Jak kupić laptopa? Poradnik dla każdego

Nie wiesz jak kupić laptopa i na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę podejmując ostateczną decyzję o zakupie? W naszym artykule "Jak kupić laptopa? Poradnik dla każdego" znajdziesz proste porady dotyczące właściwego doboru specyfikacji technicznej dowolnego laptopa.


Polecamy:

  • PC World Testy - notebooki

  • PC World Notebooki - centrum tematyczne

Zobacz także:

Jeśli nie wiesz jak kupić laptopa, to powinieneś najpierw dowiedzieć się wszystkiego o doborze właściwej specyfikacji technicznej tego urządzenia. Aktualnie kupując laptopa trzeba wybrać jego konfigurację z rozlicznych opcji w zakresie procesorów, RAMu, kart graficznych, matryc LCD i innych elementów. Dobór komponentów to ważny krok, bo jeżeli nie zrozumiesz specyfikacji laptopa i wybierzesz po prostu najtańszy model, to możesz przypadkiem kupić urządzenie, które nie będzie spełniało Twoich oczekiwań. W artykule w prosty sposób wytłumaczymy podstawową specyfikację techniczną dowolnego laptopa.

Jak kupić laptopa - dobór procesora (CPU)

Procesor (CPU) jest sercem laptopa. Ten podzespół jest odpowiedzialny za działanie systemu operacyjnego oraz każdej aplikacji, która jest uruchamiana na komputerze. Szybszy procesor sprawi, że obsługa programów będzie przebiegać szybciej. Niestety, zazwyczaj oznacza to również, że długość pracy laptopa na baterii ulegnie skróceniu. Szybszy procesor przeważnie oznacza również, że laptop będzie droższy.

Praktycznie każdy z laptopów oferowanych dziś na rynku posiada procesor AMD lub Intel. Pierwszym wyborem przed którym stoi klient jest więc zdecydowanie się na jedną z tych platform.

Jeżeli kupujesz netbooka, jesteś odgórnie ograniczony do procesorów Intel Atom. Choć na rynku można spotkać wiele modeli tych układów, to nie napotkasz żadnych znaczących różnic w osiągach pomiędzy nimi. Fakt jest taki, że nawet najnowszy dwurdzeniowy Atom N550 nie grzeszy prędkością wykonywania operacji, a wyposażony w niego netbook i tak nie będzie wyczuwalnie szybszy od poprzedniej platformy.

Większe komputery przenośne wykorzystują procesory Intel bądź AMD o niskim napięciu. Tego typu układy są najczęściej dwurdzeniowymi procesorami, które są całkiem podobne do procesorów wykorzystywanych w konstruowaniu normalnych laptopów. Zasadnicza różnica polega na tym, że pracują w niższych prędkościach procesora (na przykład 1,2GHz zamiast 2,1GHz). Wiele procesorów - zbyt wiele, aby je wszystkie wymieniać - należy do tej grupy.

Podczas podejmowania decyzji o zakupie laptopa warto postępować według dwóch prostych reguł: "im więcej pamięci podręcznej cache tym lepiej" oraz "im wyższa prędkość procesora tym lepiej" (choć wiąże się to z większym zużyciem baterii). Procesory AMD są generalnie tańsze od procesorów Intela, lecz są również troszkę wolniejsze. Warto także zauważyć, że niektóre netbooki są wyposażone w procesory o normalnym napięciu, co znacznie przyspiesza ich pracę, jednak okupują to dużo krótszym czasem pracy na baterii.

Laptopy uniwersalne oraz takie, które zastępują klasyczne komputery stacjonarne, zawierają tak dwu-, jak i czterordzeniowe procesory pracujące w całym wachlarzu prędkości. Procesory Intel Core i3 oraz Core i5 są wystarczające dla większości użytkowników. Uwierzcie, że tylko osoby naprawdę wymagające czterordzeniowych procesorów (na przykład do kodowania wideo, zabawy w gry komputerowe, czy też używania programów inżynieryjnych) chciałyby mieć u siebie procesor Core i7. Przy wyborze procesora w tej kategorii w dalszym ciągu obowiązuje zasada o cache (im więcej tym lepiej) oraz zasada o prędkości (również im więcej tym lepiej), ale warto pamiętać, że jakikolwiek procesor szybszy niż 2,0GHz jest wystarczająco szybki, aby obsłużyć większość podstawowych czynności, jak odtwarzanie muzyki, przeglądanie stron internetowych, zabawa w gry przeglądarkowe, oglądanie filmów czy obsługa poczty elektronicznej.

