Jak kameleon z pingwinem

Novell SUSE Linux 10 to nowa wersja jednej z najlepszych dystrybucji Linuksa. Firma zdecydowała się na udostępnienie edycji open source całości - SUSE Linux 10 OSS.

Można także wybrać wersję Novell SUSE Linux 10, wzbogaconą m.in. o dodatkowy zestaw oprogramowania, w tym m.in. Macromedia Flash Player, Adobe Acrobat Reader 7, RealPlayer 10 i środowisko Java. Co ciekawe, pakiet ten jest sprzedawany w wersji pudełkowej, a równocześnie dostępny jako niewygasająca wersja ewaluacyjna. Pakiet SUSE Linux 10 OSS dostępny jest wyłącznie w Internecie i pozbawiony wsparcia technicznego. Wersja instalacyjna SUSE Linux 10 zajmuje 5 krążków CD lub 1 krążek DVD 4,7 GB. Jeśli chcesz otrzymać pełny zestaw pakietów w wersji DVD, musisz kupić wersję pudełkową z dwuwarstwową płytą DVD. System dostępny jest w wersji 32- i 64-bitowej. Uwaga dla posiadaczy poprzednich dystrybucji SUSE Linux: słowo "Professional" na dobre usunięto z nazwy systemu. Firma Novell kieruje SUSE Linux 10 przede wszystkim do hobbystów i fanów Linuksa, jako podstawa rozwiązań biznesowych nadal polecana jest wersja 9 (SUSE Linux Enterprise Server 9).

Dystrybucja oprócz systemu operacyjnego zawiera ponad 4 tysiące pakietów oprogramowania open source. Zestaw programów w SUSE Linux 10 powinien wystarczyć nawet wymagającym użytkownikom. Po zainstalowaniu systemu otrzymujesz natychmiastowy dostęp do pakietu OpenOffice.org 2.0 (wersja Novell Edition), zestaw narzędzi graficznych z GIMP 2.2 na czele, aplikacje do nagrywania płyt CD/DVD. Grupa aplikacji internetowych została przygotowana bardzo dobrze: przeglądarka Mozilla Firefox (w środowisku KDE jest też Konqueror), komunikator Gaim, program pocztowy Evolution, czytniki RSS i grup dyskusyjnych. Jak przystało na Linuksa, pokaźna jest też liczba narzędzi programistycznych: bazy MySQL i PostgreSQL, serwer Apache, Eclipse 3.1, KDevelop 3.2.2, open source`owa wersja platformy .NET, czyli Mono. Z pewnością wystarczy to i początkującym, i zaawansowanym użytkownikom.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Instalacja jak marzenie

Instalacja systemu nie sprawi kłopotu nawet początkującym. Instalator dostępny jest w kilkudziesięciu wersjach językowych (w tym polskiej), znajomość języka angielskiego będzie potrzebna tylko w kilku pierwszych oknach. Jeśli chcesz przyspieszyć proces, pozostaw na twardym dysku miejsce na partycje linuksowe - przydzielenie partycji na system i plik wymiany (tzw. partycja swap) odbędzie się wówczas całkowicie automatycznie. Dopasowanie instalacji to zadanie dla doświadczonego użytkownika, początkujący może czuć się przytłoczony liczbą pakietów, które w dodatku powiązane są wielopoziomowymi zależnościami. Na szczęście program automatycznie dopasowuje zestaw pakietów wybrany przez użytkownika tak, aby wszystkie zależności były spełnione. Jeśli nie jesteś znawcą Linuksa, z powodzeniem możesz pozostać przy domyślnych ustawieniach.

W czasie instalacji należy wybrać graficzne środowisko pracy: KDE 3.4.2 lub Gnome 2.12, ustawienia regionalne program dopasuje sam na podstawie języka wybranego na początku. Standardowa instalacja SUSE Linux 10 z domyślnym zestawem pakietów zajmuje około 2,5 GB. Pierwsze wrażenia z użytkowania są bardzo pozytywne: system i aplikacje uruchamiają się błyskawicznie, dowolne działania użytkownika nie generują błędów, zarządzanie ustawieniami jest proste. Należy w tym miejscu wspomnieć o YaST2, czyli centrum kontrolnym systemu, służącym do podobnych celów, jak Panel sterowania w Windows. Za jego pomocą zainstalujesz nowe oprogramowanie, sprawdzisz działanie urządzeń, jest także narzędzie do zautomatyzowanej aktualizacji systemu operacyjnego.

Informacje: http://www.novell.pl