Jak kupić laptopa? Poradnik dla każdego - porady dotyczące kupna

Weź nasze porady ze sobą, jeśli wybierasz się do sklepu, aby kupić laptopa dla siebie, albo na prezent.


Polecamy:

  • PC World Testy - notebooki

  • PC World Notebooki - centrum tematyczne

Zobacz także:

Do teraz, mamy przynajmniej taką nadzieję, przeczytałeś już dwa pozostałe nasze poradniki dla każdego "Jak kupić laptopa?". Zatem wiesz już czego spodziewać się po kategoriach laptopów, jak również po ich specyfikacjach technicznych.

Jesteś zatem gotowy iść i kupić laptopa, i możliwe, że już teraz zawęziłeś wybór do kilku modeli patrząc na nasze testy laptopów. Czas na zakupy! Przed wydaniem pieniędzy zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi kupna.

Jak kupić laptopa? - Spróbuj zanim kupisz

Wielu ludzi wybiera zakup w Internecie, gdzie najczęściej mamy do czynienia z większym wyborem, jak również niższymi cenami. No i bardzo dobrze, ale jednak nie należy kupować nowego komputera, jeżeli się go nie widziało w rzeczywistości, a przynajmniej należy unikać tego typu zakupów. Spisz sobie kilka modeli, które Cię interesują, razem z dodatkowymi notatkami dlaczego to właśnie te konkretne modele zwróciły Twoją uwagę i udaj się do sklepu ze sprzętem niedaleko miejsca zamieszkania. Sprawdź czy w sklepie są modele, które Cie zainteresowały, albo bardzo zbliżone tego samego producenta. Wypróbuj klawiaturę - czy łatwo się na niej pisze? Czy ciężko korzystać z touchpada? Czy ekran wygląda dobrze? Jeżeli ekran jest połyskliwy porównaj sobie go z modelami o matowym, antypoblaskowym wykończeniu.

Podnieś laptopa, którego chcesz kupić i po prostu sprawdź ile waży. Zamknij pokrywę i zobacz czy zmieści się do wybranej torby (nie wkładaj go do fizycznie do torby oczywiście, chyba, że chcesz mieć na głowie ochronę sklepu). Weź pod uwagę, że wiele laptopów w sklepach ma wyjętą baterię, co znacząco wpłynie na masę sprawdzanego sprzętu.

Kiedy przekonasz się do laptopa, którego chciałeś kupić (czy też zbliżonego modelu) i nabierzesz pewności, że to właśnie ten - idź do domu i kup go online. Jeżeli chcesz go kupić w dużym sklepie wielobranżowym, zapytaj sprzedawcę, czy nie ma jakichś nadchodzących wyprzedaży, albo przynajmniej przejdź się po różnych sklepach i porównaj ceny.

Jak kupić laptopa? - Potrzeba więcej RAMu? Zrób to sam

Jak kupić laptopa? Poradnik dla każdego - porady dotyczące kupna

Dell AlienWare M15x

Powiedzmy, że laptop, który chcesz kupić ma 2GB RAM, ale można tę ilość rozszerzyć do 4GB. Możesz zaoszczędzić nieco pieniędzy jeżeli sam rozszerzysz ilość RAM w notebooku, zamiast kupować opcję rozszerzoną od producenta. Sprawdź jak wiele kosztuje maszyna z 4GB i porównaj tę cenę z kupnem normalnej wersji 2GB i dodatkową ceną 2GB RAM, że tak to ujmę, luzem. Pamiętaj jednak by dowiedzieć się, czy aby na pewno w ten sposób nie stracisz gwarancji na sprzęt (część laptopów nie ogranicza gwarancji do nieotwierania obudowy).

Jak kupić laptopa? - Dowiedz się jakie akcesoria mogą Ci się przydać

Jeżeli będziesz potrzebował zapasowej baterii, wybierz taką, która będzie działała z konkretnym, wybranym przez Ciebie laptopem. Nie najgorszym pomysłem jest kupno baterii od razu z laptopem, na przykład w trakcie zakupów przez Internet, możliwe, że taka bateria będzie oferowana jako dodatkowa opcja. Uważaj jednak, jeżeli kupujesz baterię z rynku wtórnego, bądź od innego producenta niż producent samego laptopa; niektóre baterie mają kuszące ceny, lecz niestety przechowują znacznie mniej prądu, niż mogłoby się wydawać. Czytaj recenzje użytkowników i komentarze w Internecie.

