Jak będzie wyglądał nowy Windows 10? [Aktualizacja 17.08.2021]

Firma Microsoft w aktualizacji 21H2 ma wprowadzić nowy design systemu Windows 10. Jak będzie wyglądał? Wszystkie przecieki, plotki i oficjalne informacje zebraliśmy dla Was w tym artykule.


Firma Microsoft zapowiedziała, że w 2021 roku zamierza zaktualizować wygląd systemu Windows 10. Wprowadzenie nowego designu ma być możliwe dzięki dwóm głównym ośrodkom projektowania: Fluent Design oraz WinUI 3. Pierwszy z nich to nowy język projektowania opracowany w 2017 roku. Zawiera on wytyczne dotyczące projektów i interakcji używanych w oprogramowaniu przeznaczonym dla wszystkich urządzeń z systemem Windows 10. Drugi z nich, czyli WinUI 3 to nowoczesna platforma UI służąca do projektowania interfejsów graficznych dla aplikacji kierowanych na Windowsa (w tym nowego systemu Windows 10X). Aktualizacje mają wprowadzić zmiany związane z animacją, przejściami między akcjami oraz zaokrąglone rogi okien.

Windows 10, 21H2, Fluent Design

Zaokrąglone narożniki w programie Microsoft Teams

Microsoft Teams

Pierwszym programem, który dostał nowy wygląd systemu Windows 10 jest Microsoft Teams. Jego design jest pewnym przedsmakiem tego, co czeka na nas w aktualizacjach w najbliższym roku. Najważniejsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę to zaokrąglone rogi okna aplikacji. Ostre kanty to już niedługo będzie przeszłość - od teraz firma Microsoft stawia na efekt aerodynamiczny. Ponadto wprowadzono zmiany w kolorystyce. Na pierwszy rzut oka nie jest do widoczne, jednak tło aplikacji nie jest po prostu białe, a kremowe oraz szare. Takie rozwiązanie nie męczy oczu podczas dłuższej pracy oraz wprowadza wrażenie nowoczesnego i transparentnego wyglądu. Te same rozwiązania zostaną zastosowane w Menu Start, Eksplorator plików oraz Centrum akcji.

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów
  • To już się stało! Oto pierwsze materiały wideo stworzone przez sztuczną inteligencję
  • Jak odczytać klucz systemu Windows? [PORADNIK]
Windows 10, 21H2, Fluent Design

Zaokrąglone narożniki w programie Microsoft Teams

Alarmy i zegar

Projekt aplikacji „Alarmy i zegar” udało się nam podejrzeć w grudniu poprzedniego roku, kiedy firma Microsoft zdecydowała się udostępnić nowy build dla testerów z programu Windows Insider. Projektanci aplikacji zdecydowali się wymienić ostre krawędzie na zaokrąglone narożniki, co jest najważniejszym elementem nowego designu systemu. Ponadto na zrzutach ekrany widać, że wygląd jest o wiele nowocześniejszy i bardziej zaawansowany. Firma Microsoft zdecydowała się wprowadzić kilka nowych opcji takich jak: okrążenia w zakładce „Stoper” wyświetlane są w formie tabeli, zamiast listy oraz zegar światowy informuje, czy w danym regionie jest dzień, czy noc.

Windows 10 Fluent Design

Nowy wygląd programu Alarmy i zegar

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 21.01.2021

Według najnowszych plotek firma Microsoft rozważa nowy projekt menu wyboru w aplikacjach takich jak Zegar czy Kalendarz.

windows 10

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 08.02.2021

Pojawił się nowy zrzut ekranu pokazujący design aplikacji "Alarmy i zegar". Na zdjęciu widzimy zakładkę "Minutnik" i od razu widać, że zmiana jest ogromna. Inny jest nie tylko kolor, ale układ całej aplikacji. Trzeba przyznać, że w nowym wydaniu prezentuje się o wiele lepiej i nowocześniej.

