Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Historia laptopa od Apple zaczyna się ponad 25 lat temu. Pokazujemy, jak zmieniały się komputery przenośne na przestrzeni ostatnich lat.


Apple to jeden z największych producentów komputerowych, który zasłynął dzięki świetnemu Macintosh'owi, wprowadzeniu na rynek komputera z interfejsem graficzny GUI i myszą oraz wieloma innymi rozwiązaniami. W historii amerykańskiego przedsiębiorstwa nie mogło zabraknąć miejsca dla komputerów przenośnych, które dziś są popularniejsze od desktopów.

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Computerworld

MacBook oraz MacBook Air po 25 latach

Laptopy od Apple to kolejne urządzenia, które w znaczący sposób wpłynęły na to, jak dziś korzystamy z urządzeń elektronicznych. Komputery te stały się świetnym narzędziem pracy dla studentów, profesjonalistów, ale także normalnych użytkowników. MacBook pokazał, że przenośny laptop może zapewnić wydajność wystarczającą do wykonywania nawet zaawansowanych czynności, a na dodatek był łatwy do przenoszenia.

Zobacz również:

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Apple

Linia MacBook zadebiutowała w 1991 roku, ale na przestrzeni lat nazewnictwo wielokrotnie się zmieniało.

W dużym skrócie przedstawiamy każdy model od oryginalnego PowerBook'a do najnowszych MacBook'ów Air i Pro, a także pokazujemy, jak zmieniły się laptopy od Apple i jakie zmiany przenosiły kolejne ich generacje.

PowerBook 100

PowerBook 100 w rzeczywistości nie był pierwszym laptopem od Apple. Dwa lata wcześniej na rynku pojawił się Macintosh Portable, ale nie zyskał on dużej popularności, a na dodatek był bardzo drogi - w momencie premiery trzeba było zapłacić za niego 7300 dolarów. Dziś jego cena wynosiłaby 14755 dolarów. Urządzenie posiadało monochromatyczny ekran i ważyło zaledwie 7,2 kg.

PowerBook 100 został zaprezentowany 21 października 1991 roku i wywołał niemałe poruszenie na rynku. Urządzenie posiadało klawiaturę z funkcją cofnięcia wprowadzanego tekstu i palmrest na nadgarstki, w którym umieszczono TrackBall'a - poprzednika dzisiejszych TouchPadów.

Urządzenie zostało dosyć mocno skrytykowane za brak napędu na dyskietki, ale nie przeszkodziło to w osiągnięciu wielkiego sukcesu rynkowego. W środku umieszczono 16 MHz procesor Motorola 68000 i od 2 do 8 MB pamięci operacyjnej.

Laptop ten ważył zaledwie 2,3 kg. To tyle, ile niektóre dzisiejsze 15 calowe laptopy oraz znacznie mniej od konstrukcji dedykowanych graczom. Akumulator zapewniał od 2,5 do 3 godzin ciągłej pracy, a monochromatyczny ekran był podświetlany i oferował oszałamiającą rozdzielczość 640 x 400 pikseli.

W 2006 roku amerykański PCWorld umieścił PowerBook'a 100 na 10 miejscu w rankingu najlepszych komputerów wszech czasów.

PowerBook 500

Trzy lata po premierze udanego PowerBook'a 100 na rynku pojawił się kolejny przełomowy model - PowerBook 500. Wprowadzenie go na rynek miało dużo znaczenie dla użytkowników, ponieważ posiadał on sporo nowości ułatwiających pracę. Główną z nich było zastąpienie TrackBall'a normalnym gładzikiem, który bardzo przypomina dzisiejsze konstrukcje. W obudowie umieszczono również mikrofon, złącze Ethernet oraz głośniki stereo.