Podczas swoich zakupów z pewnością znajdziesz również laptopy wyposażone w procesory AMD (Athlon II, Turion II oraz Phenom II). AMD poczyniło wszelkie kroki, by nadgonić swoją konkurencję z Intela, ale w dalszym ciągu ich procesory są delikatnie wolniejsze i powodują nieco większe zużycie baterii od konkurenta. Plusem jest to, że laptopy w nie wyposażone często należą do grupy tych nieco tańszych urządzeń.

Jak kupić laptopa - karta graficzna

Apple MacBook Pro

Apple MacBook Pro

Karta graficzna (GPU) w laptopie jest użyteczna nie tylko do gier. Ten kawałek krzemu jest odpowiedzialny za wszystko, co widzisz na monitorze, od trójwymiarowych gier do podstawowego widoku pulpitu. Dla wielu użytkowników może być ważne, że wiele kart graficznych potrafi np. znacząco przyspieszyć dekodowanie wideo. Z najnowszą wersją Adobe Flash i odpowiednią kartą graficzną, wideo w Internecie z Hulu czy YouTube będzie odtwarzane dużo płynniej i będzie wyglądało dużo ładniej (w szczególności, jeśli chcesz kupić netbooka lub przenośny komputer ze słabszym procesorem).

W większości laptopów mamy wybór pomiędzy kartami zintegrowanymi (od Intela bądź AMD) lub dedykowanymi procesorami grafiki (od Nvidia albo AMD). Karty zintegrowane są wbudowane w chipset systemu ("drogówka" komputerowa kontrolująca przepływ danych) lub, w przypadku nowszego sprzętu, wbudowane bezpośrednio w procesor. Tego typu zintegrowane grafiki współdzielą pamięć systemową z procesorem. Dedykowane karty graficzne mają swoje własne procesory, które są przyporządkowane grafice i mają swoją indywidualną pulę pamięci, czego rezultatem jest dużo większa wydajność.

Nokia Booklet 3G

Nokia Booklet 3G

Zintegrowane karty graficzne Intela są generalnie dość słabe. Układy te nie najlepiej współpracują z grami 3D, a dekodowane przez nie wideo nie jest najwyższej jakości. Warto tu jednak podkreślić, że Intel celuje w dramatyczną poprawę swoich produktów tej kategorii już w 2011 roku. Karty graficzne wbudowane w procesory Core i3 oraz i5 są dużo lepsze niż wcześniejsze karty zintegrowane, aczkolwiek w dalszym ciągu dzieli je olbrzymia luka w stosunku do kart dedykowanych Nvidia lub AMD.

Reasumując: jeśli chcesz kupić laptopa, na którym będziesz często grać, to lepszym wyborem będzie karta dedykowana. W trakcie zakupów znajdziesz wiele kart grafiki, spośród których można wybierać. Generalnie warto zapamiętać, że Radeon 5000 Series od AMD będzie szybsze niż porównywalny model serii 4000, zaś Nvidia 400 Series będzie szybsza od porównywalnego modelu serii 300. W każdej serii sprawdza się zasada, im droższy model, tym szybszy. Na przykład: ATI Mobility Radeon HD 5850 jest szybszy niż Mobility Radeon 5650, a Nvidia GeForce 435M jest szybsza niż GeForce 420M.

Jak kupić laptopa - RAM

Pamięć operacyjna w laptopie jest tak samo ważna, jak w przypadku standardowego komputera stacjonarnego. W zasadzie, jako iż dyski twarde w laptopach mają tendencje do bycia nieco wolniejszymi od swoich odpowiedników do komputerów stacjonarnych, może być nawet ważniejsza. W końcu im więcej laptop posiada pamięci RAM, tym rzadziej potrzebuje dogrywać dane z dysku twardego. Dobrym pomysłem jest wziąć 4GB RAM, jeżeli tylko mamy taką opcję. Powyżej tej ilości korzyści są raczej minimalne, a koszt dodania dodatkowych kości RAMu dosyć wysoki.