Windows 10

Nowy wygląd aplikacji "Alarmy i zegar"

Źródło: Windows Latest

Windows 10, Alarmy i zegar

Aktualny wygląd aplikacji "Alarmy i zegar"

Pasek Zadań

Na pasku zadań ma pojawić się nowa funkcja o nazwie „Wiadomości i zainteresowania”. Na zrzucie ekranu widać jakie informacje tam znajdziemy, a będą to: najnowsze wiadomości ze świata, pogoda oraz mapa okolicy. Ponadto pojawi się osobny kafelek, który przy okazji informuje o aktualnej temperaturze. Po kliknięciu w niego uzyskamy dostęp do rozszerzonych informacji pogodowych takich jak: temperatura, prędkość wiatru, poziom wilgotności oraz 10-dniowa prognoza. Oprócz wiadomości i pogody firma Microsoft pracuje również nad nową karta o nazwie „Korki” (ang. Traffic), która ma dostarczać mapę ruchu oraz ostrzeżenia związane z ruchem drogowym w okolicy.

Windows 10, 21H2, Fluent Design

Nowy wygląd Paska Zadań

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 08.02.2021

Informacja o nowym kafelku pogody wywołała mieszane reakcje wśród społeczności użytkowników systemu Windows 10. Z tego powodu firma Microsoft postanowiła usunąć kafelek Pogody z paska zadań i wprowadzić jej lepszą wersję. Od teraz kafelek Pogody będzie mieścił się w interfejsie wyszukiwarki w lewym górnym rogu. Zmieniono także jego rozmiar i dzięki temu twórcy umieścili na nim więcej informacji. Teraz widzimy nie tylko aktualną temperaturę i pogodę, ale również tą na najbliższe dni. Ponadto po kliknięciu w przycisk "Zobacz pełną prognozę" zostaniemy przeniesieni do pełnego okna aplikacji Pogoda.

Aktualizacja 04.03.2021

Kompilacja testowa udostępniona testerom z programu Windows Insider zawiera odświeżony widok paska Wiadomości. Jego prezentację możemy zobaczyć na poniższym zdjęciu. Już na pierwszy rzut oka widać, że twórcy postanowili dodać ikonki reakcji oraz delikatnie zmodyfikowali układ kafelków i ich design.

Pasek Wiadomości Windows 10 Fluent Design Sun Valley

Nowy pasek Wiadomości

Aktualizacja 9.03.2021

Pojawiło się porównanie poprzedniej wersji funkcji "Wiadomości i zainteresowania" oraz aktualnej, którą znamy z testowej wersji oprogramowania udostępnionej testerom z programu Windows Insider. Jak widać, trochę się zmieniło.

Windows 10, Wiadomości i zainteresowania

Porównanie pierwszej wersji aplikacji "Wiadomości i Zainteresowania" oraz aktualnej

Źródło: Windows Latest

Dzięki informacjom podanym przez testerów wiemy, ze źródłem danych są wyszukiwania systemu Windows, a nie Chromium Edge (jak nam się początkowo mogło wydawać). Jak się okazuje, proces wyszukiwania działa w tle i ma wykorzystywać maksymalnie 150 MB zasobów pamięci urządzenia. Ponadto firma Microsoft podkreśla, że użytkownicy będą mogli dowolnie konfigurować kanał informacyjny poprzez wyłączenie nieistotnych treści. Więcej szczegółów opisywaliśmy tutaj.

Windows 10, Wiadomości i zainteresowania

Zużycie zasobów aplikacji "Wiadomości i zainteresowania"

Źrodło: Windows Latest

Aktualizacja 13.04.2021

W ostatnich dniach użytkownicy zauważyli, że w aplikacji Porady znajduje się zrzut ekranu, którego nie powinno było tam być. W pierwotnym założeniu zdjęcie miało wyjaśnić jak wygląda podręczne okno logowania się do Wi-Fi. Spostrzegawczy użytkownicy zauważyli jednak, że screen został wykonany na urządzeniu z systemem po aktualizacji Sun Valley, która nie jest jeszcze dostępna dla użytkowników. Dzięki temu możemy podejrzeć, jak będą wyglądać zaokrąglone rogi w aktualizacji Sun Valley. Warto dodać, że po zauważeniu pomyłki firma Microsoft prędko podmieniła zdjęcie.

