Jak długo używamy swoich smartfonów? Kiedy powinieneś kupić nowy?

Zastanawiasz się co ile czasu powinieneś zmieniać telefon na nowy? Czy narzucony przez operatorów cykl wymiany co 24 miesiące to nie za często?

Zakup smartfona wiąże się obecnie z wydaniem co najmniej kilkuset złotych, a flagowe modele kosztujące ponad 4000 zł nie robią już na nikim takiego wrażenia, jak dwa-trzy lata temu. Decydując się na nowe urządzenie z pewnością chcemy, aby starczyło nam na jak najdłużej. Jeżeli nie jesteś fanem technologii zapewne nie wymieniasz swojego smartfona zaraz po pojawieniu się na rynku jego następcy. Dużo częściej spotykamy się z wymianą urządzeń co 24 miesiące. Taki cykl narzucili nam kiedyś operatorzy, który oferowali umowy na dwa lata.

iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro Max

Na ile obecnie wystarcza smartfon? Czy wzrost cen spowodował, że urządzenia stały się bardzie odporne na upływ czasu?

Xiaomi zaprezentowało niedawno swojego najnowszego flagowca - model Mi 11, który do sprzedaży w naszym kraju powinien trafić od końca pierwszego kwartału 2021 roku. Teraz firma podzieliła się kilkoma ciekawymi informacjami na temat jego poprzednika - Xiaomi Mi 10.

Xiaomi na swoim portalu społecznościowym poinformowało, że z danych uzyskanych przez firmę na zakup Xiaomi Mi 10 zdecydowało się wiele osób, które wcześniej korzystały z Xiaomi Mi 6 - starszego flagowca Xiaomi na 2017 rok.

Wpis Xiaomi dotyczący wymiany Mi 6 na Mi 10

Wpis Xiaomi dotyczący wymiany Mi 6 na Mi 10

Oznacza to, że cykl życia flagowego smartfona Xiaomi wyniósł trzy lata. Dodatkowo firma sugeruje, że użytkownicy Mi 6 nie odczuwali potrzeby wymiany na kolejne modele flagowców - Mi 8 oraz Mi 9 do czasu pojawienia się modelu Mi 10. Został on wprowadzony trzy lata po premierze Xiaomi Mi 6.

Również inni producenci wydłużają cykl życia swoich produktów. Pominiemy tu firmę Apple, która od lat udostępnia aktualizacje oprogramowania dla smartfonów iPhone przez wiele lat. Innym przykładem może być Samsung, który obiecał, że flagowe modele od Galaxy S10 w górę otrzymają aktualizacje oprogramowania przez co najmniej trzy lata od daty premiery.

Oznacza to, że przeciętny użytkowników, który zdecyduje się na zakup flagowego modelu może zapomnieć o jego wymianie przez 36 miesięcy.

Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację do Androida 11.

Źródło: Gizmochina.com