Jak chronić sprzęt przed mrozem?

Zima zawitała nad Wisłę. Efekt: problemy z odmrożeniami, uruchomieniem samochodu czy nawet otworzeniem zamarzniętego zamka w drzwiach. Dla niektórych urządzeń tak niskie temperatury są po prostu zabójcze. Nasze notebooki, odtwarzacze MP3, telefony komórkowe tylko pozornie są odporne na mróz. Jak zabezpieczyć nasz drogocenny sprzęt przed niską temperaturą? Co możemy zrobić aby nie utracić bezcennych danych, zdjęć, czy kupowanej za ciężko zarobione pieniądze muzyki? Postanowiliśmy zapytać ekspertów.

Jak chronić sprzęt przed mrozem?
Laboratorium odzyskiwania danych Ontrack poinformowało właśnie, iż w związku z wielkimi mrozami u naszych wschodnich sąsiadów, już zaczęli zgłaszać się klienci z Rosji. Problem w tym, że Polska także znalazła się teraz w centrum zainteresowania Królowej Śniegu. Według przedstawicieli Ontracka, najbardziej zagrożonymi urządzeniami są komputery przenośne, których przecież nie sposób wsadzić do ciepłej kieszeni, tak, jak na przykład telefon czy PDA. Chodzi tu przede wszystkim nie tyle o sam mróz, a o związane z nim róznice temperatur między tymi wewnątrz pomieszczeń i na dworze. Szybkie ogrzanie zamrożonego sprzętu powodować może jeszcze większe komplikacje. skraplająca sie woda spowodować może nieodwracalne uszkodzenia. Przedstawiciele firmy przestrzegają, iż tak wytworzona woda może utrzymać się w naszym komputerze nawet kilka dni.

Jak chronić sprzęt przed mrozem?

Szczególnie zagrożone zimnem są notebooki - uważać trzeba zwłaszcza na matrycę i dysk

Jeżeli chodzi notebooki i inne urządzenia przenośne to niewątpliwie najbardziej narażone na uszkodzenia dane przechowywane na dyskach. Najbezpieczniej powinni czuć się użytkownicy urządzeń wyposażonych w pamięci flash. Według Pawła Odora, specjalisty z Ontrack (i eksperta na forum IDG.pl) mogą one pracowac nawet w temperaturze -20 stopni Celsjusza. "Nie znaczy to oczywiście, że nie należy szanować pamięci flash - one także mogą ulec uszkodzeniu." - podkreśla Odor. Na szczeście, dane stracone na skutek długotrwałego narażenia dysku czy taśmy na mróz możliwe są do odzyskania. Nie jest to dużo trudniejsze, niż standardowe operacje przeprowadzane przez Ontrack: "Jest to praca porównywalna do pracy nad nośnikami zalanymi wodą, lub tymi które ucierpiały na skutek spalenia elektroniki. Mówię tu o sytuacjach, kiedy uszkodzeniu uległy układy elektroniczne lub ścieżki, które wskutek dużego wahania temperatury pękają." - mówi P. Odor. - "Ostatnio trafiają do nas przypadki z rynku rosyjskiego, gdzie niedawno otworzyliśmy biuro, a wkrótce uruchomimy laboratorium. Mrozy spowodowały 50% wzrost ilości przypadków utraty danych. Wiemy również, że niedługo fala mrozów trafi do naszego kraju. Warto zatem nie dopuszczać do sytuacji, które mogą nas doprowadzić do takiego sposobu utraty danych." - dodaje.

Podobnego zdania sa specjaliści z innego dużego laboratorium odzyskiwania danych, Ibas. Bartłomiej Papierski, dyrektor zarządzający firmy uspokaja: "Nie notujemy zimą dużego wzrostu zleceń z powodu niskich temperatur. Zjawisko to bardziej można zauważyć w lecie przy wysokich temperaturach, które są bardziej zgubne dla nośników danych." Co więc zrobić, gdy boimy się, że stracimy gigabajty danych, zdjęć czy filmów? Najlepiej nie panikować. "Po długim przebywaniu na silnym mrozie należy odczekać przynajmniej kilka godzin. Idealnie by było, gdyby urządzenie leżało w temperaturze pokojowej" - twierdzi Bartłomiej Papierski.