W zależności od konfiguracji PowerBook 500 oferował procesor o taktowaniu od 25 MHz do 33 MHz. Ekran posiadał przekątną 9,5 lub 10,4 cala i mógł być monochromatyczny lub kolorowy. PowerBook 500 podczas swojej premiery w 1994 roku wyposażony był we wszystkie nowoczesne, jak na tamte czasy złącza, które można było znaleźć w komputerach stacjonarnych - Ethernet, SCSI (poprzednik FireWire) oraz ADB (ówczesny odpowiednik USB)

PowerBook G3

PowerBook G3 zadebiutował w 1997 roku i w dużej mierze przypomina znane nam dziś laptopy. Ta konstrukcja to najbardziej konfigurowalny komputer przenośny od Apple. W środku umieszczono autorski procesor PowerPC G3, który był do dwóch razy szybszy od konkurencyjnych Pentium i Pentium II Intel stosowanych w urządzeniach z Windowsem 95 oraz później 98. PowerBook G3 został wyposażony w napęd CD-ROM oraz DVD-ROM, wbudowane wyjście wideo, wymienne karty rozszerzeń oraz baterie litowo jonowe. Klawiaturę można było łatwo zdemontować, aby uzyskać dostęp do wymiennej pamięci operacyjnej oraz dysku twardego.

PowerBook'i G3 ważyły od 2,8 kg (nowsze modele z 1999/2000 roku) do 3,4 kg (model z 1997 roku). Późniejsze wersje posiadały karty graficzne ATI Rage oraz porty USB 1.1 i FireWire 400. Modele z 1998 roku i nowsze mogły zostać zaktualizowane do systemu Mac OS X.

iBook G3

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Computerworld

iBook G3 to jeden z najbardziej ikonicznych laptopów na świecie. Z pewnością nie da się go nie zauważyć. Urządzenie nazywane jest teraz także jako iBook G3 Clamshell i zostało zaprojektowane na podobieństwo pierwszego iMac'a. Komputer wyposażono w poliwęglanową obudowę w dwóch przezroczystych kolorach. Użytkownicy do wyboru mieli aż pięć wersji kolorystycznych: Tangerine, Blueberry, Graphite, Indigo i Key Lome. Nawet najbardziej stonowany ciemny iBook G3 znacznie wyróżniał się spośród innych laptopów. W środku umieszczono 12,1 calowy ekran o wysokiej, jak na 1999 rok rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Do wyboru były procesory o częstotliwości taktowania od 300 MHz do 466 MHz w wersji SE (Special Edition z 2000 roku). Dysk twardy ATA posiadał pojemność od 3,2 GB do 10 GB. Komputer mógł zostać opcjonalnie wyposażony w kartę sieci bezprzewodowej Wi-Fi.

Gładzik obsługiwał funkcję dwukrotnego dotknięcia, a wtyczka zasilacza świeciła się na pomarańczowo podczas procesu ładowania oraz na zielono, kiedy komputer został naładowany. W środku znalazło się miejsce dla litowo-jonowej baterii, która pozwalała na nawet 6 godzin pracy. Cenę ustalono na 1599 dolarów, co po przeliczeniu na dziś oznacza, że iBook G3 kosztował około 2400 dolarów.

PowerBook Titanium G4

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Computerworld

Pierwsza generacja PowerBook'a Titanium G4 została zaprezentowana przez Steve'a Jobs'a w styczniu 2001 roku na MacWorld Expo. Urządzenie to było bezpośrednim poprzednikiem MacBook'a Pro. Wersja Titanium posiadała na pokładzie wszystkie najnowsze podzespoły. Urządzenie wyposażone było w procesor PowerPC G4 i napęd DVD z gniazdem szczelinowym. Bateria pozwalała na 5 godzin pracy, a laptop posiadał 15,1 calowy ekran o natywnej rozdzielczości 1152 x 768 pikseli i ważył 2,4 kg.

W PowerBook'u Titanium G4 zastosowano matrycę TFT oraz procesor, którego wydajność była o około 30 procent wyższa od konkurencyjnego Pentium III. Metalowa obudowa PowerBook'a Titanium stała się później standardem we wszystkich laptopach Apple z wyjątkiem najtańszego MacBook'a z lat 2006-2010.

