Jak korzystać ze smartfona jako hotspotu WiFi

Podłącz swój tablet (lub laptop) do smartfona i surfuj po internecie na dużym ekranie. W trwającym właśnie okresie wakacyjnym rozwiązanie to może być szalenie przydatne dla osób nie mających możliwości skorzystania z innej formy dostępu do globalnej sieci (domek w głuszy). W tym przewodniku dowiesz się jak wykorzystać smartfon do tego aby pełnił rolę przenośnego hotspotu WiFi.

Ekran smartfona jest zazwyczaj na tyle mały (wyjątkiem są tutaj fablety dysponujące ogromnymi wyświetlaczami), że przeglądanie na nim internetu nie jest zbyt wygodne (w przypadku mniejszych ekranów wręcz strasznie męczące). Dobra informacja jest taka, że możesz stworzyć z tego urządzenia przenośny hotspot WiFi i dzielić transmisję danych z innymi urządzeniami takimi jak tablety, czy laptopy. Taka konfiguracja nosi nazwę tethering i obecnie wiele smartfonów, niezależnie od platformy, z której skorzystają, pozwala na jej obsługę.

Co oznacza tethering dla smartfonów z Androidem, iOS, Windows Phone i BlackBerry?

Z metodą tethering masz do czynienia gdy zmienisz swój smartfon w przenośny hotspot WiFi i będziesz dzielił komórkowe połączenie transmisji danych. Gdy włączysz tę funkcję każde urządzenie dysponujące modułem WiFi będzie mogło połączyć się z internetem za pośrednictwem twojego smartfona.

Tethering oznacza to samo bez względu na platformę z jakiej korzysta twój smartfon. Jedyna różnica dotyczy tego, jak uruchomić tę funkcję.

Czy mój smartfon może pracować jako hotspot WiFi?

Nie wszystkie smartfony obsługują tethering, ale zdecydowana większość popularnych modeli (takich jak np. iPhone, Samsung Galaxy S3, Nokia Lumia 920 i BlackBerry Z10) na to pozwala. Nie zawsze musisz korzystać z łączności WiFi, aby dzielić połączenie internetowe telefonu: niekiedy będziesz mógł to uzyskać przez podłączenie laptopa (ewentualnie nawet tabletu) za pośrednictwem kabla USB. Kolejna możliwość to skorzystanie z łączności bezprzewodowej Bluetooth.

Niezależnie od metody połączenia ważne jest aby sprawdzić, czy operator pozwala na włączenie tetheringu na twoim urządzeniu. W niektórych przypadkach operator może spowodować, że w telefonie nie pojawi się odpowiednia opcja (np. w iPhonie funkcja Hotspot osobisty po prostu nie pojawia się w ustawieniach). W pozostałych przypadkach jest możliwe fizyczne skonfigurowanie tetheringu, lecz jeżeli jego wykorzystywanie nie jest dopuszczalne w twojej taryfie możesz otrzymać ostrzeżenie a nawet zostać odcięty od internetu za łamanie zasad.

Nie mogę korzystać z tetheringu na moim smartfonie. Jakie mam alternatywy?

Pierwsze i najbardziej oczywiste rozwiązanie to skorzystanie z oferty innego operatora lub taryfy, która pozwoli na przemienienie smartfona w hotspot WiFi. Może się to wiązać z dodatkowymi comiesięcznymi opłatami.

Jeżeli szykujesz się do kupna tabletu rozważ opcję wybrania modelu, który posiada moduły wspierające łączność 3G/4G. Jeżeli się na nią zdecydujesz pozostanie ci zainwestowanie w kartę SIM wykorzystywaną wyłącznie do komórkowych połączeń transmisji danych.

Kolejna opcja to zakup przenośnego hotspotu WiFi znanego jaki MiFi. Jest to mobilny router posiadający własne zasilanie. Po umieszczeniu w nim karty SIM można uzyskać połączenie z internetem, którym następnie można dzielić się z innymi urządzeniami.

Jak korzystać ze smartfona jako hotspotu WiFi

Przenośny router ZTE MF60