Jak kupić laptopa - poradnik, jaki typ laptopa wybrać

Nie wiesz jak kupić laptopa, a sam wybór typu komputera przenośnego przyprawia Cię o zawrót głowy? W naszym artykule "Jak kupić laptopa - poradnik, jaki typ laptopa wybrać" znajdziesz proste porady dotyczące właściwego wyboru typu komputera przenośnego dla Ciebie.


Polecamy:

  • PC World Testy - notebooki

  • PC World Notebooki - centrum tematyczne

Zobacz także:

Jeżeli masz zamiar kupić laptopa - nie ważne czy dla kogoś, czy dla siebie - masz spory wybór opcji przed sobą. Od małych netbooków po duże i niezwykle wydajne laptopy, które w założeniu służą zastąpieniu komputera stacjonarnego. Nawigowanie po labiryncie marek, specyfikacji technicznych, nazw produktów bywa trudne. Różnice w cenach, cechach i wydajności są niezwykle rozległe. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj laptopa jest skrojony dokładnie pod Twoje potrzeby.

Zdecydowanie jaki laptop będzie odpowiedni jest niezwykle skomplikowane, nie tylko dlatego, że mamy do dyspozycji wybór różnych czynników, przyprawiający o zawrót głowy; ale dlatego, że każdy użytkownik jest inny. Możliwe, że chcesz kupić laptopa dla studenta, którego starzejący się notebook nie trzyma baterii wystarczająco długo, aby przeprawić się przez dzień pełen zajęć na uczelni. Może Twoje dziecko potrzebuje laptopa, dzięki któremu odrobi zadania domowe w tygodni, w weekend zaś pogra sobie w gry komputerowe. Może, z kolei, kupujesz laptopa, który ma służyć entuzjaście gier wideo i jego komputer musi być niezwykle wydajny, aby najnowocześniejsze produkcje przemysłu rozrywki elektronicznej działały bez zastrzeżeń. Nawet jeśli wiesz co Ci potrzeba, wybór wśród tylu opcji dostępnych na rynku może być co najmniej frustrujący.

Zobacz również:

  • Jaki model iPhone'a wybrać w 2021/2022 roku? [PORADNIK]
  • MacBook Air 2021/2022 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [23.09.2021]

Najprawdopodobniej najlepiej będzie zacząć od wyboru, jaka kategoria laptopów będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Laptopy można spokojnie podzielić na cztery główne kategorie: netbooki, ultra przenośne, laptopy do wszystkiego i zastępujące komputery stacjonarne.

Gdy już zdecydujesz jaka kategoria jest odpowiednia dla Ciebie, lub dla osoby, dla której kupujesz notebooka, następuje czas podjęcia decyzji jakie specyfikacje techniczne będą odpowiednie dla danego komputera. Sprawdź pierwszą część naszego przewodnika, gdzie uzyskasz satysfakcjonujące Cię odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania dotyczące specyfikacji technicznych laptopów.

Jak kupić laptopa? - Netbooki

Jak kupić laptopa - poradnik, jaki typ laptopa wybrać

Asus Eee PC 1201N

Mimo że netbooki naprawdę świetnie spisują się w celu, do którego zostały stworzone, to tak naprawdę, nadają się do mało czego więcej. Są niestety za słabe, aby wykonywać wszystko, czego można by było sobie życzyć od komputera PC, lecz w założeniu konstruktorów miały być one w zasadzie "towarzyszem" Twojego podstawowego komputera. Są małe i lekkie na tyle, aby można było nosić je ze sobą cały dzień, fantastycznie spisują się jako urządzenie do wykonywania notatek na zajęciach na uczelni, czy też aby przeglądać strony internetowe w trakcie podróży pociągiem. Typowy netbook waży około 1,5 kilograma, lub mniej i ma ekran o przekątnej od 6 - 10 cali. Koszt większości z nich utrzymuje się w okolicach 1000 złotych (są też oczywiście dużo droższe modele).

Jeżeli szukasz swojego głównego komputera, to najlepiej nie szukaj w tej kategorii. Netbooki mają ograniczoną maksymalną rozdzielczość (maksymalna przy 10 calowym ekranie to 1366 na 768 pikseli), mają ograniczoną ilość RAM, jak również moc obliczeniową procesora, co czyni na przykład obróbkę zdjęć prawdziwym bólem. W dodatku, niektóre strony internetowe, jak również gry Flash, czy aplikacje nie specjalnie dobrze mieszczą się na małym ekranie dostępnym w netbooku. Jednak, mimo to mają całkiem niezłe osiągi jeśli chodzi o działanie na baterii. Najnowsze netbooki, według naszych testów, trzymają około 6 godzin.

Jak kupić laptopa - poradnik, jaki typ laptopa wybrać

Nokia Booklet 3G

Większość netbooków jest oparta na linii procesorów firmy Intel - Atom. Tego typu procesory świetnie sprawują się w obsługiwaniu standardowego systemu Windows, do którego wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, jak i większości podstawowych aplikacji. Nie są niestety tak szybkie jak procesory znajdujące zastosowanie w komputerach stacjonarnych, czy w laptopach służących do wszystkiego, czy też tych typów, które maja zastępować komputery stacjonarne. Wystarczy połączyć to z ograniczeniem ilości pamięci RAM, najczęściej do 1GB (bardzo rzadko 2GB) i mamy naprawdę wolny komputer.