Pamięci RAM, z którymi spotykamy się w laptopach aktualnie to najczęściej DDR3, które są szybsze od DDR2 - pamięci, która spotykamy w laptopach sprzed roku. Zobaczysz również, że prędkość zegara RAM jest bardzo często wymieniona wśród specyfikacji technicznych, taka jak 667MHz, 800MHz czy 1066MHz; im większa liczba, tym szybszy RAM. Generalnie wydaj pieniądze na 4GB pamięci operacyjnej i nie martw się o jej prędkość w pierwszej kolejności - jeżeli masz do wyboru 4GB RAMu o prędkości 800MHz i 2GB o prędkości 1066MHz, to kup 4GB nieco wolniejszej pamięci. Dostaniesz więcej wydajności po nieco niższej cenie.

Jak kupić laptopa - wyświetlacz

Wielkość wyświetlacza zależy od tego jakiego laptopa chcesz kupić. Z definicji netbooki mają dużo mniejsze monitory niż laptopy zastępujące komputery stacjonarne. Stąd zostaje kilka dodatkowych czynników do rozważenia: rozdzielczość ekranu, podświetlenie LED oraz połyskująca lub powłoka anty-refleksyjna.

Asus G60J

Asus G60J

Rozdzielczość ekranu jest miarą tego, jak wiele pikseli znajduje się na ekranie, pionowo i poziomo. Przykładowo Netbook z 10 calowym ekranem może mieć rozdzielczość 1024 na 600 bądź 1366 na 768; w takim wypadku wielkość ekranu jest taka sama, ale druga wersja będzie zawierała więcej pikseli na tej samej powierzchni. Daje to użytkownikowi więcej miejsca na pulpicie, pokazuje większą powierzchnię stron internetowych itp.

Z drugiej strony wyższa rozdzielczość powoduje, że wyświetlane elementy pulpitu są mniejsze, co może być wadą, jako że są słabiej widoczne. Większość użytkowników preferuje dużą rozdzielczość, ale możesz chcieć sprawdzić jaka opcja bardziej Ci pasuje po prostu patrząc na dwa różne wyświetlacze.

Wiele laptopów posiada podświetlenie matrycy LED. Panele podświetlane tą metodą są dużo bardziej wydajne pod kątem energii, zatem bateria starcza na dłużej. Podświetlenie LED jest coraz bardziej popularne, zatem w większości modeli będzie ono przynajmniej w formie opcji.

Zauważysz również, że część laptopów będzie miała bardzo świecący i błyszczący wyświetlacz, podczas gdy inne będą miały miękkie, matowe monitory. Błyszczące matryce zdecydowanie generują mocniejsze, bardziej jaskrawe światło, ale również łatwiej przepuszczają światło z zewnątrz. Rezultatem jest to, że monitory z błyszczącym wykończeniem mają lepszy kontrast i jasność. Matowe wykończenie może powodować mniejszy kontrast, ale generują dużo mniej jaskrawe światło. Jeżeli cel prezentu będzie używał laptopa na dworze lub w bardzo jaskrawo oświetlonych pomieszczeniach, wtedy należy wystrzegać się połyskujących wyświetlaczy.

Ekrany dotykowe zaczynają pojawiać się w niektórych notebookach. Znalezienie takiej maszyny może w dalszym ciągu nastręczyć trudności w związku z rzadkością ich występowania. Jeżeli planujesz dodać taką opcję do prezentu, należy liczyć się z tym, że cena takiego laptopa dosyć gwałtownie wzrośnie.

Jak kupić laptopa - łączność

Dell AlienWare M15x

Dell AlienWare M15x

Każdy laptop, od netbooka po notebook pełnej krwi, zawiera możliwość podłączenia się do sieci bezprzewodowej. Standardem najczęściej spotykanym w kawiarniach, na lotniskach, w hotelach jest Wi-Fi 802.11g. Dobra wiadomość. Naprawdę ciężko byłoby kupić laptopa w dzisiejszych czasach, który tego standardu by nie obsługiwał.