Ostatnia generacja PowerBook'a Titanium G4 z 2002 roku mogła posiadać (za sporą dopłatą) procesor PowerPC G4 7455 o taktowaniu 1 GHz (standardowo 867 MHz).

MacBook Pro

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Computerworld

Pierwszy MacBook Pro został zaprezentowany przez Apple w lutym 2006 roku, czyli ponad trzynaście lat temu. Mimo tego konstrukcja laptopa nadal wygląda elegancko i nowocześnie. Pierwsza generacja MacBook'a Pro posiadała obudowę wykonaną z aluminium (nie była to konstrukcja typu Unibody), całość ważyła 2,54 kg.

MacBook Pro był pierwszym laptopem Apple z podświetlaną klawiaturą i nowym złączem magnetycznym MagSafe do ładowania, które minimalizowało ryzyko zrzucenia laptopa z biurka w przypadku pociągnięcia za zasilacz. MacBook Pro posiadał również o 67 procent jaśniejszy od poprzedników ekran, szklany gładzik i czujnik ruchu, który służył do ochrony dysku twardego, który wykorzystywał nowoczesny interfejs SATA 1,5 Gb/s.

Laptop ten był pierwszym notebookiem Mac opartym na procesorze Intel. Urządzenie to zapoczątkowało migrację firmy Apple z architektury PowerPC na procesory Intel'a, które stały się dużo atrakcyjniejsze. Pierwsza generacja MacBook'a Pro zaoferowała dwurdzeniowy układ Intel Core Duo L2400 o taktowaniu 1,67 GHz. Wykorzystano 512 MB pamięci operacyjnej, którą można było rozszerzyć do 2 GB. Dysk posiadał pojemność 80 GB, a ekran rozdzielczość 1440 x 900 przy wielkości 15,4 cala.

MacBook Pro posiadał również bardzo nowoczesne porty wejścia/wyjścia oraz interfejsy bezprzewodowe. Apple umieściło dwa porty USB 2.0, FireWire 400, Wi-Fi 802.11 a/b/g oraz Bluetooth 2.0 + EDR. Do MacBook'a Pro z 2006 roku można było podłączać rozszerzenia przy pomocy kart ExpressCard 34.

MacBook (2006)

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Computerworld

MacBook z 2006 roku miał ciężkie zadanie. Firma Apple przy pomocy nowego modelu zastąpiła zarówno iBook'a, jak i najmniejszego 12 calowego PowerBook'a, aby każdy nowo sprzedawany komputer wyposażony był w procesor Intel Core Duo. Urządzenie stało się o 20 procent cieńsze od iBook'a. Wydajność wzrosła nawet czterokrotnie, a ekran o przekątnej 13,3 cala oferował większa przestrzeń roboczą i był o 79 procent jaśniejszy. Nie zabrakło wbudowanej kamery iSight, zasilacza z magnetycznym złączem MagSafe, czujnika ruchu i sporych rozmiarów gładzika. Urządzenie dostępne było w dwóch kolorach - białym oraz czarnym. Aby obniżyć koszty Apple zdecydowało się na plastikową obudowę.

MacBook Air

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Computerworld

MacBook Air całkowicie zrewolucjonizował rynek komputerów przenośnych. W 2008 roku był to najcieńszy notebook na świecie. Ze względu na swoje rozmiary, które uzyskano za pomocą usunięcia napędu SuperDrive urządzenie zmieściło się w kopercie. Dodatkowo nowy model posiadał duży wielodotykowy gładzik z obsługą gestów.

Oryginalny MacBook Air oferował procesor Intel Core 2 Duo o taktowaniu 1,6 GHz, 2 GB wlutowanej na płytę główną pamięci operacyjnej i 80 GB dysk HDD, który za dopłatą mógł być wymieniony na 64 GB nośnik SSD. Wbudowany ekran posiadał przekątną 13,3 cala i oferował rozdzielczość 1280 x 800. MacBook Air oferował zaledwie jeden port USB 2.0 i ważył 1,36 kg.