Jak chronić komputer przenośny?

1. Kupujcie laptopy przystosowane do zmiennej pogody. Od wielu lat dostępne są na rynku urządzenia, w których zwiększono odporność na wstrząsy, niskie temperatury czy wilgoć. I choć nie są one najtańsze, warto w nie inwestować, jeśli często pracujemy w warunkach, w których trudno o dach nad głową czy o osłonę przed mrozem. Warto tylko zwrócić uwagę, czy są one zgodne z normą MIL-STD-810F.

2. Dbałość o warunki przechowywania. Laptopy podczas pracy wydzielają zwykle wystarczającą ilość ciepła, by - przy odpowiednim zabezpieczeniu - mogły pracować na mrozie. Należy jednak pamiętać, że komputer wyłączony nie wydziela żadnego ciepła, dlatego może za- lub przymarznąć. Dlatego lepiej nie zostawiać go na noc w samochodzie; nawet jeśli ten ostatni stoi w garażu.

3. Daj mu chwilę na zagrzanie się. Jeśli przenosiłeś komputer na mrozie, mógł się schłodzić. Kiedy przyniesiesz go do domu, na jego metalowych elementach prawie na pewno osadzi się wilgość - jeśli teraz zechcesz uruchomić sprzęt, awaria murowana. Dlatego daj komputerowi przynajmniej tyle czasu, by zewnętrzna obudowa (zbudowana z plastyku, a zatem ogrzewająca się dość wolno) nie sprawiała wrażenia zimnej.

4. Nie grzej laptopa niezaprojektowanymi do tego celu urządzeniami. Choć może się wydawać, iż suszarką jesteśmy w stanie dużo szybciej ogrzać notebook, nie róbmy tego. Raz, że nie będziemy w stanie ogrzać całego komputera, dwa, że możemy doprowadzić do stopienia niektórych elementów wykonanych z tworzywa sztucznego.

5. Korzystaj z ogrzewaczy laptopów. Czasami trafisz na gadżet, który jednak może Cię uratować: podłączane do USB urządzenie będzie w stanie utrzymać komputer we właściwej temperaturze - nawet na mrozie. Kup je, jeśli musisz często pracować na mrozie.

6. Nie korzystaj z laptopa wewnątrz torby. Mogłoby się wydawać, że dobrym pomysłem jest zamknięcie laptopa w torbie, by ogrzewało go ciepłe powietrze wydmuchiwane z wnętrza komputera. Paradoksalnie jednak może to doprowadzić do lokalnego przegrzania sprzętu (procesora, dysku) i to nawet w niskiej temperaturze.

7. Nie ogrzewaj wyświetlacza. Nawet jeśli podejrzewasz, że Twój wyświetlacz został przemrożony, nie ogrzewaj go. Zbyt szybkie zmiany temperatury mogą go uszkodzić!

8. Unikaj mrozu i niepogody. Jeśli to tylko możliwe, uciekaj przed mrozem: chowaj się w samochodzie lub w jakimkolwiek budynku. Chroń też klawiaturę i wyświetlacz przed śniegiem - może się stopić i spłynąć do wnętrza maszyny.

9. Wyłącz tryb oszczędzania energii. Nawet jeśli pracujesz na baterii, wyłącz w laptopie tryb oszczędzania energii. Niech procesor czy napęd CD-ROM pracuje z pełną szybkością, dysk się nie zatrzymuje, a wyświetlacz funkcjonuje z normalną jasnością i kontrastem (bez wygaszania). Bateria wyczerpie się szybciej, ale notebook przynajmniej nie zmarznie.

10. Nie korzystaj ze sprzętu podgrzewającego własnej konstrukcji. Nie twórz wynalazków, których celem będzie utrzymanie laptopa w temperaturze pokojowej. Może się to źle skończyć.