Jak kupić PC? Wybierz sobie odpowiedni komputer

Przygotowaliśmy spis i krótkie informacje o każdym z dostępnych typów komputerów stacjonarnych, aby pomóc wybrać ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.


Dzisiejsze nowoczesne komputery stacjonarne oferują całe mnóstwo opcji: możesz się zdecydować na komputer, który będzie mieć gotową konfigurację albo możesz też w pełni przystosować swój nowy sprzęt do siebie krok po kroku, co wiąże się z wyborem spośród zawrotnej liczby komponentów. Wszystkie te składniki nie są teraz pakowane w beżowe skrzynki, ale w kolorowe opakowania, które mogą posiadać różne kształty, rozmiary i zróżnicowane nazwy, które zarazem są nie do rozszyfrowania.

Przytłoczony taką mnogością możliwości, będziesz musiał zawężać pole rozważanych do zakupu komputerów stacjonarnych, poprzez określenie celu używania komputera. Czy jesteś zapalonym fotografem, który szuka szybkiej, ale jednocześnie taniej platformy do edycji i obróbki zdjęć wysokiej rozdzielczości? Jeśli tak, to z pewnością korzystny okaże się zakup maszyny z dodatkową ilością pamięci operacyjnej oraz dedykowaną kartą graficzną. Jeśli natomiast zebrałeś dużą kolekcję multimediów i poszukujesz taniego i kompaktowego rozwiązania, żeby połączyć to z telewizorem wysokiej rozdzielczości, to komputer kompaktowy, który jest przystosowany do udostępniania multimediów oraz ich odtwarzania, może być najlepszym rozwiązaniem.

Zobacz również:

  • Czy warto już kupić smartfon z elastycznym ekranem?
  • Rossmann: elektronika i małe AGD - co warto kupić? [17.09.21r.]

Niezależnie od potrzeb, na pewno znajdziesz komputer stacjonarny, który spełni Twoje wymagania cenowe i oczekiwania.

Komputery stacjonarne można podzielić na trzy główne kategorie. Każda z nich posiada własny przedział cenowy i wydajnościowy: komputery kompaktowe, komputery wszystko-w-jednym oraz klasyczne komputery typu tower (które podzielimy na trzy kolejne sekcje: budżetowe, popularne oraz wydajnościowe). Każdy z rodzajów maszyn ma swoje plusy oraz minusy, a wybierając ten odpowiedni, najlepiej kierować się celem jego użycia.

Kiedy już wybierzesz odpowiednią kategorię komputera, nasz poradnik o zakupie komputerów, w którym wyjaśniamy niuanse specyfikacji, pomoże wybrać maszynę, która dostarczy odpowiedniej mocy i pozostanie nadal w ramach ustalonego budżetu. A kiedy będziesz gotów do zakupu, sprawdź nasz poradnik jak kupować i znajdź rady, które pomogą zdobyć większość inwestycji i nie dać się nabrać.

Komputery kompaktowe, zwane też mini-PC

Jako najmniejszy członek rodziny komputerów stacjonarnych, komputery kompaktowe często pomijają pewne dodatkowe cechy i możliwości, aby dostarczyć moc obliczeniową w małym opakowaniu. Połączenie energooszczędnych komponentów, cichej pracy i małych rozmiarów tworzy z komputerów kompaktowych idealny wybór dla osób, które pragną nieuciążliwej maszyny. Typowy koszt komputera kompaktowego wynosi około 400-1600 złotych, ale cena może wzrosnąć, jeśli chcesz dodać opcje rozszerzeń.

Mini-PC są zazwyczaj wyposażone w notebookowe lub netbookowe komponenty, jak na przykład procesory serii Intel Atom. Ogranicza to ich użyteczność w zadaniach, które wymagają dużej mocy obliczeniowej procesora, ale przekłada się na cichą i energooszczędną pracę. Nie wszystkie komputery kompaktowe są sobie równe, więc zwracaj uwagę na specyfikację sprzętową podczas dokonywanych zakupów. Niektóre z mini-PC są konfigurowane jako możliwe najtańsze w tym przedziale cenowym, inne natomiast wykorzystują potencjał do granic możliwości, aby uzyskać jak najwyższą wydajność systemu kompaktowego.

Jak kupić PC? Wybierz sobie odpowiedni komputer

Acer Aspire Revo R3610

Większość komputerów kompaktowych posiada zintegrowaną kartę graficzną. W niektórych przypadkach (zależnie od użytego typu procesora oraz zintegrowanego chipsetu graficznego) wszystko, co jest bardziej skomplikowane od prostej gry przeglądarkowej napisanej we Flashu, stanie się niegrywalne, ale możesz być w stanie utworzyć odpowiedni system do wyświetlania takich mediów z użyciem zintegrowanej grafiki firmy Intel. Maszyny wyposażone w platformę nVidia Ion zazwyczaj kosztują dużo więcej. Granie na nich nadal nie jest opcją, ale odtwarzanie plików wideo w rozdzielczości 1080p jak najbardziej, niezależnie czy odtwarzasz je z komputera czy z sieci Internet.

Kiedy będziesz przeglądać mniejsze komputery stacjonarne, zwróć uwagę na porty wyjściowe. Im mniejszy komputer, tym mniej cech dodatkowych możesz się spodziewać, dotyczy to również mniejszej ilości możliwych połączeń komputera. Otrzymasz jednak na pewno jedno wyjście wideo w formacie VGA i (średnio) sześć portów USB 2.0, dodatkowo wiele mini-PC oferuje również wyjście HDMI - rzecz niezbędną do połączenia w system kina domowego. Typowy dysk twardy w tej rodzinie komputerów stacjonarnych ma pojemność około 320GB, jednak częste są również te o pojemności 250GB, a spotykane nawet dyski o pojemności 1TB (jednak należy liczyć się z dodatkową opłatą).