Ze względu na niewielkie rozmiary oraz niską wagę MacBook Air zapoczątkował erę laptopów bez możliwości rozbudowy - większość podzespołów została wlutowana bezpośrednio w płytę główną.

W późniejszych latach MacBook Air stał się najtańszym podstawowym modelem laptopa Apple i zyskał niesamowitą popularność.

MacBook 2008

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Computerworld

Apple gruntownie odświeżyło MacBook'a zaledwie po dwóch latach. Komputer zyskał aluminiową obudowę i wielodotykowy gładzik. Zmiany te spowodowały, że nowy model zaczął wyglądać, jak mniejszy MacBook Pro z 2008 roku. W rzeczywistości po roku Apple zmodyfikowało nieco 13 calowego MacBook'a, który stał się częścią linii Pro.

Podczas premiery Steve Jobs chwalił się, że nowy MacBook jest najbardziej ekologicznym komputerem przenośnym na rynku, ponieważ spełnia wszystkie rygorystyczne normy środowiskowe Energy Star 4.0, EPEAT Gold i RoHS.

Podstawowy 13 calowy MacBook z aluminiową obudową był o 700 dolarów tańszy od MacBook'a Pro z 2006 roku i niemal natychmiast stał się hitem sprzedażowym. Apple zdecydowało się także na odświeżenie plastikowego MacBook'a.

MacBook Pro z wyświetlaczem Retina

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Computerworld

Przechodzimy już do bardziej współczesnych czasów. W 2012 roku firma Apple zaprezentowała zupełnie nowego MacBook'a Pro, który stał się cienkim i wydajnym laptopem dla profesjonalistów ze świetnym ekranem Retina o bardzo wysokiej rozdzielczości. Podczas premiery był to laptop z ekranem o najwyższej rozdzielczości, jaka była dostępna. Nowa konstrukcja była znacznie upodobniła się do MacBook'a Air, który w 2012 roku był już hitem sprzedażowym.

Podobnie, jak model Air, nowy Pro nie posiadał już napędu optycznego, a w standardzie zaoferowano dyski SSD. MacBook Pro z wyświetlaczem Retina nie oferuje możliwości montażu dysku HDD. Nazwa modelu znikła z dolnej ramki wyświetlacza i znalazła się na spodzie obudowy. MacBook Pro z lat 2012-2015 posiadł port HDMI oraz cieńszy port zasilania MagSafe drugiej generacji.

W 2012 roku, kiedy zaprezentowany został MacBook Pro Retina był on sprzedawany obok również odświeżonych modeli z klasycznymi wyświetlaczami (oczywiście w wyższej cenie). Od 2013 roku Apple przestało oferować zwykłe MacBook'i Pro (w ofercie pozostał jedynie 13 calowy model z procesorem Intel Core i5 3210M, 4 GB RAM oraz 500 GB dyskiem HDD). W 2015 roku pokazała się ostatnia generacja MacBook'a Pro z wyświetlaczem Retina wyposażona dodatkowo w gładzik z funkcją Force Touch.

MacBook (2015-2019)

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Computerworld

W 2015 roku na półki sklepowe powrócił MacBook. Niestety nie był to następca MacBook'a znanego z lat 2006-2010. Apple postanowiło wprowadzić nowy model z ekranem Retina, który będzie jeszcze mniejszy i lżejszy od i tak kompaktowego już modelu Pro. W rzeczywistości nowy MacBook zastąpił MacBook'a Air z matrycą o przekątnej 11,6 cala. Przez jakiś czas urządzenia te oferowane były w sprzedaży równolegle, ale później Air 11 został wycofany ze sprzedaży.

Dwunastocalowy MacBook był pierwszym modelem, który zaprojektował nowy język stylistyczny Apple. Ze względu na wymiary przeprojektowano klawiaturę i wprowadzono mechanizm motylkowy, który do dziś sprawia problemu i nie posiada najlepszej opinii wśród użytkowników.