Windows 10 Sun Valley

Zaokrąglone rogi okna logowania się do Wi-Fi

Na tym jednak nie koniec rewelacji. Na serwisie Twitter inny pracownik firmy Microsoft udostępnił zrzut ekranu przedstawiający konsolę programu "Terminal". Jak się okazuje, i na nim można było podejrzeć zaokrąglone rogi okna aplikacji. Co ciekawe, tweet został już usunięty.

Jak będzie wyglądał nowy Windows 10?

Zaokrąglone rogi programu

Aktualizacja 5.05.2021

Funkcja "Wiadomości i zainteresowania" została udostępniona użytkownikom z regionów takich jak: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Indie. Niestety, Polacy byli do tej pory pominięci, ale jak się okazuje nie będzie to trwało długo. Według najnowszych informacji nowa funkcja ma zostać wprowadzona dla wszystkich urządzeń najpóźniej w czerwcu tego roku.

Microsoft Edge

W listopadzie pisaliśmy o projekcie wyglądu przeglądarki Microsoft Edge. Początkowo przyglądając się wizualizacji porównującej starą i nową wizualizację nie widzimy żadnych zmian. Jednak po dłuższej chwili zauważamy, że firma Microsoft zdecydowała się odejść od płaskich, monochromatycznych ikon o kanciastych kształtach na rzecz lekko zaokrąglonych logotypów z większa głębią. Całość ma być dobrze widoczna na ekranach z wysoką rozdzielczością.

Microsoft Edge, Fluent Design

Porównanie starego i nowego wyglądu przeglądarki Microsoft Edge

Menu Start

Od dzisiaj możemy przyjrzeć się nowemu projektowi wyglądu menu start, o czym pisaliśmy tutaj. Tak jak w przypadku innych aplikacji, firma Microsoft wprowadzi zaokrąglone narożniki, a ponadto pojawi się inne ułożenie kafelków oraz aplikacje PWA.

Windows 10

Nowy wygląd menu Start

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 08.02.2021

Firma Microsoft podzieliła się kolejnymi zrzutami ekranów pokazującymi jak będzie wyglądał system Windows 10. Pierwsze co się rzuca w oczy to zaokrąglone rogi, które prezentują się naprawdę dobrze. Ponadto na poniższym zrzucie ekranu widać, że twórcy postanowili wprowadzić obramowanie 1 px wokół powiadomień.

Windows 10

Źródło: Windows Latest

Na kolejnym zdjęciu widać, że zostanie zaktualizowana kolorystyka tła oraz tekstu. Zmiana jest bardzo subtelna i niewidoczna na pierwszy rzut oka. Trzeba jednak pamiętać, że czasem niewielkie różnice sprawiają, że na całość patrzy się przyjemniej. Aktualizacja kolorystyki ma na celu mniej męczyć oczy.

Windows 10

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 16.02.2021

Na stronie Windows Latest pojawiła się makieta pokazująca jak może wyglądać Menu Start. Okazuje się, że firma Microsoft prawdopodobnie do Windows 10 wprowadzi rozwiązanie zaczerpnięte z Windows 10X. Mowa o oddzieleniu Menu Start oraz Centrum Akcji od paska zadań. Takie rozwiązanie ma stworzyć wrażenie "pływania" i trzeba przyznać, że prezentuje się wcale nie tak źle.

Windows 10 Menu Start

Oddzielone Menu Start od paska zadań

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 22.02.2021

Tydzień temu pisaliśmy o tym, że firma Microsoft postanowiła oddzielić Menu Start oraz Centrum Akcji od paska zadań. Dziś pojawiła się informacja, że to samo stanie się również z menu, które pojawia się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w pasek zdań. Wygląda na to, że projektanci systemu Windows 10 chcą stworzyć jak najbardziej spójny design.