Jeżeli chcesz często łączyć się do sieci lokalnej, musisz mieć pewność, że laptop będzie miał złącze Ethernet - większość aktualnie produkowanych je posiada, lecz niektóre jednak nie. Standardem aktualnie jest gigabitowy Ethernet, jako że niektóre laptopy mają wolniejsze złącza (ograniczone do 100 MB/s) nie jest to specjalny problem. Nie jest dopóki obdarowany nie potrzebuje konkretnego gigabitowego łącza do przesyłania dużych ilości danych, filmów itp. Jeśli jednak nie wiesz, czy posiada dostęp do gigabitowej sieci nawet się nie przejmuj tym czynnikiem.

Wiele laptopów zawiera również Bluetooth, który naprawdę jest świetny w przypadku korzystania z bezprzewodowych myszy, klawiatur, słuchawek, czy też do zarządzania zasobami telefonu komórkowego. Podczas zakupów warto zainteresować się czy urządzenie obsługuje tę technologię.

Jak kupić laptopa - napęd optyczny

Większość laptopów tzw. uniwersalnych ma wmontowany napęd optyczny, podczas gdy większość netbooków nie. Wszystkie napędy optyczne występujące w laptopach teraz mają możliwość odtwarzania i nagrywania DVD. Niektóre laptopy posiadają również możliwość odtwarzania Blu-ray. Nagrywarki Blue-ray jednak pozostają, póki co, rzadkością i bardzo obciążają kieszeń. Nie przejmuj się za bardzo osiągami napędów optycznych (wyrażanych na przykład jako 8X) dopóki adresat prezentu nie nagrywa płyt nałogowo.

Jeżeli laptop nie posiada napędu optycznego a osoba, dla której ma być prezent posiada oprogramowanie na płytach CD czy DVD, dobrym pomysłem może być dokupienie zewnętrznego napędu DVD. Ich ceny nie są zbyt wysokie. Podłącza się je bezpośrednio do laptopa za pomocą złącza USB, zatem najprawdopodobniej nie będą potrzebowały dodatkowego źródła zasilania.

Jak kupić laptopa - przestrzeń dyskowa

Sony VPC-Y11S1E

Sony VPC-Y11S1E

Przestrzeń dyskowa w laptopie jest tak samo cenna, jak w komputerze stacjonarnym. Netbooki zwykle nie posiadają więcej niż 500GB przestrzeni dyskowej, jednak bardzo często spotyka się dużo mniej. Laptopy zastępujące komputery stacjonarne posiadają do 1TB miejsca na dyskach. Zobaczysz, że dyski będą charakteryzowane przez takie opisy jak: 4200 rpm, 5400 rpm czy 7200 rpm i jest to nic innego, jak informacja o prędkości, z jaką kręcą się talerze wewnątrz dysku (obroty na minutę).

Generalnie im szybszy dysk, tym szybciej transferuje i wyszukuje dane, co oznacza szybsze kopiowanie, uruchamianie aplikacji, uruchamianie systemu. Jeżeli osoba otrzymująca prezent zamierza przechowywać duże ilości zdjęć, muzyki czy filmów wideo, będziesz chciał żeby dysk w laptopie był największy z możliwych.

Niektóre laptopy mają opcję wyposażenia ich w SSD (solid-state drive) zamiast standardowego dysku twardego. Dyski SSD kosztują dużo więcej i mają dużo mniejszą przestrzeń niż normalne magnetyczne dyski, są jednak dużo szybsze, bardziej wydajne i dużo bardziej wytrzymałe, jako że nie posiadają żadnych części ruchomych. Wiele z dysków tego typu jest również dużo bardziej wydajna energetycznie, zatem baterie laptopa wytrzymają dłużej. Jednak zapłacisz za nie bardzo dużo i dostaniesz dużo mniej przestrzeni dyskowej.

Uwaga! Jeżeli chcesz sprawdzić wyniki testów laptopów z naszego Laboratorium PC World, to, wejdź na stronę "Testy: komputery przenośne".