdy Windows odmówi posłuszeństwa. Są też dobrym rozwiązaniem do archiwizowania niewielkich zasobów danych. Warto sporządzić duplikaty płyt zawierających cenne dane.

Do tworzenia zapasowych kopii dużych ilości danych nośniki tego typu nie nadają się. Lepiej zastosować do tego celu dyski zewnętrzne, bo zapewniają większą pojemność, są szybkie i bardzo opłacalne. Droższa, za to trwalsza jest pamięć NAS z macierzą dyskową RAID5. Użytkownicy, którzy nie chcą przechowywać w domu nośników i chcą mieć zewsząd dostęp do swoich danych, niech skorzystają z oferty zgromadzenia ich w Internecie.