Jak kupić drukarkę? Poradnik dla każdego

Na rynku znaleźć można wiele modeli drukarek różniących się od siebie wyglądem, charakterystyką i przeznaczeniem. W naszym artykule "Jak kupić drukarkę? Poradnik dla każdego" opisujemy główne typy drukarek i doradzamy na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę i jak wybrać model najlepiej dostosowany do swoich potrzeb.


Nie wiesz jak kupić drukarkę? Musisz podjąć pewne decyzje poprzez odpowiedzi na najważniejsze pytania. Potrzebujesz głównie wydruków czarno-białych czy również kolorowych? Czy preferujesz technologie laserową, opartą o diody LED czy któryś z typów atramentowych? A co z dodatkami, jak możliwość łączenia się drukarki z siecią bezprzewodową czy wielofunkcyjnymi cechami kopiarki, skanera czy nawet faksu? Wybory będą zależeć głównie od przeznaczenia drukarki, ilości drukowanych stron, osób trzecich korzystających z niej oraz, przede wszystkim, od kwoty, którą planujesz wydać - zarówno na samą drukarkę, jak i na materiały eksploatacyjne, jak na przykład zapasowy tusz czy toner.

Postaramy się wszystko wyjaśnić. W tym artykule odpowiemy na pytanie "jak kupić drukarkę", opiszemy główne typy dostępnych drukarek, żebyś wiedział, jakimi opcjami dysponujesz.

Jak kupić drukarkę sieciową?

Najnowszy kierunek rozwoju w drukowaniu nie ma wiele wspólnego z samym procesem drukowania, ale skupia się na nowych aplikacjach internetowych, które są z nimi połączone. HP oraz Lexmark są dwoma pierwszymi graczami na tej płaszczyźnie. Aplikacje internetowe mogą być użyteczne lub zabawne, a kilka z nich może nawet usprawnić proces drukowania. Upewnij się tylko, że nadal lubisz znajdującą się obok drukarkę tak samo, jak aplikacje.

Drukarki HP, które posiadają opcję łączenia się z Internetem, pozwalają na dostęp do poszerzającej się cały czas kolekcji aplikacji pracujących w tak zwanej chmurze. Wszystkie aplikacje dostępowe zostały opracowane przez HP i skupiają się na udostępnianiu materiałów do wydruku. Aplikacje skierowane do zastosowania w domu umożliwiają wydruk: kartek z życzeniami, papieru ozdobnego, biletów do kina i kuponów, a nawet znaczków. Dzieci natomiast mogą wydrukować sobie puzzle, wycinanki, czy też opowiadania. Możesz też zdecydować się na druk wybranych materiałów z głównych źródeł, jak MSNBC czy USA Today, map pobranych z Mapquest oraz Google Maps, a nawet zdjęć z popularnych stron, jak Picasa czy Facebook.

HP oferuje również opcję nazwaną ePrint, która pozwala na wysłanie wiadomości pocztą elektroniczną e-mail bezpośrednio do drukarki, która obsługuje ten standard, i drukowanie na niej bez konieczności instalowania niezbędnych sterowników czy nawet podpinania jej do konkretnego komputera. Niektóre z drukarek oferowanych przez HP, jak na przykład Photosmart eStation All-In-One, posiadają odłączany panel sterowania, kótry obsługiwany jest przez system operacyjny Android i umożliwia przeglądanie stron internetowych oraz zarządzane drukarką wraz z jej aplikacjami. Nie zaoszczędzisz ani papieru, ani atramentu korzystając z drukarek HP z obsługą Internetu, ale dzięki nim możesz znacząco uprościć życie w domu.

Drukarki firmy Lexmark zagłębiają się w sieć Internet dzięki opracowanej przez firmę technologii SmartSolutions i programowalnym aplikacjom, które pozwalają na niemal wszystko, począwszy od automatyzacji zadań (jak skanowanie i przesyłanie faktur za pomocą poczty elektronicznej do księgowego), aż do wchodzenia na strony internetowe i skanowania dokumentów do Twojego konta Evernote lub uzyskiwanie danych z czytnika RSS strony z wiadomościami. Duży wyświetlacz LCD stosowany w nowszych modelach drukarek Lexmark może służyć do sprawdzania wiadomości, pogody czy nawet kont w serwisach Facebook i Twitter, sprawiając tym samym, że drukarka staje się prawdziwie multimedialnym urządzeniem. I, w przeciwieństwie do urządzeń HP, Lexmark nie zmusza do drukowania, aby korzystać z tych funkcji.

Funkcje bazujące o dostęp do sieci Internet w najnowszych drukarkach mogą pozwolić na lepszą kontrolę drukarki lub zwiększyć jej codzienną użyteczność. Czy jest to coś, czego potrzebują wszyscy? Na razie jest to bardziej udogodnienie niż niezbędność, ale patrząc na to bardziej perspektywicznie, to jest dobrym pomysłem, aby drukarki robiły coś więcej poza zwyczajnymi wydrukami, ponieważ drukowanie powoli staje się niestylowe.

Spojrzenie na typy drukarek

Głównymi typami dostępnych na rynku drukarek są: stałoatramentowe, atramentowe, laserowe oraz LED (które są bardzo podobne). Drukarki fotograficzne stosują mniej powszechną technologię, polegającą na termosublimacji, czyli wykorzystaniu ciepła do przeniesienia barwnika.

