Jak chronić sprzęt przed burzą?

Gromnica i krucyfiks. Poranne i wieczorne klęczenie na grochu. Ciche ofiary dla Peruna. Potrójne okrążenie chałupy. W ten sposób chroniono kiedyś gospodarstwa domowe przed letnimi burzami, na wsi powodującymi prawdziwe spustoszenie. W XXI wieku zagrożone są już nie słomiane chałupy ale przede wszystkim elektronika użytkowa, sieci w cyfrowych domach, dyski twarde komputerów. Wspomniane sposoby ochrony są być może skuteczne, my jednak radzimy posłuchać opinii specjalistów. Dzisiaj postanowiliśmy przyjrzeć się temu, w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć się przed niemiłymi niespodziankami, takimi jak przegrzanie lub spalenie się procesora czy utracone zdjęcia z wakacji lub ważne dokumenty. Pamiętajcie: letnie upały i burze mogą być śmiertelnie groźne dla waszego sprzętu!

Jak chronić sprzęt przed burzą?
Upały potrafią być zabójcze dla urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Po ostatnich letnich burzach, laboratoria zajmujące się odzyskiwaniem danych odnotowały znaczny wzrost liczby klientów. Lato, jakie zawitało w tym roku do naszego kraju nie oznacza więc tylko beztroskiej zabawy na świeżym powietrzu i opalania na plaży w Juracie. Oznacza również bardzo duże ryzyko dla naszego sprzętu. Meteorolodzy potwierdzają; poniedziałkowa fala burzowa także nie była ostatnia.

O tym, jak skutecznie ochronić swój sprzęt komputerowy przed trzaskającymi mrozami, pisaliśmy zimą (patrz artykuł "Jak chronić sprzęt przed mrozem"). Tym razem chcemy zająć się niewątpliwie ważnym problemem jakim może być uszkodzenie podzespołów w wyniku burzy lub ogromnych upałów. Choć w przypadku burzy czasami wystarczyć może odłączenie od prądu urządzeń elektrycznych, nie zawsze możemy to zrobić. Często też bagatelizujemy zjawiska atmosferyczne siedząc w zamkniętych pomieszczeniach, a pamiętajmy, iż zdarzały się przypadki "puszczenia" przez elektrownię zbyt dużego napięcia do naszych gniazdek. Efekt? Spalone telewizory, brak prądu.

Przygotuj swój komputer na ekstremalne temperatury!

Spalony procesor, płyta główna i uszkodzony dysk twardy - możesz tego uniknąć, jeśli wcześniej przygotujesz swój komputer do letnich upałów. Przedstawiamy zestaw programów, które wykryją zbyt gorące komponenty w obudowie. Dzięki nim będziesz mógł w porę ulepszyć system chłodzenia, zamiast wymieniać połowę urządzeń, które się spaliły, gdy wyciskałeś ze swojego peceta siódme poty. Umieściliśmy również zestaw kilku porad, jak poprawić chłodzenie małym kosztem. Nie zwlekaj i już teraz przetestuj swoją maszynę.

czytaj więcej

Na wszelki wypadek warto więc zawsze podłączać wszelki drogocenny sprzęt elektroniczny przez listwę antyprzepięciową. Nie są to urządzenia drogie, a ich "potencjał obronny" jest dosyć znaczny. Pamiętajmy też, aby zawsze wykonywać zapasowe kopie danych zapisanych na pamięciach masowych i przenośnych (dyski twarde, pamięci flash, karty pamięci itp). Niezłym pomysłem jest także zainwestowanie w urządzenia typu UPS czy Eliminatory Chwilowych Przepięć (Transient Voltage Surge Supressors). Komputer podłączony przez takie urządzenia prawie na pewno nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku burzy.

Jak chronić sprzęt przed burzą?

To może przydarzyć się także naszemu komputerowi