Jak działa wyszukiwarka Google?

Wyszukiwarka Google jest jednym z elementów Internetu, który na stałe zagościł w masowej świadomości. Dzięki niej powstało także całkiem nowe słowo - "wygooglować", czyli odnaleźć informacje za pomocą jej użycia. Posługujemy są tym narzędziem na co dzień, w ciągu ułamków sekundy znajdując tysiące linków do interesującego nas tematu. Mało kto jednak zastanawia się, jak działa wyszukiwarka Google? W tym tekście przybliżymy nieco zasady jej działania.

Czymś, co można nazwać "sercem" wyszukiwarki Google'a (i innych) jest indeks stron. To potężna baza danych, tworzona przez roboty - web crawlery, zwane też bardziej po polsku "robotami indeksującymi". Gromadzą one informacje o witrynach, wyławiając z nich takie elementy jak słowa kluczowe, metaopisy, frazy, itp. Gromadzone są one wraz z odpowiadającymi im linkami na serwerach Google, tworząc potęzną bazę danych, jednak same tagi i frazy to nie wszystko. Dwa istotne elementy wyszukiwarki to PageRank oraz GoogleBot.

PageRank oznacza w tłumaczeniu "Rangę/pozycję strony", jednak co zabawne - nazwa ta nie pochodzi od słowa "Page", czyli "strona", a od nazwiska współzałożyciela Google - Larry'ego Page'a, który wynalazł ten algorytm. Jest on jednym z najbardziej strzeżonych sekretów firmy, zaś jego praktyczne działanie to pokazywanie na najlepszych miejscach wyników wyszukiwania tej strony, do której odwołuje się najwięcej innych - a więc strona ta jest w założeniu najsolidniejszym źródłem informacji na dany temat. Drugi ważny czynnik to GoogleBot - jest to robot, który przechodzi ze strony na stronę za pomocą znajdujących się na nich linków, co pozwala mu nie tylko na dodanie kolejnych witryn i podstron do indeksu, ale także bieżące kontrolowanie aktualizacji treści, słów kluczowych, itp.

Tak więc mamy potężny system, nadzorujący zawartość witryn, a także oceniający je. Gdy wyszukujemy w Google wybrane słowo czy też całą frazę, np. "jak działa wyszukiwarka Google", błyskawicznie sięgamy do bazy danych firmy, gdzie usłużne roboty segregują posiadane informacje i podają je "na tacy", w kolejności wyznaczonej przez PageRank. Warto dodać, że ma on skalę 1-10. Im bardziej popularna witryna, tym większy jej PR, np. sama strona google.com ma PR10.

Zauważmy, że wyszukiwarka Google ma również kilka innych funkcji oprócz znajdowania stron. Każdy może zamiast stron szukać grafik, klipów wideo, a także posługiwać się wyszukiwarką jako kalkulatorem. W tym ostatnim przypadku wpisujemy w pasek wyszukiwarki zadanie matematyczne. Dla przykładu 100/3. Pierwszym wynikiem będzie iloraz. Możemy również łatwo przeliczyć kursy walut - wpisujemy konkretną kwotę i rodzaj waluty, a pierwszy wynik to przeliczenie danej na złotówki.

Wyszukiwarka Google pozwala również na staranne filtrowanie wyników, ustawianie alertów dla konkretnych wydarzeń w sieci, czy też zawężanie wyników wyszukiwania do konkretnego przedziału czasowego. Wszystko to odbywa się za pomocą podpiętych do niej algorytmów i aplikacji, jednak jest to już temat na kolejny artykuł.