Windows 10, pasek zadań, menu

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 26.04.2021

Pogłoski okazały się prawdziwe. Do tej pory projektowi oddzielenia menu od paska zadań przyglądaliśmy się wyłącznie na nieoficjalnych makietach. Dziś po raz pierwszy możemy zobaczyć jak faktycznie będzie to wyglądać dzięki kodowi wersji zapoznawczej nowej aktualizacji. Zaktualizowany interfejs prawego przycisku unosi się nad paskiem, pozostawiając widoczną lukę. Póki co nowa funkcja nie działa jeszcze doskonale i jest w etapie doskonalenia.

Jak będzie wyglądał nowy Windows 10?

Oddzielone menu od paska zadań

Jak będzie wyglądał nowy Windows 10?

Oddzielone menu od paska zadań

Eksplorator plików

W nowym systemie Windows 10 zostanie również odświeżony design Eksploratora Plików. Dzięki kompilacji testowej udostępnionej testerom w programu Windows Insider możemy się przyjrzeć jakie zmiany zostały zaplanowane przez firmę Microsoft. Okazuje się, że pojawi się większa przestrzeń między elementami z kolumn i wierszy. Zostanie również dodana nowa konfiguracja o nazwie "Użyj trybu kompaktowego" dla tych, którzy wolą poprzedni wygląd.

Eksplorator plików Windows 10

Nowy wygląd Eksploratora plików

Aktualizacja 24.05.2021

Według różnych źródeł nowa wersja systemu ma mieć wprowadzone zupełnie nowe ikony oraz ulepszony wygląd Eksploratora plików. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, nowe okno ma być bardziej dostosowane do urządzeń z ekranem dotykowym. Ponadto firma Microsoft postanowiła trochę odświeżyć i zmodernizować projekt ikonek dedykowanych do takich folderów jak: Pulpit, Pobrane, Zdjęcia, Dokumenty, Muzyka, Wideo oraz Dysk. Dodatkowo miniaturki wyświetlające się po lewej stronie, gdzie znajduje się lista kategorii również zostaną zaktualizowane na nieco bardziej współczesne.

Eksplorator plików Windows 10 21H2

Motyw Jasny i Ciemny

Według najnowszych informacji Windows 10 otrzyma pełną wersję ciemnego motywu. Przez lata interfejs systemu posiadał w tej wersji tylko pewne komponenty, a były to między innymi Menu start, Centrum Akcji oraz pasek zadań, jednak białe elementy jak menu kontekstowe, menu właściwości mocno kontrastowały. Okazuje się, że firma Microsoft planuje wprowadzić ujednoliconą wersję ciemnego motywu. Pewien przedsmak tego jak będzie się to prezentować widzieliśmy w tamtym tygodniu, a dzisiaj możemy przyjrzeć się jak może wyglądać Menu Start.

Windows 10

Menu Start - ciemny motyw

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 21.01.2021

Dziś pojawiły się nowe przecieki dotyczące zmiany wyglądu w systemie Windows 10. Jak mogliśmy się spodziewać, na wizualizacjach najbardziej rzucają się w oczy zaokrąglone rogi okien. Ponadto pokazane są dwie wersje kolorystyczne, więc prawdopodobnie będzie można wybrać między dwoma motywami wyświetlania: ciemnym i jasnym.

Windows 10

Wizualizacja zaokrąglonych rogów w Windows 10 oraz motyw jasny i ciemny

Źródło: Windows Latest

Windows 10

Wizualizacja zaokrąglonych rogów w Windows 10.

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 08.02.2021

Firma Microsoft przedstawiła projekt paska przewijania, który został wykonany przez niezależnego projektanta. Jak widzimy na zdjęciu widzimy dwie wersje kolorystyczne odpowiadające dwóm motywom: jasnemu oraz ciemnemu.