Apple zastąpiło również porty MagSafe/USB/Thunderbolt jednym złączem USB Typu C. MacBook posiadał zaledwie jeden port USB Typu C, który wykorzystywany był zarówno do ładowania, jak i przesyłania danych oraz obrazu. Znalazło się także miejsce dla złącza Jack. Dzięki zastosowaniu mało wydajnego procesor Intel Core M możliwe było zrezygnowanie z aktywnego układu chłodzenia. Komputer sprzedawany był w trzech wersjach kolorystycznych. Apple oficjalnie wycofało go ze sklepów na początku lipca 2019 roku.

MacBook Pro 2016

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Computerworld

W 2016 roku minęło 25 lat, odkąd Apple pokazało pierwszego prawdziwego laptopa (Macintosh'a Portable pomijamy). W tym samym roku gigant z Cupertino zaprezentował najnowszą linię laptopów MacBook Pro na specjalnym wydarzeniu w październiku. Odświeżony model posiada jeszcze cieńszą i bardziej kompaktową obudowę, która coraz bardziej konkuruje z modelem Air. Dodatkowo zdecydowano się na usunięcie wszystkich potów i zastosowano od dwóch do czterech złączy USB Typu C ze zintegrowanym Thunderbolt 3.

Droższe modele (od lipca 2019 roku każdy) zamiast klawiszy funkcyjnych posiadają dotykowy ekran OLED nazwany Touch Bar, który wyświetla różnego rodzaju przyciski w zależności od aplikacji, z której korzysta użytkownik. Pojawił się również czytnik linii papilarnych Touch ID doskonale znany z iPhone'a, a powierzchnię gładzika zwiększono dwukrotnie. Wprowadzono klawiaturę motylkową drugiej generacji, a wyświetlacz Retina zaoferował wyższą jasność i jeszcze lepsze pokrycie kolorów.

Zmiany w środku objęły między innymi dyski SSD, które wykorzystują złącze PCI, ulepszone głośniki oraz nowe wersje kolorystyczne. Obecnie MacBook'a Pro można zamówić w klasycznym srebrnym odcieniu lub szarym Space Gray (Gwiezdna Szarość).

MacBook Pro (2017-2019)

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Computerworld

Od 2016 roku Apple cały czas sprzedaje ten sam model MacBook'a Pro z uaktualnionymi podzespołami, chociaż coraz częściej słyszymy informacje, jakoby firma przygotowywała zupełnie nowego 16 calowego MacBook'a Pro. Najnowsze obecnie dostępne w sprzedaży modele Pro posiadają procesory ósmej oraz dziewiątej generacji. Opcjonalnie w 15 calowym modelu można zamówić układ posiadający osiem rdzeni. Podstawowo każdy model posiada 8 GB pamięci operacyjnej. Najtańsze konfiguracje można rozbudować do 16 GB, a droższe nawet do 32 GB.

Nie zabrakło klawiatury motylkowej, dużego gładzika oraz klawiatury z Touch Bar i Touch ID, która od lipca 2019 roku dostępna jest również w najtańszym 13 calowym modelu.

MacBook Air (2018-2019)

Jak ewoluował Apple MacBook - najbardziej rozpoznawany laptop na świecie

Źródło: Computerworld

Najnowszy MacBook Air został wydany w 2018 roku. Apple postanowiło odświeżyć go już w 2019 roku, ale zmiany obejmują jedynie wyświetlacz z obsługą True Tone oraz obniżenie ceny. Model oferuje teraz ekran Retina, który jest jednak nieco gorszy od panelu stosowanego w modelach Pro, dwa porty USB Typu C z Thunderbolt 3 i Touch ID. Za wydajność odpowiada dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 ósmej generacji, który do pomocy posiada 8 GB RAM'u.

Nowy model posiada wygląd podobny do droższych MacBook'ów Pro i oferowany jest w trzech wersjach kolorystycznych. Ceny zaczynają się od 5499 zł.