Jak kupić obudowę komputerową

Dobry komputer powinien dobrze wyglądać, lecz jednocześnie jego obudowa powinna zapewniać wygodę instalacji komponentów, efektywność ich chłodzenia oraz być trwała, czyli nie podlegać odkształceniom w miarę upływu czasu jej użytkowania. W laboratorium PC Worlda sprawdziliśmy kilkadziesiąt obudów różnego typu i na podstawie naszych doświadczeń możemy udzielić rad na jakie cechy obudowy należy zwracać uwagę przed zakupem.

Zanim wybierzesz obudowę, zastanów się czego od niej oczekujesz, ponieważ niektóre modele mogą mocno nadszarpnąć domowy budżet (np. Silverstone Temjin T7, który kosztuje 1300 zł). Na szczęście jest też wiele ciekawych propozycji w niższych cenach i być może okaże się, że do Twojego komputera wystarczy obudowa za 300 zł. Czasami jednak zakup droższej jest korzystniejszy - umożliwia skuteczniejsze podkręcenie procesora, montaż większej liczby twardych dysków czy dużego układu chłodzącego cieczą. Z pewnością przewiewna obudowa zapewnia też dobre warunki pracy dla podzespołów i przyczyni się do zmniejszenia hałasu generowanego przez komputer. Dlatego tak ważny jest właściwy jej dobór.

Zanim kupisz

Pamiętaj o tym, że nawet najładniejsza konstrukcja może się okazać nieprzydatna, gdy okaże się że nie zainstalujesz w niej większych kart graficznych lub dołączone wentylatory będą zbyt głośne, a montaż cichszych niemożliwy. Często też z pozoru oryginalne obudowy okazują się przeciętnymi konstrukcjami z nałożonym nietypowym panelem przednim (najczęściej plastikowym). Nie wybieraj też pochopnie drogich modeli w całości wykonanych z aluminium z zaawansowanym systemem montażu podzespołów czy też z możliwością zamontowania kilkunastu wentylatorów, bo tego typu konstrukcje sprawdzają się tylko w bardzo szybkich komputerach. Do zwykłego komputera do gier wystarczy umiarkowana cenowo obudowa ze sztywnym, stalowym szkieletem, możliwością zamontowania 3-4 dużych wentylatorów, najlepiej 120x120 mm, i kilku dysków.

Obudowa Tracer Transformer

Obudowa Tracer Transformer

Cisza w cenie

Wiele osób sądzi, że komputer do pracy najlepiej wyposażyć w tanią obudowę z wbudowanym zasilaczem. W praktyce często okazuje się, że komputer w takiej obudowie pracuje za głośno, a powodem jest m.in. cienka blacha, która nie zapewnia odpowiedniej izolacji akustycznej i wpada w rezonans. Często tańsze obudowy są zbyt wąskie, aby w nich zamontować duży i cichy układ chłodzący. Do komputera biurowego polecamy np. model Akasy Sonata Elite, wyposażony w dwa wentylatory z regulacją głośności, specjalny system montażu twardych dysków, który redukuje wibracje, i w wytłumione ścianki, które podobnie jak szkielet wykonane są z dosyć grubej blachy. Bez problemów zmieści on również 16-centymetrowy układ chłodzący procesor, jak np. Scythe Mugen 2 z dużym i cichym wentylatorem. Z tańszych konstrukcji polecamy obudowę Antec Solo, w której oba panele (boczne i górny) zostały wyklejone od środka matami wygłuszającymi. Ciekawie zaprojektowano w niej również mechanizm zaczepu twardych dysków, które możesz zamontować za pomocą gumowych pasków, co ogranicza drgania i hałas. Gdy zależy Ci na cichej pracy komputera, a używasz go do pracy i gier, zwróć uwagę na obudowy z dużymi wentylatorami i opcją ich ręcznej regulacji prędkości wentylatorów.

Tania czy droga?

Zakup obudowy za cenę powyżej 1000 zł mija się z celem. Ale kupno najtańszej też nie jest dobrym rozwiązaniem. Pomijamy trwałość, czy jakość wykonania, na co część użytkowników może nie zwracać uwagi - poważniejszym problemem może okazać się zbyt wysoka temperatura pracujących podzespołów. Niestety, tanie obudowy często nie zapewniają odpowiednio wydajnego systemu schładzania, bo wyposażone są w jeden wentylator, często bez możliwości zamontowania kolejnych. Szybko okazuje się, że dyski są stale gorące, a pracę wentylatora karty graficznej słychać w całym mieszkaniu, bo obraca się z maksymalną prędkością.

Sytuacja pogarsza się, gdy komputera używamy do gier, które zmuszają go do wytężonej pracy. Pamiętajmy o tym, że temperatura procesora nigdy nie będzie niższa niż temperatura wnętrza obudowy, a gdy ta przekracza 50°C może szybko doprowadzić do przegrzania CPU. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest zakup przewiewnej obudowy, która będzie wyposażona w duże wentylatory obracające się z małą prędkością, a taka kosztuje ok 200-300 zł.