Windows 10

Źródło: Windows Latest

Ustawienia systemu Windows - Bateria

Wydaje się, że firma Microsoft pracuje nad nowym wyglądem zakładki "Bateria". Analizując udostępnione zrzuty ekranu zobaczymy, że ma zostać dodana obsługa wykresów oraz pojawia się więcej szczegółów na temat żywotności zasilania.

Windows 10 Bateria

Wygląd zakładki "Bateria"

Pierwsza rzeczą, którą należy sprawdzić w przypadku problemu z krótkim czasem pracy na baterii jest użycie aplikacji. Dzięki nowym opcjom pojawi się możliwość analizy zużycia i podgląd listy aplikacji działających w tle w perspektywie wybranych okresów. Ponadto użytkownicy będą mogli podejrzeć jaki procent energii został zużyty o danej godzinie. Pojawią się również szczegółowe informacje, do których póki co dostęp można mieć jedynie przez narzędzie Wiersz polecenia.

Windows 10 bateria

Wygląd zakładki "Bateria"

Regulacja jasności

Według najnowszych wieści zostanie wprowadzona możliwość wyłączenia regulacji jasności, która wykorzystuje funkcję Content Adaptive Brightness Control (CABC). Dzięki niej urządzenia dostosowują podświetlenie ekranu zależnie od wyświetlanej treści. Jest to jedna z popularnych metod oszczędzania energii, co skutkuje wydłużeniem żywotności baterii. Do tej pory nie było możliwości wyłączenia tej funkcji, mimo, że w niektórych przypadkach wpływała na dokładność wyświetlanych kolorów. Aktualizacja Sun Valley pozwoli wreszcie wyłączyć tę funkcję bezpośrednio w Ustawieniach.

Windows 10 21H2

Ustawienia wyświetlania

Nowe ikony

Firma Microsoft postanowiła odświeżyć design ikon systemu Windows 10. Od teraz będą one wykorzystywać czcionkę Seoge Fluent, a całość ma być zgodna z nowym językiem stylistycznym Fluent Design. Poniżej ikonografia udostępniona przez twórców.

ikony Fluent Design

Nowe ikony Fluent Design

Ponadto delikatnie zmieni się projekt ikon systemowych. Jak widać na poniższym zdjęciu, są one wyraźniejsze i wyglądają po prostu lepiej.

ikony Windows 10 sun Valley Windows 10

Nowe ikony systemowe i stare ikony systemowe

Aktualizacja 06.05.2021

Od jakiegoś czasu firma Microsoft udostępnia wersje zapoznawcze Windows 10 21H2 testerom z programu Windows Insider. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie podejrzeć jak będzie wyglądał system już w finalnej wersji. Okazuje się, że w ostatniej udostępnionej wersji, testerzy zauważyli zmiany w wyglądzie ikon.

Do tej pory firma Microsoft nie wprowadzała żadnych tego typu ulepszeń, więc chociażby z tego powodu przy modyfikacji ikon folderu widzimy cały czas design dobrze znany chociażby z Windows 95. W niedługim czasie ma się to jednak zmienić. Głównie ze względu na to, że producenci systemu zdecydowali się delikatnie odświeżyć wygląd niektórych ikon, by przybliżyć ich projekt wizualny do współczesnych standardów. Jak widać na poniższym zestawieniu, zmiany obejmują: folder, dyski, sieci, ekran, znak zapytania.

ikony Windows 10 Sun Valley

Źródło: Windows Latest

Aktualizacja 07.05.2021

Według najnowszych informacji firma Microsoft postanowiła zaktualizować wygląd domyślnej czcionki Windows 10 znanej pod nazwą " Segoe UI". Okazuje się, że po aktualizacji domyślny interfejs zostanie wyposażony w oś optyczną, która umożliwi płynne skalowanie czcionek. Ponadto pracownicy zdecydowali się poprawić czytelność przy zastosowaniu małego rozmiaru liter. Jak widać na poniższym przykładzie - zmiana jest niewielka, jednak znacząco wpływa na wygodę użytkowania.

