Jak chronić sprzęt przed mrozem?

Niestety, z wyjątkiem naprawdę specjalistycznych urządzeń czy toreb, urządzenia elektroniki użytkowej wyjątkowo ciężko odpowiednio zabezpieczyć. Eksperci są jednak na pewno zgodni co do jednego. Długo narażone na mróz urządzenie należy pozostawić wyłączone w ciepłym pomieszczeniu na co najmniej kilka godzin. Sposobów zabezpieczania się jest zaś dosyć wiele, większość jednak ogranicza się do podstawowej zasady: zapobiegać, nie leczyć. Marcin Bogusz, Menedżer ds. komputerów przenośnych Optimus S.A radzi: "Notebooki, palmtopy, przenośne odtwarzacze, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe są szczególnie narażone, gdyż często nosimy je ze sobą. Komputera stacjonarnego nie przenosimy zbyt często, ale takie same środki ostrożności należałoby podjąć w sytuacji gdy dłuższy czas przebywał w niskiej temperaturze. Po pierwsze należy unikać pozostawiania sprzętu w samochodzie na noc w zimie, w mroźny dzień nie zabierać sprzętu ze sobą (np. zostawiać go w biurze) a jeśli to niemożliwe, po wejściu do domu lub biura odczekać kilkanaście minut przed ich włączeniem."

Przemysław Pacanowski, Project Manager Działu Rozwiązań Mobilnych firmy Passus.

Dlaczego właściwie niskie tempretatury zagrażają sprzętowi elektronicznemu? Jakiego rodzaju uszkodzenia (i dlaczego) moze spowodować mróz?

W komputerach przenośnych są 2 elementy szczególnie podatne na wpływy niskich temperatur - jest to dysk twardy i matryca. Dysk jest urządzeniem mechanicznym, które cały czas obraca się. W przypadku bardzo niskich temperatur wilgoć (para wodna), która dostaje się do wnętrza zamienia się w lód, który przy próbie uruchomienia dysku może spowodować jego zniszczenie (urwanie).

Drugim wrażliwym elementem jest matryca, który ze względu na swoją konstrukcję (ciekłe kryształy) przy niskich temperaturach reaguje z dużym opóźnieniem, a po pewnym czasie całkowicie odmawia współpracy.

Jakiego rodzaju zabezpieczenia stosowane są w urządzeniach przystosowanych do pracy na mrozie?

Urządzenia będące w ofercie naszej firmy to rozwiązania sprzętowe dedykowane do pracy w szczególnie trudnych warunkach, w których normalny sprzęt narażony jest na uszkodzenia czy zniszczenia. Dlatego też zawierają one wiele elementów zabezpieczających przed skutkami wysokich i niskich temperatur, wilgoci, deszczu, dużego zapylenia, a także upadków czy uderzeń.

Jeśli chodzi o ekstremalnie niskie temperatury, urządzenia są wyposażone w podgrzewany dysk i podgrzewaną matrycę. Gdy jest zimno czujnik temperatury uruchamia podgrzewacz, i dopiero gdy dysk osiągnie odpowiednią do pracy temperaturę, komputer jest uruchamiany.

Ponadto bardzo ważna jest szczelność urządzeń - większość oferowanych przez nas terminali spełnia co najmniej normę szczelności IP54, a niektóre także IP67. Zabezpiecza to przed dostawaniem się wilgoci do wnętrza urządzeń. Dodatkowo obudowa jest wykonana ze stopów magnezu odlewanych ciśnieniowo.

Z kolei w przypadku odwrotnej sytuacji, tzn. gdy jest bardzo gorąco, komputery posiadają zaawansowany system chłodzenia zapobiegający przegrzaniu się dysku.

Dzięki takim rozwiązaniom komputery Itronix umożliwiają pracę w następujących warunkach:

- temperatura operacyjna - od -20 stopni do +60 stopni

- temperatura przechowywania - od -55 stopni do +70 stopni

Generalnie w przypadku urządzeń posiadających dysk twardy ważna jest szczelność + podgrzewanie, w przypadku urządzeń bez dysku, a więc posiadających pamięć flash (PDA, smartphony, PDA) najważniejsza jest szczelność.

Również "zwyczajne" notebooki posiadają pewne zabezpieczenia przed mrozem - gdy temperatura urządzenia spadnie np. poniżej -5 stopni Celsjusza, to po uruchomieniu komputera wyświetlany jest komunikat że urządzenie nie może pracować w takiej temperaturze i jest automatycznie wyłączane.

Co zrobić, jesli nasz sprzęt zamarznie?

Najważniejsze jest aby po "przemarznięciu" urządzenia nie włączać go od razu, lecz odczekać aż się ogrzeje i jego temperatura zbliży się do temp. pokojowej. Jeżeli notebook jest zaszroniony nie należy go owijać w ręczniki czy koce.