Jak kupić telewizor HD? Przewodnik po specyfikacji technicznej

Zanim kupisz HDTV, czy to plazmowy, czy też LCD, przeczytaj nasze porady jak kupić telewizor HD. Zobacz na jakie cechy produktów i specyfikacje techniczne zwrócić uwagę, gdy chcesz kupić telewizor HD.


Niezależnie, czy kupujesz swój pierwszy telewizor HD, czy też chcesz wymienić stary telewizor na nowy, spotkasz się z całą masą nowych specyfikacji technicznych i cech różnego sortu, które trzeba rozważyć w trakcie zakupów. Niektóre z nich dotyczą telewizorów plazmowych i LCD, inne tylko telewizorów LCD. Oto rzut oka na to, co możesz wybrać i co taki wybór dla Ciebie znaczy.

Jak kupić telewizor HD - Ważne specyfikacje dla telewizorów plazmowych oraz LCD

Rozdzielczość: Prawie wszystkie telewizory HD o przekątnej ekranu 40 cali, bądź więcej mają rozdzielczość 1080p, czyli 1920 na 1080 pikseli. Rozdzielczość 1080p daje maksymalny poziom detali w obrazie aktualnie dostępny w materiałach High Definition. W niektórych mniejszych telewizorach HD rozdzielczość wynosi 1366 na 768 pikseli, i jest to zazwyczaj opcja oszczędnościowa. Telewizor HD o rozdzielczości 720p po prostu skaluje obraz z rozdzielczości 1080p tak, aby zmieścił się na ekranie. Tego typu proces skalowania może powodować wyświetlanie się tzw. artefaktów oraz fakt, iż obraz na ekranie nie będzie się wydawał ostry, lub też będzie "płytszy" niż wyświetlany na telewizorze 1080p.

Jak kupić telewizor HD? Przewodnik po specyfikacji technicznej

Jak kupić telewizor HD - Panasonic TX-P42G20E

Modele 720p są dostępne w wielu rozmiarach, jako opcja budżetowa, jednak zazwyczaj przeważają w kategorii telewizorów HD o przekątnej poniżej 40 cali. Jeżeli szukasz małego telewizora HD, spodziewaj się, że zapłacisz około 20 - 25% więcej za telewizor 1080p niż za 720p. Cała reszta poza rozdzielczością pozostaje taka sama, więc lepiej dopłacić i wybrać telewizor 1080p, jako że będzie bardziej odpowiedni dla większości nadawanego aktualnie obrazu HD, i jego rozdzielczość jest natywna dla odtwarzaczy Blue-ray.

Kontrast: Ten czynnik odnosi się do różnicy pomiędzy najciemniejszymi a najjaśniejszymi obrazami, które mogą pojawić się na ekranie; generalnie kontrast jest określany przez to, jak ciemne są czernie. Kontrast jest prawdopodobnie najważniejszą cechą telewizora HD, zaraz po rozdzielczości. Jeżeli czernie wydają się szare, co za tym idzie kontrast jest niższy, to obraz wydaje się być "wyprany" z kolorów. Jeżeli jednak czernie są głębokie i mocne obraz będzie się wydawał bardziej wyrazisty a kolory będą pełne. Niestety, metody mierzenia kontrastu przez producentów są w zasadzie bezużyteczne do wyobrażenia sobie jak będzie wyglądał obraz.

Producenci wykorzystują miarę całego ekranu przy testach wyświetlając raz cały biały ekran, raz cały czarny w zaciemnionych pomieszczeniach. Czyli w skrócie są to testy nie mające nic wspólnego z tym, co będzie oglądane przez ludzi. W końcu gdy korzystamy z telewizora w domu, mamy do czynienia z kolorowym obrazem, tak jak i z refleksami świetlnymi i podobnymi wpływającymi na obraz czynnikami.

Podłączenie wideo: Jako ze musisz w jakiś sposób podłączyć swój odtwarzacz DVD, czy Blue-ray będziesz potrzebował również portów umożliwiających podłączenie - to oczywiste. Tylko trzy rodzaje połączeń oferują obraz HD - HDMI, component video oraz VGA - tylko HDMI oferuje możliwość przesyłu obrazu o rozdzielczości 1080p.

HDMI: Jest to cyfrowe połączenie, więc dostarcza obraz dokładnie taki, jak otrzymuje od odtwarzacza, czy też z dekodera cyfrowego. HDMI również pozwala na przesył dźwięku, co generalnie eliminuje jakiekolwiek dodatkowe kable, i pozwala na kontrolowanie więcej niż jednego urządzenia za pomocą jednego pilota. Najnowsza wersja HDMI - 1,4 - dodaje nawet możliwość przenoszenia połączenia sieciowego, lecz póki co nie jest spotykana zbyt często.

HDMI wydaje się być zatem oczywistym wyborem, jako że oferuje najbardziej akuratny obraz w stosunku do oryginału, jak również obsługuje HDCP, które gwarantuje odtwarzanie najlepszego możliwego obrazu dostępnego ze źródła.

Notka: Wykonanie kabli HDMI nie wymaga żadnej magii - kabel za 40 złotych dostępny na aukcji internetowej powinien spisywać się tak samo dobrze, jak kabel za 300 złotych dostępny w sklepie. Najpierw wypróbuj tani kabel, jeśli działa, jest dobrze. Jeśli jednak nie będzie działał, wypróbuj droższy kabel i sprawdź, czy usterkę powoduje tani kabel HDMI czy też telewizor HD.