Windows 10 czcionka

<- nowa czcionka, stara czcionka ->

Schowek Windows

Schowek Windows 10

Ulepszony schowek Windows

Źródło: Windows Latest

Obecnie trudno jest wstawiać treści multimedialne w serwisach społecznościowych bez formatowania. Wraz z aktualizacją Sun Valley firma Microsoft planuje ulepszyć schowek Windows w taki sposób, by umożliwiał on kopiowanie i wklejanie wiadomości wraz z emotikonami i GIF-ami w takich aplikacjach jak Outlook, Gmail, Facebook oraz Twitter. Ponadto ulepszona aplikacja ma korzystać z Fluent Design i zostanie wyposażona w zaktualizowany interfejs, który znamy chociażby z systemu Windows 10X.

Wklej jako tekst, Windows 10

Aktualny schowek zachowuje formatowanie

Źródło: Windows Latest

Do tej pory schowek systemu Windows był w stanie zachować formatowanie kopiowanej wiadomości. Oznacza to, że przenosił wszelkie podłączone hiperlinki, czcionki, różne linki, tabele, liczny oraz adresy. Po aktualizacji użytkownicy otrzymają dodatkową opcję kopiowania o nazwie "Wklej jako tekst", co usunie zapisane formatowanie.

Wklej jako tekst, Windows 10

Nowy funkcja schowka "Wklej jako tekst" usunie wszelkie formatowania

Źródło: Windows Latest

Wirtualne Pulpity

Pulpity wirtualne to element systemów operacyjnych umożliwiający pracę na wielu pulpitach jednocześnie. Jest to bardzo przydatna funkcja dla tych, którzy na co dzień korzystają z kilku monitorów podpiętych do jednego urządzenia. Na sprzętach z systemem Windows jest możliwość korzystania z funkcji pulpitów wirtualnych, jednak póki co, jest ona mocno ograniczona. Firma Microsoft postanowiła to zmienić i wraz z aktualizacją 21H2 ma zamiar rozszerzyć możliwości konfiguracji. W planach jest wprowadzenie między innymi opcji zmiany nazw oraz kolejności pulpitów wirtualnych, a nawet personalizację tła każdego z nich.

Pulpity wirtualne, Windows 10

Pulpity wirtualne - ustawienia

Ustawienia personalizacji

Jedna z wersji zapoznawczych dla testerów z programu Windows Insider zawiera obsługę "Windows Spotlight", czyli funkcjęm która pozwala na wyświetlanie tapet Bing na pulpicie. W opcjach personalizacji pojawia się nowy wariant ustawień o nazwie "Spotlight collection", a po jego włączeniu na pulpicie wyświetlają się te same obrazy co na ekranie blokady oraz programie Windows Launcher.

Windows 10

Windows Spotlight

Ponadto firma Microsoft wprowadziła rozszerzone ustawienia personalizacji klawiatury dotykowej. Nowe konfiguracje pozwalają zmienić kolor klawiszy lub obramowań, poziom przeźroczystości tła oraz skalę klawiatury.

Windows 10

Ustawienia klawiatury dotykowej

Windows 10

Ustawienia klawiatury dotykowej

Kolejną funkcją, która się pojawia to "Użycie urządzenia". Optymalizuje ona działanie systemu Windows poprzez konfiguracje optymalizujące działanie systemu. W tej chwili firma Microsoft przewiduje sześć kategorii: Gry, Zadania, Kreatywność, Rozrywka, Biznes i Rodzina.

Jak będzie wyglądał nowy Windows 10? [Aktualizacja 17.08.2021]

Ustawienia aparatu

System Windows 10 póki co jest bardzo ubogi, jeżeli chodzi możliwości konfiguracji kamer. Na szczęście, w aktualizacji 21H2 ma się to zmienić, bo firma Microsoft postanowiła wprowadzić opcję zarządzania w Ustawieniach. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, pojawi się lista kamer podłączonych do komputera oraz możliwość dostosowania jasności i kontrastu obrazu.

