Jak chronić komputer przed atakiem ZombieLoad?

Wszystkie najnowsze komputery z procesorami Intel są podatne na atak ZombieLoad. Oto, co musisz zrobić, aby chronić swój komputer i zapobiegać wykradaniu danych osobowych przez hakerów.


ZombieLoad to odkryta niedawno luka, która dotyczy komputerów z procesorami Intel'a pracującymi po kontrolą systemu operacyjnego Windows, Linux lub macOS. Wykorzystując znalezione w tych układach luki hakerzy mogą wykradać poufne dane użytkownika takie, jak np. historia przeglądania oraz hasła do portali społecznościowych, bankowości internetowej itd.

Jak chronić komputer przed atakiem ZombieLoad?

Źródło: techadvisor.co.uk

Odkryta przez zespół badaczy luka podatna jest na atak MDS (Microarchitectural Data Sampling) podobnie, jak poprzednio odkryte luki Meltdown, Spectre oraz Foreshadow. Luka wykorzystuje proces optymalizacji, który wykorzystywany jest przez wszystkie współczesne procesory Intel'a produkowane od 2011 roku do dziś, aby uzyskać dostęp do danych użytkownika i oprogramowania działającego na komputerze, a także danych przechowywanych w pamięci podręcznej procesora takich, jak bufory obciążenia, przechowywania i wypełniania linii.

Zobacz również:

  • LinkedIn zhakowane! 93% użytkowników zagrożonych
  • Intel wypuszcza pierwszy sterownik w wersji beta dla systemu Windows 11

Czy Twój komputer jest podatny na ZombieLoad?

Badacze nie się na razie w stanie potwierdzić, czy ZobieLoad był kiedykolwiek wykorzystany przez hakerów, ale informują, żę luka dotyczy wszystkich procesorów Intel z 2011 roku oraz nowszych. Jeżeli posiadasz więc komputer z systemem Windows, Mac lub Linux zakupiony w 2011 roku lub później istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on podatny na ZombieLoad, jeżeli nie podejmiesz żadnych kroków, aby temu zapobiec.

Luka ZombieLoad dotyczy tylko urządzeń z procesorami Intel. Posiadacze komputerów z procesorami AMD lub ARM nie muszą się martwić.

Jak chronić komputer przed ZombieLoad?

Ponieważ ZombieLoad jest luką wykrytą przez naukowców dopiero niedawno niemożliwe jest, aby Twój program antywirusowy chronił Cię przed potencjalnym włamaniem. Być może już to robi, ale w kwestii bezpieczeństwa lepiej być sceptycznym i założyć, że Twój antywirus nie potrafi jeszcze zabezpieczyć Cię przed ZombieLoad.

Jedynym sposobem na ochronę komputera przed atakiem jest zadbanie o to, aby urządzenie pracowało pod kontrolą najnowszej dostępnej wersji systemu operacyjnego z zainstalowanymi wszelkimi poprawkami. Intel wydał poprawkę, która usuwa wszelkie dane wrażliwe z buforów, dzięki czemu niemożliwa staje się ich kradzież. Aktualizacja dostępna jest z poziomu aktualizacji systemu.

Windows

System Windows 10 powinien automatycznie pobrać najnowszą aktualizacje systemu operacyjnego z poprawką, ale starsze wersje Windows'a mogą tego nie zrobić.

Kliknij przycisk Start, wybierz Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Windows Update, a następnie kliknij Sprawdź aktualizacje.

Jeśli aktualizacje będą dostępne należy je niezwłocznie pobrać i zainstalować.

macOS

Firma Apple również wydała już aktualizację systemu Mojave, która zawiera zabezpieczenia przed ZombieLoad. Pobierz ją teraz klikając logo Apple w lewym górnym rogu, przechodząc do Ten Mac... i wybierając opcję Uaktualnienia. Upewnij się, że Twój komputer działa na najnowszej dostępnej wersji oprogramowania. Jeżeli znalezione zostaną jakieś aktualizacje niezwłocznie je zainstaluj.

Starsze wersje systemu operacyjnego macOS oraz OS X aktualizowane są za pomocą sklepu z aplikacjami Mac App Store: uruchom aplikację, przejdź do karty Aktualizację i sprawdź, czy pojawią się jakieś nowe aktualizacje. Jeżeli tak się stanie kliknij przycisk Aktualizuj.