Drukarki atramentowe: drgania i koszty

Jak kupić drukarkę? Poradnik dla każdego

Jak wybrać drukarkę - Lexmark Z2420

Drukarki atramentowe rozpryskują atrament poprzez mikroskopijnie małe otwory w głowicy i w ten sposób tworzą obraz. Głównym powodem, aby wybrać drukarkę atramentową, jest jakość wydruku zdjęć: drukarki atramentowe są nadal najlepsze w równym mieszaniu kolorów. W innymi celach, w których możesz wykorzystać kolorowe wydruki - broszurach, zaproszeniach, itp. - pozostałe typy drukarek okazują się równie dobre. W teście kolorowych drukarek laserowych przedstawiliśmy kilka, które mogą śmiało rywalizować z jakością drukowanych zdjęć oferowaną przez drukarki atramentowe, ale w większości są to produkty wysokiej jakości i zorientowane na prace graficzne. Jeśli potrzebujesz urządzenia kompaktowego i dedykowanego to zdjęć, to powinieneś rozejrzeć się za specjalnym i dedykowanym sprzętem, jak na przykład drukarki sublimacyjne.

Innym powodem, dla którego warto wybrać drukarki atramentowe, jest możliwość drukowania różnych rodzajów dokumentów. Wiele modeli drukarek atramentowych może zostać wykorzystana do naniesienia obrazu na specjalnie przygotowane płótno, inne umożliwiają wydruk plakatów lub wykorzystanie innych rozmiarów papieru.

Więcej szczegółowych informacji o konkretnych modelach odnajdziecie w naszych testach dla jednofunkcyjnych drukarek atramentowych oraz dla wielofunkcyjnych.

Drukarki atramentowe: prędkość i jakość wydruku będzie się różnić

Jak kupić drukarkę? Poradnik dla każdego

Jak wybrać drukarkę - Ricoh Aficio GX5050N

W przypadku atramentu wszechstronność została okupiona prędkością: większość drukarek atramentowych posiada małą do średniej prędkości drukowania. Modele nastawione na zastosowania biznesowe oferują zazwyczaj większą prędkość wydruku od modeli domowych.

Jakość wydruku, jaką uzyskasz z drukarki atramentowej, będzie różna i zależna od zastosowanego typu papieru. Drukarki atramentowe zostały znacząco usprawnione przez ostatnie lata, ale niektóre modele nadal drukują szary i niewyraźny tekst lub ziarnisty i źle barwiony obraz na zwykłym papierze. Taki efekt może być do zaakceptowania, jeśli chodzi o szkolne sprawozdanie czy ulotki, ale nie w celach biznesowych. A zakup specjalnego papieru, aby zapewnić odpowiednią jakość zwiększa koszty wydruku jednej strony.

Również rodzaj stosowanego atramentu może negatywnie odbić się na jakości wydruku. Bazujący na rozpuszczalniku i barwnikach (kolorowym tuszu) atrament, jak akwarela używana w malarstwie, jest najlepszy do mieszania kolorów, ale kosztem tego jest precyzja przy druku tekstu oraz linii. Atrament bazujący na pigmencie - cząsteczkach koloru zawieszonych w płynie - pomoże w uzyskaniu ostrego i wyraźnego tekstu oraz linii, ale kolory uzyskanie przez zmieszanie barw podstawowych z takiego tuszu będą wyglądać gorzej od tych, które uzyskamy z atramentu bazującego na rozpuszczalniku. Zazwyczaj drukarki dedykowane do pracy graficznej i zdjęć będą używać atramentu opartego o barwnik, natomiast te przeznaczone do zastosowań biznesowych skupią się na wykorzystaniu atramentów pigmentowych. Niektóre typy drukarek oferują możliwość wykorzystania obu: bazującego na pigmencie do druku tekstu oraz bazującego na barwniku do wykorzystania przy drukowaniu grafiki.

Koszty atramentu: przelicz i nie daj się nabrać

Jak kupić drukarkę? Poradnik dla każdego

Jak wybrać drukarkę - Sagem Agfa AP 2700

Z powodu zastępczych tuszy do kolorowych wydruków, druk atramentowy może być bardzo drogi. Oszczędne drukowanie może okazać się tutaj kluczowe.

Niskiej jakości drukarki atramentowe korzystają z trójkolorowych pojemników z tuszem, głównie zawierających w jednym kolory: cyjankowy, magenta oraz żółty. Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ w przypadku wyczerpania się jednego z kolorów jesteś zmuszony wymienić wszystkie trzy, czyli cały cartridge.

Drukarki atramentowe, które umożliwiają wykorzystanie osobnych wkładów dla każdego koloru są o wiele bardziej opłacalne. Również modele, które posiadają oddzielony od głowicy zbiornik z atrament mogą pomóc w oszczędnościach. Niektóre drukarki mają możliwość instalacji większych pojemników z tuszem, co pozwala obniżyć koszty jednej strony w porównaniu z pojemnikami o standardowej pojemności. Jeśli jednak drukujesz stosunkowo niewiele, to posiadanie dużego i zarazem drogiego pojemnika z tuszem uwięzionego w drukarce nie będzie najlepszym rozwiązaniem ani dla Ciebie, ani dla atramentu.