Jak dziś sieciujesz? Narzędzia do stron WWW

Internet nieustannie rozwija się, dlatego narzędzia do tworzenia stron internetowych muszą spełniać coraz większe wymagania i zaspokajać rosnące potrzeby. digiś przetestował najnowsze wersje odpowiednich do tego programów.


Internet nieustannie rozwija się, dlatego narzędzia do tworzenia stron internetowych muszą spełniać coraz większe wymagania i zaspokajać rosnące potrzeby. digiś przetestował najnowsze wersje odpowiednich do tego programów.

Strony internetowe wciąż ulegają wpływom nowych trendów marketingowych, oferują coraz więcej możliwości, funkcji i usług dostępnych on-line.

Wraz z tymi zmianami podążają programy do tworzenia witryn internetowych. Programiści i twórcy mają do dyspozycji nowe, coraz szybsze i potężniejsze narzędzia.

Dostęp do stałych łączy z coraz większą szybkością transmisji powoduje, że użytkownicy Internetu spodziewają się czegoś więcej niż tylko prosta strona bez interaktywnej i na bieżąco aktualizowanej treści.

Strony bazodanowe

Każda strona e-biznesowa, która chce utrzymać się na rynku dłużej niż kilka miesięcy, powinna bazować na automatycznej aktualizacji treści. Możliwe jest to dzięki podłączeniu strony do bazy danych przedsiębiorstwa. Trudno sobie wyobrazić, aby np. tak złożona strona, jak Amazon.com była aktualizowana ręcznie. I chociaż jeszcze kilka lat temu wiele stron oferujących sprzedaż on-line było w ten sposób aktualizowanych, dziś już nie ma o tym mowy.

Wszystkie narzędzia do tworzenia stron internetowych umożliwiają podłączenie ich do baz danych, aktualizację danych na bieżąco oraz obsługę przez personel niewykwalifikowany w zakresie tworzenia stron.

Tradycyjnie już prym wiodą Macromedia wraz ze swoim programem Dreamweaver MX 2004. Zbudowany na podwalinach stworzonych przez Dreamweaver Ultradev 4, zarówno Dreamweaver MX, jak i jego następca umożliwiają ścisłą integrację z bazami danych, dzięki czemu każda firma może stworzyć stronę z prezentowanymi na bieżąco aktualnymi informacjami biznesowymi.

Flash MX 2004 Professional umożliwia połączenie stworzonej witryny z serwerami aplikacyjnymi lub programem Macromedia ColdFusion. FrontPage 2003 umożliwia tworzenie stron o szerokim zakresie danych źródłowych, włączając w to XML, usługi Web czy OLE DB. Producenci zauważają problem przepływu pracy podczas tworzenia witryn internetowych. Większość twórców zna takie przypadki z własnego doświadczenia: otwieramy stronę, nad którą ostatnio pracowaliśmy, a ona jest zmieniona. Ktoś otworzył plik, zmodyfikował go i zapisał, nie zwracając uwagi na to, że w tym czasie wprowadzaliśmy ważne zmiany, w związku z czym jego poprawki mogły znacznie zakłócić naszą pracę. Ryzyko uszkodzenia struktury danych przez kogoś nieodpowiedzialnego jest dość duże.

Dreamweaver MX 2004 rozwiązuje ten problem. Zaimplementowano w nim funkcję, która informuje nas, kto i kiedy wykonał poszczególne modyfikacje.

Także GoLive CS oraz Flash MX 2004 Professional mają świetnie skonstruowane systemy pracy grupowej.

Zarządzanie stronami to bardzo ważna funkcja - podczas planowania np. rozbudowy, często konieczne jest ogólne spojrzenie na konstrukcję strony i jej strukturę. Prawie wszystkie profesjonalne aplikacje (nawet tekstowy BBEdit dla Maca) umożliwiają zarządzanie witryną w jakiejś formie.

Wszystko wskazuje na to, że zakres Internetu nie skończy się tylko na komputerach stacjonarnych czy notebookach. Cały czas rośnie rynek urządzeń przenośnych, których właściciele chcieliby korzystać z Sieci. Webmasterzy będą więc musieli przygotowywać kolejne wersje swoich stron, np. możliwych do wyświetlenia na ekranie telefonów komórkowych. Wiele nowych programów może im w tym pomóc.

GoLive CS

Jak dziś sieciujesz? Narzędzia do stron WWW

GoLive przeszedł długą drogę od momentu premiery pierwszej wersji programu. Interfejs GoLive CS jest dość podobny do jego poprzedniej wersji i generalnie osoby znające produkty Adobe nie powinny mieć problemu ze sprawnym poruszaniem się po tym programie. Można go przekonfigurować nawet tak, że będzie bardzo podobny do Photoshopa.

GoLive CS jest ściśle zintegrowany z innymi produktami Adobe, można więc używać InDesigna jako źródła tekstu i obrazów na stronę (wykorzystując język XML). GoLive integruje się też z Photoshopem i Illustratorem poprzez Smart Objects.

Jeśli zmodyfikujemy obraz w Photoshopie, zmodyfikowana wersja może pojawić się od razu w GoLive, bez konieczności ponownego importu. Może to być funkcja przydatna i oszczędzająca wiele czasu.

XML staje się popularny w internetowym świecie, cieszy więc, że i Adobe to zauważył. GoLive pozwala na tworzenie stron w tym języku, wykorzystując layouty, rozbudowane edytory i narzędzia do kontroli poprawności kodu. XML staje się coraz ważniejszy, miło więc, że jest aktywnie wspierany. Opcjonalnie dokupić można dodatkowy interfejs Co-Author, który umożliwia pracę kilku osób nad jednym projektem. GoLive wspiera standard CSS, dzięki czemu strony wyglądają świetnie i mogą być modyfikowane poprzez zmianę kilku parametrów w pliku CSS, natomiast opcja podglądu od razu pokazuje, jak będzie wyglądała nasza strona.

GoLive CS pozwala także na stworzenie stron dla bezprzewodowych urządzeń mobilnych, takich jak palmtopy czy telefony komórkowe nowej generacji. Program ma narzędzia kontrolujące poprawność kodu w takich językach, jak XHTML, SVG, SMIL i innych.

Interfejs GoLive CS jest trochę mało intuicyjny. Dostarcza natomiast wszystkich narzędzi do tworzenia profesjonalnych stron, jego drobne wady nie powinny być więc podstawą do podjęcia negatywnej decyzji o kupnie tego programu.

Cena netto: 505 USD, aktualizacja 223 USD

Platforma: Mac/Win

Firma: Adobe,http://www.adobe.com

Kontakt: http://www.wimal.com.pl