Jak kupić telewizor HD? Przewodnik po specyfikacji technicznej


Jak kupić telewizor HD - Specyfikacje dotyczące tylko telewizorów LCD

Jak kupić telewizor HD? Przewodnik po specyfikacji technicznej

Jak kupić telewizor HD - Panasonic TX-P50V10E

Podświetlenie LED: "LED TV" to nic innego jak telewizor LCD z podświetleniem LED zamiast tradycyjnego fluorescencyjnego podświetlenia. Diody LED zużywają znacznie mniej prądu i generują dużo lepszą odpowiedź kolorystyczną niż tradycyjne podświetlenie, dzięki nim również możliwe staje się produkowanie coraz to cieńszych modeli.

Podświetlenie dynamiczne: Niektóre telewizory LCD z podświetleniem LED mają diody umiejscowione bezpośrednio za matrycą, w odróżnieniu od tych, które umiejscowione są na brzegach ekranu, w celu "odchudzenia" telewizora. Możliwe jest ściemnienie bądź nawet wyłączenie LEDów w niektórych miejscach ekranu niezależnie od reszty telewizora. Oznacza to, że telewizor sam będzie ściemniał fragmenty ekranu w miejscach, które są ciemne i nie potrzebują pełnej mocy świecenia diod. Rezultatem tego typu funkcji jest zwiększenie oszczędności energii elektrycznej, jak również zwiększenie kontrastu.

Jak kupić telewizor HD? Przewodnik po specyfikacji technicznej

Jak kupić telewizor HD - Sony KDL-40NX700

Odświeżanie 120 Hz: Telewizor z takim odświeżaniem "bierze" normalny obraz posiadający 60 klatek na sekundę i dorabia, jakby "międzyklatkę". Dzięki temu mamy do dyspozycji 120 klatek na sekundę, co pomaga zredukować efekt rozmazania ruchu w telewizorach LCD.

Odświeżanie 240Hz: Niektóre telewizory podwajają "podejście 120 Hz", tworząc trzy pośrednie obrazy pomiędzy dwoma klatkami. Oba te podejścia mają za zadanie zniwelować efekt rozmazania ruchu, aczkolwiek nie sądzę aby ktokolwiek zauważył różnicę. Ludzkie oko, jakby nie było, ma swoje ograniczenia.

Dodatkowe informacje na temat jak kupić telewizor HD znajdziesz w testach PC World.