Ostrzegamy również przed cienką blachą (do 0,5 mm) wykorzystywaną w tanich konstrukcjach. Materiał ten łatwo się wypacza, przez co obudowa jest podatna na odkształcenia. Łatwo można sprawdzić jakość obudowy, próbując ją "skręcić" - trzymając jedną ręką jej górny tylny narożnik i drugą przód. Jeżeli przy mocniejszym dociśnięciu obudowa wygina się i wyraźnie traci pierwotny kształt, to masz do czynienia z niezbyt trwałą konstrukcją. Droższe obudowy wykonane są z grubszej, sztywniejszej blachy, przez co są mniej podatne na odkształcenia i mają wyższą trwałość.

Przewiewna konstrukcja

Osoby, które korzystają z wydajnej karty graficznej oraz kilku twardych dysków z pewnością zainteresuje obudowa pozwalająca na zamontowanie dodatkowych elementów chłodzących. Coraz częściej producenci decydują się na montaż dużych wentylatorów o przekątnej powyżej 20, a nawet 30 cm, które oferują wydajność i stosunkowo cichą pracę. Zwycięzca naszego testu, Cooler Master HAF-932 RC-932-KKN1-GP, wyposażony jest w aż cztery duże wentylatory.

Szeroka ale niska obudowa NZXT Rouge świetnie nadaje się do budowy nawet wydajnego peceta wyposażonego w szybką kartę graficzną

Szeroka ale niska obudowa NZXT Rouge świetnie nadaje się do budowy nawet wydajnego peceta wyposażonego w szybką kartę graficzną

Jedyny problem, który może się pojawić podczas używania nietypowych elementów chłodzących, to ich wymiana w przypadku awarii. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość zamontowania zwykłych 12 cm wentylatorów zamiennie z większymi. Warto również zwrócić uwagę na wyposażenie obudowy w kilka gniazd na standardowe 12 cm wentylatory. Pozwoli to na szybką wymianę uszkodzonego modelu, bo elementy te są dostępne bez problemów.

Co to jest Small Form Factor (SFF)

Konstrukcje Small Form Factor (SFF) to obudowy przystosowane do płyt głównych mniejszych niż standardowe ATX. Kategoria ta obejmuje: HTPC (multimedialne), przeznaczone do płyt głównych mniejszych niż Micro ATX (Mini ITX) oraz większe, do bardziej zaawansowanych komputerów z płytami Micro ATX (często nazywane Game Cube).

Wielkość ma znaczenie

Wielkość obudowy najczęściej decyduje o przeznaczeniu komputera. Nieprawdą jest jednak, że tylko duże obudowy nadają się do wydajnych komputerów do gier. Konkurują z nimi mniejsze modele (SFF - Game Cube) przystosowane do płyt głównych w formacie Micro ATX. Zazwyczaj mają około 40 cm głębokości i są o 20 cm niższe i o 10-15 cm szersze niż standardowe Midi Tower z miejscem na cztery napędy optyczne. Szersze są dlatego, że w obudowie standardowej płyta główna zamocowana jest do bocznej ścianki, natomiast w SFF najczęściej do dolnej tacki. Pamiętaj jednak, że obudowy te mogą sprawiać problemy podczas montażu. W większości nie da się zamontować dużego zestawu chłodzącego procesor, możesz mieć też problemy z długimi kartami graficznymi, które mają dodatkowe złącza zasilające wychodzące poza obrys karty. Dlatego przed kupieniem warto im się dokładnie przyjrzeć. Ich ceny (bez zasilacza) zaczynają się 200 zł.

Dyski umieszczone w poprzek obudowy można łatwo wyciągnąć, za pomocą specjalnych sanek

Dyski umieszczone w poprzek obudowy można łatwo wyciągnąć, za pomocą specjalnych sanek

Szczególnie polecamy konstrukcje NZXT Rogue, która bez problemu pomieści zarówno dużą kartę graficzną, jak i pełnowymiarowy zasilacz. Co istotne, umożliwia montaż aż czterech twardych dysków (w dwóch parach). W przednim panelu oprócz standardowych gniazd USB i audio umieszczono jedno złącze eSATA, które pozwala na wykorzystanie szybszych twardych dysków zewnętrznych. Całość jest sztywna, niemal pancerna (3-milimetrowe aluminium). To najbardziej trwała konstrukcja spośród obudów tego typu. Nie odkształca się po naciśnięciu, a montaż poszczególnych elementów nie powoduje wypaczeń. Co istotne, odpowiednie rozmieszczenie elementów pozwala na zastosowanie nawet dużych zestawów chłodzących procesor, a kieszenie na twarde dyski i napędy optyczne wyłożone są paskami gumy, zapobiegającymi przenoszeniu się drgań na obudowę.

Zapraszamy do zapoznania się z Rankingiem: Obudowy komputerowe