Netbook jest niezły do surfowania po Sieci, czy edytowania tekstów. Dosyć duże problemu sprawia mu oglądanie filmów wideo na przykład na YouTube, obróbka fotografii, czy też uruchomienie wielu aplikacji jednocześnie. Jeżeli myślisz o graniu w gry 3D, od razu o tym zapomnij; większość netbooków wykorzystuje zintegrowane karty graficzne, które po prostu nie radzą sobie ze skomplikowanymi obliczeniami, do jakich dochodzi w trakcie obsługi gier. Niektóre modele posiadają dedykowane karty grafiki Nvidii, lecz one również nie poradzą sobie z najnowszymi, najlepszymi grami, jakie teraz wychodzą na rynek, choćby ze względu na małą ilość pamięci RAM, czy ograniczoną moc obliczeniową procesora. Niektóre nowsze netbooki wyposażone w dodatek do karty graficznej Intela w postaci dodatkowego chipa służącego ulepszeniu odtwarzania wideo, całkiem nieźle poradzą sobie z wideo z YouTube, więc jeżeli masz zamiar korzystać z tego typu serwisów internetowych, warto zainwestować trochę więcej pieniędzy.

Jeszcze jedna wada: Netbooki prawie nigdy nie posiadają napędu optycznego, więc nie można odtwarzać na nich filmów DVD, czy instalować oprogramowania z płyt, bez dokupienia zewnętrznego napędu DVD, który podłącza się za pomocą USB.

Jak kupić laptopa? - Laptopy ultra przenośne

Cienkie i lekkie laptopy ultra przenośne są krokiem naprzód od netbooków. Jasne, że wybór ultra przenośnego laptopa wiąże się z powiększoną wagą sprzętu, w odróżnieniu od netbooka. Jednak ten dodatek do wagi często oznacza większą ilość RAM, lepszy procesor, czy większy ekran. Tego typu komputery są idealne dla użytkowników szukających pełniejszych doświadczeń, w rodzaju tych, których doznają właściciele pełnoprawnych komputerów PC, a jednak w dalszym ciągu pragnących zachować możliwości przenośne netbooka. Rozmiary ekranów są różne od 11 do 14 cali, jednak modele o większych ekranach są rozważane w kategorii ultra przenośnych, tylko wtedy gdy są naprawdę cienkie. Możesz spodziewać się, że ultra przenośny laptop będzie ważył od około 1,5 - 2 kilogramów. Zazwyczaj długość operowania na baterii rozciąga się na przedział od 4 -6 godzin pracy. Ceny generalnie bardzo się różnią. Tego typu sprzęt można dostać już za 1200-1500 złotych, lecz lepsze modele, supercienkie o większym ekranie mogą zaczynać się od 3000 złotych.

W porównaniu do netbooków, laptopy ultra przenośne oferują dużo większą moc obliczeniową procesora. W droższych modelach, można nawet otrzymać wydajność zbliżoną do dużych i ciężkich notebooków. Ultra przenośne laptopy wykorzystują bardzo często procesory Dual Core lub procesory o niskim napięciu od Intela, czy AMD. Nie są one może tak potężne, jak w większych notebookach (czy dużo droższych ultra przenośnych), lecz są zdecydowanie bardziej wydajne od procesorów Atom, które znajdujemy a netbookach. Większość laptopów ultra przenośnych ma również zainstalowane 2 - 4 GB RAM. Rezultatem tego jest fakt, iż ultra przenośne laptopy sprawują się o wiele lepiej niż netbooki w codziennych zadaniach, i są w stanie obsługiwać wiele aplikacji jednocześnie.

Jak kupić laptopa - poradnik, jaki typ laptopa wybrać

Sony VAIO VGN-TT11XN

W imię uszczuplenia wagi, obniżenia kosztu i zwiększenia żywotności baterii ultra przenośne laptopy bardzo często wykorzystują karty graficzne zintegrowane na płycie głównej. Skutkuje to tym, że naprawdę ciężko im radzić sobie z nowoczesnymi grami wideo, czy z dekodowaniem filmów wideo. Jednak, na pocieszenie dodam, że naprawdę nietrudno znaleźć dobrego ultra przenośnego laptopa wyposażonego w dedykowaną kartę graficzną od Nvidii, czy AMD; w zasadzie tego typu sprzęt wyposażony już w "to co trzeba" jest w stanie "pociągnąć" nowsze gry bez problemu, całkiem nieźle radząc sobie z akceleracją 3D.

Jeżeli zależy Ci na odtwarzaniu DVD, czy instalacji oprogramowania z płyt, zwróć uwagę, aby kupić odpowiedni laptop ultra przenośny, czyli taki, który zawiera napęd optyczny. Wiele z ultra przenośnych laptopów, w imię oszczędności wagi, pomija napędy optyczne. W dalszym ciągu, jednak jest kilka modeli, które zawierają nagrywarkę DVD (najczęściej te dużo droższe).