Jeśli chodzi o zewnętrzny napęd optyczny, nie czuj się zobligowany, aby kupić taki, który został wyprodukowany przez konstruktora Twojego laptopa. Generalnie produkty tego typu są uniwersalne, więc wybierz taki, którego cena najbardziej Ci odpowiada.

Jak kupić laptopa? Poradnik dla każdego - porady dotyczące kupna

Asus G60J

Pośród innych akcesoriów do laptopa, warto rozważyć kupno małej bezprzewodowej myszy. Nawet najlepszy touchpad w laptopie nie zastąpi starego, dobrego gryzonia, który oferuje wygodę i nie jest uciążliwy w transporcie. Jeżeli jednak najczęstszym środkiem transportu dla Ciebie jest samolot, pamiętaj że jakiekolwiek urządzenia bezprzewodowe i ich wykorzystanie na pokładzie jest zakazane, więc aby używać myszy w trakcie lotu warto zaopatrzyć się w przewodową.

Możesz prawdopodobnie uniknąć wydawania pieniędzy na wyspecjalizowaną torbę na laptopa, które sklepy zazwyczaj cenią sobie niezwykle wysoko. Chyba, że trafisz na naprawdę dobrą okazję, lub będziesz potrzebował torby na niespotykanie dużego laptopa, które dosyć ciężko dostać.

Jeżeli sprzedawca zaoferuje dodatkowe akcesoria, jak na przykład ściereczki do ekranu, zestaw czystych płyt, czy dodatkowe kable, powiedz grzecznie "nie, dziękuję". Sklepy zazwyczaj korzystają ze sprzedaży wiązanej, aby sprzedać produkty o najwyższej marży. Tego typu drobne akcesoria dostępne są online, w naprawdę niskich cenach.

Jak kupić laptopa? - Jeśli masz wątpliwość, wybieraj szybsze

Kiedy już obejrzysz sobie laptopy, które Ci się podobają, ale w dalszym ciągu nie jesteś pewien, czy potrzebujesz szybszego procesora, dedykowanej karty graficznej, czy więcej pamięci RAM, wykonaj skok. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby ktokolwiek narzekał, że jego laptop jest za szybki, za to praca na wolnym komputerze przez następnych kilka lat, może okazać się, co najmniej, irytująca. Spodziewaj się, że oprogramowanie będzie się stawało, z czasem, coraz bardziej "zasobożerne"; oprogramowanie używane dziś będzie po prostu wymagało dużo lepszego sprzętu za rok. Jeżeli posiadasz telewizor HD, lub masz zamiar kupić jakiś w przyszłości, nie wahaj się szukać laptopów z wyjściem HDMI, w końcu co Ci szkodzi, skoro i tak za to płacisz.

Jak kupić laptopa? - Rozważ czy przedłużona gwarancja Ci się przyda, czy nie

Jak kupić laptopa? Poradnik dla każdego - porady dotyczące kupna

Apple MacBook Pro

Większość porad konsumenckich na ten temat powie "nie przedłużaj gwarancji". Tego typu umowy są niezwykłymi generatorami pieniędzy dla producentów i sprzedawców, a większość użytkowników nigdy z nich nie korzysta.

Należy być, po prostu, czujnym. Zanim cokolwiek podpiszesz, zadawaj masę pytań. Poproś o przedstawienie całej oferty, następnie przeczytaj umowę, po prostu nie polegaj w stu procentach na słowie sprzedawcy.

Należy pamiętać, że jest również coś takiego jak ubezpieczenie laptopa od różnych wypadków. Rozważ, czy środowisko, w którym będzie wykorzystywany, może go uszkodzić (małe dzieci, które mogą go zrzucić ze stołu, uczelnia, gdzie może zostać skradziony etc.). Musisz sam rozważyć wszelkie za i przeciw.