Component video: Jest to połączenie opierające się na trzech różnych RCA (inaczej Cinch) oznaczonych kolorami: czerwonym, żółtym i niebieskim. To analogowe połączenie jest w stanie przesyłać sygnał 1080p, jednak nie jest w stanie przenosić sygnału HDCP, który jest wymagany w niektórych urządzeniach. Teoretycznie obraz przesyłany tą metodą nie będzie tak dobry, jak cyfrowy - szczególnie na duże odległości - w praktyce jednak mało kto zauważy różnicę.

Jak kupić telewizor HD? Przewodnik po specyfikacji technicznej

Jak kupić telewizor HD - Philips 40PFL8605H

VGA: Określenie to jest w rzeczywistości niewłaściwym terminem, lecz odnosi się do połączenia d-Sub 15, wykorzystywanego w komputerach do przesyłu obrazu analogowego do monitora. Pod wieloma względami przypomina złącze component video. Często jest to najłatwiejszy sposób połączenia komputera z telewizorem HD. Tego typu złącze jest w stanie obsługiwać rozdzielczość do 1080p.

Oprócz tych trzech typów złącz, jest bardzo prawdopodobne, że napotkasz również dwa inne: S-Video oraz composite video. Mogą one jednak przenosić tylko obrazy wideo w formacie Standard Definition, zazwyczaj ze starszych typów urządzeń (DVD, kamera wideo, magnetowid). W zależności od ustawień, Twój telewizor HD może skalować obraz SD do obrazu HD (interpolacja).

S-Video: Jest to okrągłe złącze DIN, które oferuje nieco lepszy obraz niż composite video.

Composite video: jest to pojedyncza wtyczka RCA, zazwyczaj koloru żółtego. Kable z taką wtyczką często posiadają również standardowe białe i czerwone wtyczki RCA do obsługi stereo audio.

Jak wiele połączeń będziesz potrzebował? Większość telewizorów HD dostępnych dzisiaj ma przynajmniej trzy łącza HDMI, niektóre nawet cztery bądź więcej. Wybierz telewizor mający jak najwięcej tego typu łącz; dzięki temu uzyskasz pewną elastyczność w przypadku podłączania nowych urządzeń. Będziesz chciał podłączyć cyfrowy dekoder, odtwarzacz Blue-ray, kamerę wideo, czy jakieś dodatkowe gadgety. Jeżeli to tylko możliwe staraj się używać złącz HDMI dla uzyskania najlepszych efektów. Również zawsze warto mieć jeden port więcej niż urządzeń aktualnie posiadasz, co pozwoli na łatwiejszą rozbudowę Twojego kina domowego.

Jeżeli masz zbyt mało portów HDMI, zawsze możesz dodać rozgałęźnik umożliwiający podłączenie kilku urządzeń do jednego gniazda. Jednak jest to dosyć skomplikowane i będzie wymagało korzystania z więcej niż jednego pilota do obsługi podłączonych urządzeń.

Automatyczna kontrola jasności: Funkcja ta ustawia jasność obrazu w zależności od tego, jak duże jest natężenie światła w pomieszczeniu, w którym znajduje się telewizor HD; może to być bardzo znacząca funkcja, jeżeli chcemy również zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Automatyczne ustawienie natężenia dźwięku: Wspaniała funkcja telewizora HD dla wszystkich tych, których drażnią głośne reklamy między programami. Telewizor sam ściszy je do pożądanego przez nas poziomu głośności, wracając do wcześniejszych ustawień natężenia dźwięku zaraz po reklamach.

Montaż w standardzie VESA: Wielu użytkowników preferuje, gdy telewizor HD jest powieszony na ścianie. Takiej instalacji najczęściej dokonuje się samemu. Większość uchwytów dostępnych na rynku operuje w standardzie VESA, jest to standard rozmieszczenia dziur montażowych, dzięki czemu montaż telewizora jest dużo łatwiejszy. Warto sprawdzić czy nasz upatrzony telewizor również obsługuje ten standard.

Jak kupić telewizor HD? Przewodnik po specyfikacji technicznej

Jak kupić telewizor HD - Samsung UE40C7000

Połączenie z Internetem: Coraz więcej telewizorów HD zawiera możliwość podłączenia ich do Internetu, czy wewnętrznej sieci domowej - dzięki czemu możemy wykorzystywać zawartość naszych serwerów sieciowych, czy też czerpać z zasobów Internetu. Różne telewizory mają różne możliwości, jak Amazon, Hotflix, czy YouTube, więc warto zwrócić uwagę jaki serwis jest obsługiwany przez upatrzony telewizor. Producenci dodają nowe serwisy nawet do już egzystujących modeli, więc opłaca się trzymać rękę na pulsie. Jeżeli korzystasz z połączenia bezprzewodowego, to 802.11n da Ci najszybszy możliwy transfer danych.

Wyświetlacz 3D: Jest to opcja, która pojawiła się stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku. Oczywiście zajmie trochę czasu zanim będzie to standard nadawania programów, czy filmów. Póki co jednak, można zainwestować w tego typu funkcję, jeżeli nie szukamy wielkich oszczędności, a chcielibyśmy kupić telewizor HD "odporny na przyszłość".