Ustawienia kamery Windows 10

Ustawienia kamery

Ustawienia kamery Windows 10

Ustawienia kamery

Dodatkową nowością ma być pojawiające się ostrzeżenie, gdy do aparatu uzyskają dostęp skrzynki odbiorcze lub aplikacje. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników.

Animacje

Od dawna było wiadomo, że aktualizacja Sun Valley wprowadzi nie tylko nowy wygląd okien aplikacji, ale także ulepszy animacje. W wersjach podglądowych dostępnych dla testerów z programu Windows Insider firma Microsoft zastąpiła już klasyczną animację otwierania okna programu na nową. Jak widać na poniższym gifie, teraz animacja działa po prostu płynniej. Na szczęście, przedstawiciele Microsoftu potwierdzili, że użytkownicy systemu mogą spodziewać się większej ilości poprawek tego typu w najbliższym czasie.

Jak będzie wyglądał nowy Windows 10?

Bluetooth

Windows 10 w wersji 20H2 jest bardzo zaawansowanym systemem operacyjnym, jednak nadal nie brakuje mu wad. Użytkownicy co i raz skarżą się na pojedyncze funkcje systemu, których możliwości zostały sprowadzone do koniecznego minimum. Co najważniejsze, jednym z najbardziej potrzebujących zmian komponentów wskazują między innymi Bluetooth.

Bluetooth to standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, smartfon i tym podobne. Umożliwia ona przesyłanie danych o niskiej wadze oraz stałą łączność. Póki co konfiguracja tej funkcji w systemie Windows 10 jest bardzo podstawowa, a i jakość usługi zostawia wiele do życzenia. Na szczęście firma Microsoft postanowiła w końcu to zmienić.

Windows 21H2

Źródło: Windows Latest

Wraz z aktualizacją Sun Valley ma zostać wprowadzona obsługa kodeka audio AAC Bluetooth dla wszystkich urządzeń. Według informacji, ma to zdecydowanie poprawić jakość dźwięku na przykład słuchawek premium. Jednak to nie wszystko, co szykuje dla nas firma Microsoft. Okazuje się, że mają zostać wprowadzone dwie nowe opcje konfiguracji. Pierwsza z nich ma naprawić korzystanie z urządzeń słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem. Druga zaś ma ujednolicić konfigurację urządzeń z poziomu pasku zadań. Oznacza to, że po aktualizacji nie będzie konieczne ustawianie ręczne wielu źródeł audio, gdy mikrofon i słuchawki są dwoma osobnymi urządzeniami. Według najnowszych informacji, system Windows 10 ma sam, automatycznie przełączać się na właściwe źródło.

Obsługa standardu WPA3 H2E

Nowa wersja systemu ma zawierać obsługę standardów WPA3 H2E w celu zwiększenia zabezpieczeń połączeń bezprzewodowych (Wi-Fi), Drugi człon nazwy to w rozwinięciu Hash-to-Element, który jest wyposażony w takie korzyści jak: ochrona przed atakami z kanału bocznego oraz ogólne ulepszenia zabezpieczeń

Outlook

To, że aplikacja Outlook otrzyma zupełnie odświeżony wygląd wiadomo od dłuższego czasu. Poza zaokrąglonymi rogami okna i nowymi ikonami, design programu zostanie dostosowany do projektu całego systemu. Na tym jednak nie koniec, bo jak wiadomo z jednego z ostatnich raportów, Outlook ma zyskać na funkcjonalności międzyplatformowej. Oczekuje się, ze niejako scali się ona wraz z aplikacjami Poczta oraz Kalendarz.

Outlook

Źródło: Windows Latest

Data premiery

Nowy wygląd systemu Windows 10 w pełnej krasie będziemy mogli podziwiać najprawdopodobniej w drugiej połowie 2021 roku. W tym czasie firma Microsoft różne zmiany designu ma wprowadzać stopniowo.

Aktualizacja

Według najnowszych wieści premiera systemu Windows 10 w wersji 21H2 planowana jest na październik tego roku.