Jak korzystać ze starszych dodatków w nowej wersji programu pocztowego? (Thunderbird 3) - cz. 1

Thunderbird 3 daje się bezproblemowo zainstalować jak zwyczajną aktualizację, przejmuje nawet dotychczasowe ustawienia. Jednak niektóre z działających we wcześniejszej wersji dodatków odmawiają w nim posłuszeństwa. Jak rozwiązać ten problem?

Dokonując drobnych modyfikacji w kodzie aplikacji, możesz w wielu wypadkach korzystać z dodatków także w Thunderbirdzie 3. Niemniej jednak nie ma gwarancji, że opisana metoda zadziała z każdym dodatkiem. Niektóre, choć nieliczne rozszerzenia działają tylko w połączeniu ze starszą odsłoną Thunderbirda. W tym wypadku trzeba poczekać, aż zostanie wydana nowsza wersja zgodna z Thunderbirdem 3.

Etap 1. Zamknij okno Thunderbirda i otwórz katalog %Appdata%\Mozilla\Thunderbird\Profiles\ w oknie Eksploratora. Znajdziesz tu folder profilu o nazwie [ciąg_znaków].default, gdzie [ciąg_znaków] to nazwa folderu utworzona losowo w trakcie instalowania Thunderbirda.

Zobacz również:

  • Dodatek do Humankind jeszcze w styczniu. Co nowego?

Etap 2. W folderze profilu przeskocz do podfolderu Extensions. Każdy z zainstalowanych dodatków jest tu wyszczególniony jako oddzielny podfolder. Nazwy tych podfoderów odpowiadają z reguły nazwom poszczególnych dodatków. Jednak w wypadku starszych rozszerzeń, nazwa może składać się z bardzo długiego identyfikatora. Wówczas musisz otworzyć edytorem tekstowym zawarty w tymże katalogu plik Install.RDF i poszukać w nim nazwy dodatku. Zazwyczaj mieści się na samym początku dokumentu tuż za kluczem <em:name>.

(ciąg dalszy w następnej poradzie dnia)